Wieczór popkulturalny i gala MISIE 2018

Gala MISIE 2018 to ogłoszenie werdyktu i wręczenie statuetek drugiej edycji nagród popkulturowych mających w swych założeniach doceniać to, co najciekawsze we wszelkich formach polskiej kultury popularnej. Nagrody - MISIE nawiązujące zarówno do słynnego filmu Barei, jak i sformułowania "Mi się podoba" to laury dla dzieł wzbudzających największe emocje - potrafiących rozbawić, wzruszyć czy wstrząsnąć odbiorcą niezależnie od swej formy. Wśród nominowanych i nagrodzonych znaleźć można zarówno filmy jak i książki, komiksy, teledyski czy strony internetowe. W zeszłym roku nagrodziliśmy zarówno stronę ASZ Dziennik, film „Wołyń” czy reklamę świąteczną Allegro. Inne kategorie MISIów doceniają też najciekawiej wykreowane postacie - bohaterów i czarnych charakterów i najlepszych w danym sezonie twórców.

MISIE 2018Nagrody przyznaje PAW czyli Popkulturowa Akademia Wszystkiego, dziś blisko dwustuosobowa grupa ludzi czynnie związanych z kulturą - dziennikarzy, twórców, pracowników i animatorów kultury. Ta sama, która od lat przyznaje także Węże, czyli antynagrody dla najgorszych polskich filmów.

Tegoroczna gala MISIÓW będzie pierwszym tak dużym i spektakularnym wydarzeniem - odbędzie się w EC1 w Łodzi a całość (obok ogłoszenia werdyktu w ośmiu kategoriach) będzie uatrakcyjniona występami zaproszonych popularnych stand-uperów - Łukasza "Lotka" Lotkowskiego, Jakuba Ćwieka i Mieszka Minkiewicza. Całość poprowadzi Kamil Śmiałkowski.

Dodatkową atrakcją piątkowego wieczoru w EC1 będzie specjalna łódzka premiera komedii „Juliusz” z udziałem ekipy i obsady. Ta zakwalifikowana do konkursu głównego tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni najnowsza produkcja twórców popularnej "Planety Singli" to bezkompromisowa satyra na ludzką nieporadność i brak zdecydowania. Opowieść o nauczycielu plastyki (Wojciech Mecwaldowski) w średnim wieku (w wolnych chwilach rysującym komiksy), który nie radzi sobie z nawałą problemów i nie jest pewny co do swych uczuć jest debiutem młodego reżysera Aleksandra Pietrzaka. Wśród autorów jej scenariusza przede wszystkim należy wymienić popularnych stand-uperów Abelarda Gizę i Kacpra Rucińskiego.

PROGRAM:

20.00 - Gala Nagród Misie 2018 – prowadzenie Kamil Śmiałkowski (wręczeniu nagród w 8 kategoriach przeplatane występami stand-uperów). Wystąpią: Łukasz „Lotek” Lotkowski, Jakub Ćwiek, Mieszko Minkiewicz

22.00 - Przerwa

22.30 - Specjalny pokaz komedii „Juliusz” w reż. Aleksandra Pietrzaka z udziałem obsady i ekipy. Wprowadzenie – Kamil Śmiałkowski. Występ stand-up Rafał Rutkowski (seans 100 minut)

Kiedy: w piątek 14 września 2018 r. godz. 20:00
Gdzie: Hala Maszyn „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi, ul. Targowa 1/3, wejście od strony ul. Wojciecha Jerzego Hasa (dworca Łódź Fabryczna)
Bilety w cenie: 25 zł można kupować w kasach stacjonarnych EC1 Łódź oraz online.
 


Komplet nominacji do MISIÓW 2018:

ROZBAWIŁO

Atak paniki (film kinowy) producent Jan Kwieciński; reżyseria Paweł Maślona
za umiejętność przełożenia ludzkich przywar na uniwersalny język komedii, wielobarwną paletę pełnokrwistych bohaterów i scenariusz, w którym poczucie humoru spotyka się z refleksją spod znaku Eugene'a Ionseco.

Chrystus Narodu (animowany film krótkometrażowy) reżyseria Ewa Drzewicka
za niezwykle trafne przedstawienie aktualnego obrazu naszego kraju, przy wykorzystaniu prostych środków i genialnego poczucia humoru.

