Energia wiedzy płynie w świat!

7 stycznia 2018 r. zabytkowa elektrownia w sercu Łodzi ożyła na nowo. Tego dnia o godz. 10:00 otworzyliśmy Centrum Nauki i Techniki EC1! Od węgla, do atomu i z Ziemi do gwiazd – w taką podróż zabiera Was nowa placówka, która właśnie wystartowała przy ulicy Targowej w Łodzi. Zapraszamy od wtorku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00 oraz w soboty i niedziele od 10:00 do 20:00 (bilety można kupować na miejscu w kasach oraz online).

- Po sukcesie Planetarium EC1 oraz wystawy „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu” wiemy, że istnieje duże zapotrzebowanie na formy mądrego spędzania czasu. – mówi Błażej Moder, dyrektor EC1 – Ludzie szukają wiedzy i inspiracji prezentowanych w nowoczesny i ciekawy sposób. Frekwencja świadczy o tym, że znajdują je właśnie w EC1.

Co się zdarzyło?

  • 10:00 – otworzyliśmy placówkę dla gości i zwiedzających
  • 10:15 – symbolicznie uruchomiono elektrownię (Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, Błażej Moder – dyrektor EC1, Paweł Żuromski – kierownik CNiT EC1) – odbył się też pokaz wideo mappingu na turbozespole w Maszynowni EC1
  • 10:25 kapsuła czasu – Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, Dyrektor EC1 pan Błażej Moder i ostatni dyrektor elektrociepłowni EC-1 pan Andrzej Boroń złożyli w szatni historycznej eksponaty, które opisują miasto i EC1 w dniu 7.01.2017
  • od 11:00 wystartowały wydarzenia edukacyjne: – mikroskopy optyczne; mini pokazy i eksperymenty. Wszystkie zajęcia odbywały się co godzinę.
  1. Prawie wszystkie sposoby produkcji prądu – czyli jakie zjawiska fizyczne i procesy chemiczne są wykorzystywane do produkcji prądu? W trakcie tego warsztatu widzowie dowiadują się jak można wytworzyć prąd chodząc, jak różnica temperatur może wygenerować prąd oraz ile prądu czai się w owocach i warzywach.
  2. Mikroskop stereoskopowy – korzystając z niego oglądaliśmy różne struktury naturalne, niewidoczne gołym okiem, korzystając z możliwości powiększenia obrazu 4-80 razy. To okazja aby zobaczyć z bliska kryształy, piasek, a nawet owady!
  3. Chemiczne ogrody i kryształy – jak stworzyć kryształy lub chemiczne struktury w butelce? Na własne oczy można było zobaczyć jak z małych kryształków soli wyrastają zachwycające różnokolorowe "roślinki". Chemiczne mchy, glony czy porosty? Pokazywaliśmy też jak wytworzyć różnorodne kryształy ze związków chemicznych wykorzystywanych w życiu codziennym.
  4. Temperatura gwiazd – jak obserwując kolor obiektu możemy oszacować jego temperaturę? W trakcie tego warsztatu dowiadywaliśmy się również jak wygląda świat w podczerwieni, czym jest ciało doskonale czarne oraz jak hutnicy oceniają temperaturę stali.

Dodatkowo: Zgadnij, ile tu kulek? Po naszej ekspozycji poruszał się słój z kolorowymi kulkami. Zabawa trwała od godziny 11:00 do 14:00. W słoju było umieszczonych 2278 kulek, jesteśmy zaskoczeni wynikiem zwycięzcy: błąd wyniósł tylko 6 sztuk (podano liczbę 2284). Gratulujemy!

Twoje życzenia dla Centrum Nauki i Techniki EC1 – kibicujesz naszej placówce? Trzymasz kciuki za jej powodzenie? Wspierasz swoje miasto i cieszą Cię kolejne powstające atrakcje? Złóż życzenia jednej z najnowszych i najciekawszych i przekaż je animatorom podczas swojej wizyty! Zróbmy wspólnie pozytywny kolaż i pokażmy go światu!

