Wakacje z energią

Centrum Nauki i Techniki EC1 to miejsce zdobywania wiedzy ale także doskonałej zabawy. Teraz może stać się scenerią wakacyjnego spotkania, które dostarczy naszym gościom wyjątkowych wrażeń, pozwoli spędzić czas w mądry i ciekawy sposób. W niespotykanym, klimatycznym miejscu.

W czasie wakacji 2018 codziennie będą odbywały się warsztaty dla klientów indywidualnych (3 razy dziennie o godzinach 11:00, 14:00 i 17:00). Tematy warsztatów w sierpniu będą następujące:

  • kule kąpielowe
  • filtracja
  • produkcja prądu

 


Regulamin warsztatów wakacyjnych 2018


WAKACYJNY WARSZTAT: "Prawie wszystkie sposoby produkcji prądu”

Podczas warsztatu zaprezentujemy, w jaki sposób można wyprodukować prąd elektryczny.

Zbadamy zjawisko indukcji elektromagnetycznej, które było wykorzystywane w EC1 do produkcji energii elektrycznej i dzięki któremu pozyskuje się zdecydowaną większość tej energii na świecie. Zapoznamy się z efektem piezoelektrycznym i dowiemy się, jak zupełnie niechcący produkujemy prąd, idąc plażą. Sprawdzimy też, jak działa bateria oraz jak produkuje się prąd w Kosmosie.

Warsztat przeznaczony jest dla każdego. Zachęcamy również rodziny z dziećmi, będzie to okazja do wspólnego, twórczego spędzenia czasu.

Kiedy?

  • wtorki i piątki

Jak często?
3 razy dziennie w godz. 11:00, 14:00, 17:00

Jak długo?
Każdy warsztat potrwa ok. 30 minut.

Dla ilu osób?
W każdym warsztacie przewidzieliśmy po 12 miejsc.

Gdzie?
Strefa "Rozwój wiedzy i cywilizacji" (III p.). Nie wiesz gdzie to jest? Nasi animatorzy z przyjemnością pomogą!


WAKACYJNY WARSZTAT: "Filtracja bez tajemnic. Zbuduj swój własny filtr do wody.”

Upał, wycieczka za miasto… Przyjemnie byłoby umyć ręce i twarz, a wody butelkowanej ledwie wystarczy do ugaszenia pragnienia. To, co w kałuży nie nadaje się do mycia. Przydałby się filtr... Zróbcie go sami w każdych warunkach. I to wyłącznie z tego, co macie pod ręką!

Co może być filtrem? Na czym polega filtracja? Z czego można, a z czego trzeba oczyszczać wodę? Na te pytania odpowiemy na naszym letnim warsztacie „Filtracja bez tajemnic. Zbuduj swój własny filtr do wody.” Pokażemy Wam, co można wykorzystać do filtracji wody i udowodnimy, że urządzenie do uzdatniania wody można skonstruować w każdych warunkach.

Uczestnicy samodzielnie wykonają doświadczenie, korzystając ze wskazówek prowadzącego. Sami wybiorą elementy składowe filtra i porównają efekty uzyskane po przesączeniu zanieczyszczonej wody przez swoją konstrukcję, a każda z nich będzie niepowtarzalna. Przy okazji zastanowimy się, czy kolejność ułożenia warstw filtracyjnych ma znaczenie i od czego zależy skuteczność filtracji.

Warsztat przeznaczony jest dla każdego. Zachęcamy również rodziny z dziećmi, będzie to okazja do wspólnego, twórczego spędzenia czasu. Doświadczenie można odtworzyć później w warunkach domowych, angażując bliskie osoby i przyjaciół

Kiedy?

  • czwartki i niedziele.

Jak często?
3 razy dziennie w godz. 11:00, 14:00, 17:00 (podane godziny mogą ulec zmianie).

Jak długo?
Każdy warsztat potrwa ok. 30 minut.

Dla ilu osób?
W każdym warsztacie przewidzieliśmy po 12 miejsc.

Gdzie?
Teatr eksperymentalny, rozdzielnia poziom 0. Nie wiesz gdzie to jest? Nasi animatorzy z przyjemnością pomogą!


WAKACYJNY WARSZTAT: ”Jak mus to mus, kula sama się nie zrobi”

WYKONANIE MUSUJĄCEJ KULI DO KĄPIELI
Rozpocznij wakacje z Centrum Nauki i Techniki EC1! Co tak musuje? Niezwykła woda czy magiczne składniki kuli? Podczas jednego z naszych warsztatów samodzielnie wykonaj musującą kulę do kąpieli i przekonaj się, że ta magia to wszystko sprawka chemii. Właściwości pielęgnacyjne kosmetyków także zawdzięczamy rozmaitym związkom chemicznym. Jakim? Zapraszamy na warsztat!

Warsztat przeznaczony jest dla zwiedzających w każdym wieku, ale do udziału w nim zachęcamy szczególnie rodziców z dziećmi, tak by przez współpracę przy tworzeniu własnego kosmetyku nabyć nowe umiejętności oraz wiedzę, wzmacniać więzi rodzinne oraz być może powtórzyć eksperyment w domu.

Uczestnicy warsztatu poszerzą swoją wiedzę na temat używanych substancji oraz reakcji chemicznej zachodzącej podczas rozpuszczania kuli w kąpieli. Samodzielne wykonanie kosmetyku rozwija także umiejętności manualne i wyobraźnię. Na podstawie przedstawionych informacji, zwiedzający przeprowadzą analizę funkcji danego składnika i dokonają wyboru odpowiedniego – również pod kątem własnych oczekiwań czy potrzeb.

Efektem warsztatu będzie wykonanie pachnącej i kolorowej musującej kuli do kąpieli, którą każdy uczestnik warsztatu przetestuje w domu.

Kiedy?

  • środy i soboty

Jak często?
3 razy dziennie w godz. 11:00, 14:00, 17:00 (podane godziny mogą ulec zmianie)

Jak długo?
Każdy warsztat potrwa 25-30 minut.

Dla ilu osób?
W każdym warsztacie przewidzieliśmy po 12 miejsc.

Gdzie?
Teatr eksperymentalny, poziom 0, Nie wiesz gdzie to jest? Nasi animatorzy z przyjemnością pomogą!