LaLa Poland (telewizyjny program satyryczny) producent Anna Jaroch-Okapiec; reżyseria Wawrzyniec Kostrzewski
za umiejętne wykorzystanie dorobku kabaretowego, ubranie całości w nową jakość i ciekawe połączenie opowieści w spójną całość.

Nowe wiersze sławnych poetów (cykl tekstów w Przekroju) autor Grzegorz Uzdański
za finezyjne połączenie klasyki i współczesności oraz niebywałe w dzisiejszym świecie ucho do stylizacji. No i za sukces w tak trudnym gatunku jak poezja popularna.

Powstanie. Film narodowy (komiks) autor Jacek Świdziński
za idealne uchwycenie wszystkich problemów i bolączek polskiej kinematografii i obrócenie ich w żart. Trochę gorzkawy, ale smakuje pysznie.

 

WZRUSZYŁO

Chwytaj dzień (piosenka) muzyka Zbigniew Wodecki; słowa Jacek Cygan; wykonanie Zbigniew Wodecki i Kayah.
za piękne muzyczne pożegnanie upamiętniające Mistrza Polskiej Piosenki w sposób, który z pewnością sprawiłby mu radość.

Książe i Dybuk (kinowy film dokumentalny) producenci Małgorzata Zacharko, Matthias Miegel, Ann Carolin Renninger; reżyseria Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
za przejmująco nakreślony obraz filmowca zapomnianego, jego dorobek, osiągnięcia i tajemnicze acz przepełnione tęsknotą i samotnością, życie na emigracji.

Młynarski. Piosenka tytułowa (kinowy film dokumentalny) — reżyseria Alicja Albrecht
za złożony portret legendy polskiego kabaretu i piosenki ukazujący mroczną stronę geniuszu i cenę, jaką bywa obarczony sukces.

Pan Żarówka (komiks) — autor Wojtek Wawszczyk
za pełną nietuzinkowej wyobraźni opowieść o życiu będącym wielką metaforą. I za dzieło, którego nadzwyczaj obszerna objętość ani na chwilę nie obniża jakości fabuły.

Zimna wojna (film kinowy) — producenci Tanya Seghatchian, Ewa Puszczyńska; reżyser Paweł Pawlikowski
za pełną nostalgii opowieść o kraju, którego już nie ma i który wciąż jest w nas. I historię takiej miłości, jakie uwielbiamy oglądać.

 

WSTRZĄSNĘŁO

Biało Czerwone 2018 (teledysk do piosenki) — autorstwo teledysku - ??? Tekst, muzyka i wykonanie piosenki: Siostry Godlewskie
za wzorcowy pokaz drażnienia opinii publicznej i umiejętne dostosowanie się do poziomu żenady, który zaprezentowała polska reprezentacja na Mundialu

Był sobie chłopczyk (książka) — autorka Ewa Winnicka
za wstrząsającą opowieść o ludzkich losach i jeden z najlepszych polskich reportaży ostatnich lat

Dalej jest noc (książka) — redakcja Barbara Engelking, Jan Grabowski
Za zgłębianie mrocznych zakamarków ludzkiej natury i niezwykle ważne świadectwo czynów, które rodzą się w poczuciu bezkarności i przyzwolenia.

Księga wyjścia (książka) — autor Mikołaj Grynberg
za oddanie głosu uczestnikom historii i przedstawienie ich osobistych dramatów odzierające z masowej anonimowości wydarzenia marca '68.

Wieża. Jasny dzień (film kinowy) — producent Marcin Malatyński; reżyseria Jagoda Szelc
za oryginalną w polskim kinie autorską filmową wizję i ciekawy flirt z kinem gatunkowym, za opowieść w której jest więcej pytań niż odpowiedzi, a całość zmusza nas do ruszenia we własną drogę, w poszukiwaniu rozwiązania tajemnicy.

 

DZIAŁO SIĘ

Atak paniki (film kinowy) — producent Jan Kwieciński; reżyseria Paweł Maślona
za precyzyjnie nakręcony zegar emocji, którego wskazówki zdają się przyśpieszać w miarę zbliżania się do końca ekranowej historii.

Czas na komiks (wystawa w krakowskim Muzeum Narodowym) — kuratorzy: Wojciech Jama, Tomasz Trzaskalik, Artur Wabik
za umiejętne wykorzystanie współczesnych możliwości muzeum, by opowiedzieć fascynującą historię o dekadach rozwoju komiksu w Polsce i pozwolić starszym na chwilę miłej nostalgii a młodszym na chwilę świetnej rozrywki.