Wystawy stałe, atrakcje

Do największych atrakcji Centrum Nauki i Techniki EC1 należą bez wątpienia historyczne elementy ścieżki zwiedzania "Przetwarzanie energii". Od hałdy węgla do zarządzania dostawami energii — oto podróż, którą odbywa gość unikatowej części wystawy w Centrum Nauki i Techniki EC1. Ekspozycja opisuje krok po kroku fazy działania elektrowni konwencjonalnej. Zaczyna się na placu węglowym, gdzie przechowywano miesięczną rezerwę głównego źródła energii, skąd konwojerem transportujemy czarne złoto do kotłów. Jako odwiedzający poznajemy obieg technologiczny pary wodnej i przetwarzanie jej w prąd. Następnie w Rozdzielni zarządzamy jego dystrybucją podczas wyjątkowej gry kooperacyjnej.

Jednym z elementów, który uzupełnia ofertę popularnego Planetarium EC1 jest ulokowana w Centrum Nauki i Techniki EC1 strefa Głębokiego Kosmosu należąca do kolejnej ścieżki edukacyjnej o nazwie "Mikroświat – Makroświat". W tej strefie znajdują się eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata oraz o tym, jak możemy je badać. Korzystając z ogromnego ekranu o ponad czterometrowej przekątnej zanurzamy się w głębinach kosmosu i z bliska oglądamy galaktyki znajdujące się nawet miliony lat świetlnych od nas. Możemy wcielić się w rolę prawdziwych astronomów i na dwa sposoby – metodą paralaksy i metodą świecy standardowej, zbadać odległość dzielącą nas od odległych gwiazd.

Ale to nie wszystko! Dzięki ulokowanej w historycznej Chłodni Kominowej kosmicznej ekspozycji polecimy wspólnie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W wyjątkowej przestrzeni dawnej Elektrowni Łódzkiej można doświadczyć lotu w kosmos w symulatorze opartym na technologii rzeczywistości wirtualnej (VR), zobaczyć jak wyglądają poszczególne moduły ISS (International Space Station), zapoznać się z eksperymentami wykonywanymi na orbicie, czy doświadczyć na własnej skórze jak działają niektóre komponenty Stacji.

W strefie „Mikro i Makro Świat”  mamy 6 stanowisk – mówi Michał Buława, kierownik Działu Ekspozycji CNiT EC1 - Trzy składają się z infografik i opowiadają o kwarkach, budowie atomu i kryształach czyli generalnie budowie materii. Trzy kolejne są interaktywne. Pierwsze z nich nazwaliśmy „Jaki to pierwiastek?” Jest to maszyna losująca kule z liczbami atomowymi pierwiastków i quizem polegającym na odpowiedzi na tytułowe pytanie. Drugie to „Budujemy atomy, cząsteczki”, czyli interaktywna gra chemiczna realizowana na czterech stołach dotykowych. Gracz ma możliwość budowania atomów, cząsteczek i związków chemicznych z mniejszych elementów. Gra ma trzy różne poziomy. Trzecie stanowisko dotyczy już ścieżki przetwarzania energii – jest to kiosk multimedialny sterujący oświetleniem efektowym kotła i opowiadający o jego górnej części.