Człowiek z magicznym pudełkiem (film kinowy) — producent Izabela Igel, Roman Jarosz; reżyseria Bodo Kox
za udowodnienie, że w polskim kinie można nakręcić, za niewielkie pieniądze, udany film fantastycznonaukowy.

Kruk. Szepty słychać po zmroku (serial telewizyjny) — producent Łukasz Dzięcioł, Piotr Dzięcioł; reżyseria Maciej Pieprzyca
za umiejętną grę z widzami i stworzenie opowieści o osobistej vendetcie sprawnie mylącej tropy i nieszablonowo ogrywającej kryminalne motywy.

Wataha 2 (serial telewizyjny) — producent Artur Kowalewski, Bogumił Lipski; reżyseria Kasia Adamik, Jan P. Matuszyński
za trzymającą w napięciu, aktualną, niebanalną i świetnie skonstruowaną fabułę pełną mięsistych postaci i pięknych bieszczadzkich plenerów.

Wiedźmin (musical wTeatrze Muzycznym w Gdyni) — reżyseria Wojciech Kościelniak
za udaną próbę przeniesienia na scenę jednego z największych fenomenów polskiej kultury ostatnich dekad. No i za sprawienie, że Geralt się rozśpiewał.

 

NAJLEPSZY BOHATER

Dresiarz (z filmu animowanego "Chrystus Narodu") — scenariusz Ewa Drzewicka
za niezwykle celny, ironiczny portret idealnego superbohatera znad Wisły.

Miłosz (z filmu "Atak Paniki") — scenariusz Paweł Maślona, Bartłomiej Kotschedoff, Aleksandra Pisula; aktor Bartłomiej Kotschedoff
za błyskotliwe uchwycenie eskapizmu współczesnego prekariatu i amplitudę emocji na poziomie hollywoodzkich thrillerów.

Rebrow (z serialu "Wataha 2") — scenariusz Piotr Szymanek, Katarzyna Tybinka, Bartosz Janiszewski, Marta Szymanek; aktor Leszek Lichota
za świetnie wykreowaną, wiarygodną i przejmującą postać twardziela z zasadami i za najlepszą brodę w tej części Europy od czasów Rumcajsa

Michał Wyszyński (z filmu dokumentalnego "Książe i Dybuk") — scenariusz Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
Za wielki przedwojenny filmowy dorobek, za dokonania w kinematografii światowej i kinie hollywoodzkim po wojnie, a przede wszystkim za bycie tajemnicą samą w sobie.

Pan Żarówka (z komiksu "Pan Żarówka") — sutor Wojciech Wawszczyk
za przejmującą postać, która mimo wszelakich życiowych kłopotów znalazła swoje miejsce w świecie i może być wzorem dla każdego wyśmiewanego dzieciaka.

 

NAJLEPSZA BOHATERKA

Zuzanna Bartoszek (z filmu "Serce miłości") — scenariusz Robert Bolesto; aktorka Justyna Wasilewska
za hipnotyzujący portret artystki walczącej o własną indywidualność w świecie masowej konsumpcji.

Halina (z programu telewizyjnego "Drunk History") — scenariusz Michał Wójcik; wcielili się Magdalena Koleśnik i Leszek Lichota
za inteligencję połączoną z urodą i wielkim poczuciem humoru, która przyczyniły się do rozpracowania hitlerowskiej tajemnicy.

Kamila (z filmu "Atak Paniki") — scenariusz Paweł Maślona, Bartłomiej Kotschedoff, Aleksandra Pisula; aktorka Aleksandra Pisula
za umiejętną grę napięciem i utrzymywanie widzów w sytuacji voyeurystycznego podniecenia.

siostra Jacka (z filmu "Twarz") — scenariusz Małgorzata Szumowska, Maciej Englert; aktorka Agnieszka Podsiadlik
Za pełnokrwistą postać prostej dziewczyny, dla której wypadek brata staje się okazją do emancypacji i zrewidowania poglądów na temat społecznej roli żony-polki i matki-polki.

Sasza Załucka (z powieści "Czerwony Pająk") — autorka Katarzyna Bonda
za rasową bohaterkę sensacyjnych kryminałów, która zrobi wszystko, by rozwiązać sprawę, nawet jeśli przy tym sama pogrąży się w sposób nieodwracalny.