Łodzianie pokochali swoje Planetarium EC1. I na pewno równie ciepło przyjmą Kino 3D, które mieści się w srebrzystej kuli w miejscu, w którym historycznie zainstalowany był drugi turbogenerator stuletniej Elektrowni Łódzkiej. Kula mieści dziesięciometrowy ekran sferyczny, na którym jest wyświetlany obraz generowany przez pięć jasnych projektorów. Obraz ma rozdzielczość 4K, a niektóre projekcje wykorzystują dodatkowo system Active 3D. Dźwięk przestrzenny jest zgodny ze standardami Dolby. Całością steruje specjalistyczne oprogramowanie Digistar 5 dostarczone przez Evans&Sutherland, działające na jedenastu komputerach. Kino 3D jest integralną częścią jednej ze ścieżek edukacyjnych Centrum Nauki i Techniki, "Mikroświat — Makroświat". Jest to odzwierciedlone w jego repertuarze: projekcje mają uzupełnić i poszerzyć wiedzę gości Centrum Nauki i Techniki EC1, umożliwiając pełniejszy odbiór interaktywnych elementów wystawy; jednocześnie są krótsze od tych w Planetarium. Oglądać je można z 45 miejsc znajdujących się na czterech kanapach. W dniu otwarcia wszystkie bilety były wyprzedane do ostatniej sztuki.

„Rozwój wiedzy i cywilizacji”
Zasady przyrody, prawa nauki, związane z nimi wynalazki — wszystko to pozwoliło zbudować cywilizację, w której żyjemy. W Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi nie będziemy o tym tylko opowiadać: poznajemy rzeczywistość dotykiem, zabawą, doświadczeniami i eksperymentami. Symulator elektrowni atomowej oraz system elektromagnetycznego podnośnika cieszyły się największą popularnością w dniu otwarcia.

Centrum Nauki EC1 na Twoim tablecie lub smartfonie
Przetwarzanie energii jest także tematem gry online, która ma stanowić zachętę do odwiedzin w naszym „Centrum Energii”. Jakie są jej zasady? Gracze rozpoczynają dysponując skrawkiem pola i kieratem napędzany siłą fizyczną koni. Zadaniem gracza jest stopniowe rozwijanie swojego majątku i wprowadzanie kolejnych nowych technologii służących przetwarzaniu energii – młynów (wiatrowych, wodnych, parowych), a później elektrowni (np. węglowych, wodnych, wiatrowych, słonecznych, atomowych). Ważnym elementem rozgrywki jest ekologia. Dlatego, jeśli przesadzimy z budową źródeł zanieczyszczeń (elektrowni), cała plansza pokryje się smogiem. Przez całą rozgrywkę towarzyszy nam rozwijające się miasto, w którego modelach z łatwością możemy rozpoznać zabytki Łodzi. W grze występują również modele EC-1, EC-2, czy EC-3. Gracze w ramach rozgrywki mogą wykonywać zlecenia dla różnych klientów wspólnie ze znajomymi, bądź z nimi rywalizując. Gra dostępna będzie na platformy Facebook Gameroom, Adroid, iOS.
„Centrum Energii” to tylko jedna z multimedialnych gier, które czekają na gości CNiT EC1.

Dodatkowe informacje o Centrum Nauki i Techniki EC1:

Inwestycja za 45,5 mln zł
Całkowita wartość brutto projektu "Aranżacja i wykonanie ekspozycji i wyposażenia Centrum Nauki i Techniki w Łodzi” wynosi 45.562.576,80 zł. Wartość wydatków kwalifikowanych to 21.635.726,14 zł a dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie  18.390.375,71 zł. Instytucją pośredniczącą w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

8 tys. m2 powierzchni wystawienniczej
Powierzchnia całkowita powierzchni wystawienniczej wyniesie 8.355 m2. Powierzchnia zabudowy rewitalizowanej wyniesie 11.921 m2 i obejmie następujące historyczne pomieszczenia Elektrowni Łódzkiej: Maszynownia, Pompownia, Kotłownia, Rozdzielnia, Chłodnia, Zmiękczalnia. Na życzenie nasi specjaliści z przyjemnością wyjaśnią dawne i obecne funkcje poszczególnych przestrzeni.

Bilety: bilety.ec1lodz.pl
Program o Centrum Nauki i Techniki EC1 „Energia wiedzy”: https://youtu.be/YkVCW2C42do
Facebook: https://www.facebook.com/centrumnaukiec1/
Medium: https://medium.com/@EC1LODZ
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1859231167741076/