Zula (z filmu "Zimna Wojna") — scenariusz Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki; aktorka Joanna Kulig
za ostateczny dowód, że może określenie „femme fatale” wywodzi się z Francji, ale w Polsce ma się jeszcze lepiej niż tam. I za kreację, przed która wszyscy padamy na kolana.

 

NAJLEPSZY CZARNY CHARAKTER

gejmer ze słuchawki (z filmu "Atak Paniki") — scenariusz Paweł Maślona, Bartłomiej Kotschedoff, Aleksandra Pisula; aktor Olaf Marchwicki
za niemal nieobecną na ekranie postać, która samym głosem potrafi dać wielkiego kopa złych emocji.

burmistrz Iza (z filmu "Gotowi na wszystko. Exterminator") — scenariusz Przemysław Jurek, Michał Rogalski; aktorka Dominika Kluźniak
za stworzenie w filmie fabularnym wiarygodnej postaci czarnego charakteru niczym z kreskówki.

Lech Kaczmarek (z filmu "Zimna Wojna") — scenariusz Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki; aktor Borys Szyc
za idealne odtworzenie niespecjalnie przerażającego zła, jakie towarzyszyło nam w PRL-u dominując naszą kulturę, sztukę czy wręcz całe społeczeństwo.

Oscar (z filmu "Atak Paniki") — scenariusz Paweł Maślona, Bartłomiej Kotschedoff, Aleksandra Pisula; aktor Nicolas Bro
Za ożywienie na ekranie najgorszych koszmarów wszystkich, którzy kiedykolwiek podróżowali zbiorową komunikacją.

Producent (z komiksu "Powstanie. Film Narodowy") — autor Jacek Świdziński
za pokazany przy pomocy kilku kresek i przerażających w swej bezpośredniości tekstach portret człowieka, który – jak wiemy od lat – stoi za sporą częścią produkowanych w Polsce filmów.

 

NAJLEPSZY TWÓRCA

Marcin Masecki (za dokonania muzyczne w Jazz Bandzie Młynarski-Masecki i pracę przy "Zimnej Wojnie")
Za poruszającą umiejętność nadawania nowego życia klasykom muzyki ludowej i miejskiego folku przełamującą ich stereotypowe postrzeganie.

Katarzyna Nosowska (za "A ja żem jej powiedziała…" oraz ostatnie dokonania muzyczne, aktorskie i internetowe)
za multimedialność (którą podejrzewaliśmy już wcześniej, ale w tym sezonie wybuchła z całą mocą) i za równie wiele talentu w każdej dziedzinie

Paweł Pawlikowski (za "Zimną Wojnę")
za pójście za ciosem i stworzenie kolejnej fascynującej i wcale nie czarno-białej opowieści o naszej przeszłości, która poraża swą polskością i uniwersalnością zarazem.

Jagoda Szelc (za "Wieżę. Jasny dzień")
za bezkompromisowy sposób patrzenia na otaczający autorkę świat i kino, które przepracowane przez jej wrażliwość dały widzom twórczynię nie bojącą się iść „pod prąd”.

Jacek Świdziński (za "Powstanie. Film Narodowy")
za konsekwentny minimalizm formalny połączony z olbrzymią wyobraźnią, uchem do dialogów i umiejętnością wskazania absurdów w miejscu, gdzie niby się ich spodziewaliśmy, ale nie byliśmy do końca pewni.


PROGRAM GALI:

20.00 - Gala Nagród Misie 2018 – prowadzenie Kamil Śmiałkowski (wręczeniu nagród w 8 kategoriach przeplatane występami stand-uperów). Wystąpią: Łukasz „Lotek” Lotkowski, Jakub Ćwiek, Mieszko Minkiewicz

22.00 - Przerwa

22.30 - Specjalny pokaz komedii „Juliusz” w reż. Aleksandra Pietrzaka z udziałem obsady i ekipy. Wprowadzenie – Kamil Śmiałkowski. Występ stand-up Rafał Rutkowski (seans 100 minut)

Kiedy: w piątek 14 września 2018 r. godz. 20:00
Gdzie: Hala Maszyn „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi, ul. Targowa 1/3, wejście od strony ul. Wojciecha Jerzego Hasa (dworca Łódź Fabryczna)
Bilety w cenie: 25 zł można kupować w kasach stacjonarnych EC1 Łódź oraz online.