Otwieramy Centrum Nauki EC1!

Z radością informujemy,  że uruchomienie Centrum Nauki i Techniki nastąpi 7 stycznia 2018 r. Od godziny 10:00 będziemy czekali na gości tej wyjątkowej placówki. Na 12:00 planujemy symboliczne włączenie EC1 — zabytkowa elektrownia pośle w świat energię wiedzy!

— Bez najmniejszej przesady mogę powiedzieć, że to historyczny moment — mówi Błażej Moder, dyrektor EC1 — pierwsza w Łodzi komercyjna elektrownia rozpoczęła swoją działalność już w 1907 r. Co ciekawe, pracowała nieprzerwanie aż do roku 2000. I jest w jakimś sensie metaforą losu naszego miasta, ponieważ okres jej świetności był związany z przemysłem i jego rozwojem. Przełom wieków wymusił szukanie nowych koncepcji i funkcji. Złożona wtedy obietnica transformacji EC1 w nowoczesną placówkę kultury właśnie zostaje spełniona.

Wystawy stałe, atrakcje

Do największych atrakcji Centrum Nauki i Techniki EC1 należą bez wątpienia historyczne elementy ścieżki edukacyjnej Przetwarzanie energii. Od hałdy węgla do zarządzania dostawami energii — oto podróż, którą odbywa gość unikatowej części wystawy w Centrum Nauki i Techniki EC1. Ekspozycja opisuje krok po kroku fazy działania klasycznej elektrowni. Zaczyna się na placu węglowym, gdzie przechowywano miesięczną rezerwę głównego źródła energii, skąd konwojerem transportujemy czarne złoto do kotłów. Jako odwiedzający poznajemy obieg technologiczny pary wodnej i przetwarzanie jej w prąd. Następnie w Rozdzielni zarządzamy jego dystrybucją podczas wyjątkowej gry kooperacyjnej.

Jednym z elementów, który uzupełnia ofertę popularnego Planetarium EC1 jest ulokowana w Centrum Nauki i Techniki EC1 strefa Głębokiego Kosmosu należąca do kolejnej ścieżki edukacyjnej o nazwie Mikroświat – Makroświat. W tej strefie znajdują się eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata oraz o tym, jak możemy je badać. Korzystając z ogromnego ekranu o ponad czterometrowej przekątnej zanurzamy się w głębinach kosmosu i z bliska oglądamy galaktyki znajdujące się nawet miliony lat świetlnych od nas. Możemy wcielić się w rolę prawdziwych astronomów i na dwa sposoby – metodą paralaksy i metodą świecy standardowej, zbadać odległość dzielącą nas od odległych gwiazd.

Ale to nie wszystko! Dzięki ulokowanej w historycznej Chłodni Kominowej kosmicznej ekspozycji polecimy wspólnie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W wyjątkowej przestrzeni dawnej Elektrowni Łódzkiej można doświadczyć lotu w kosmos w symulatorze opartym na technologii rzeczywistości wirtualnej (VR), zobaczyć jak wyglądają poszczególne moduły ISS (International Space Station), zapoznać się z eksperymentami wykonywanymi na orbicie, czy doświadczyć na własnej skórze jak działają niektóre komponenty Stacji.

Łodzianie pokochali swoje Planetarium. I na pewno równie ciepło przyjmą Kino 3D, które mieści się w srebrzystej kuli w miejscu, w którym historycznie zainstalowany był drugi turbogenerator stuletniej Elektrowni Łódzkiej.

Kula mieści dziesięciometrowy ekran sferyczny, na którym jest wyświetlany obraz generowany przez pięć jasnych projektorów. Obraz ma rozdzielczość 4K, a niektóre projekcje wykorzystują dodatkowo system Active 3D. Dźwięk przestrzenny jest zgodny ze standardami Dolby. Całością steruje specjalistyczne oprogramowanie Digistar 5 dostarczone przez Evans&Sutherland, działające na jedenastu komputerach. Kino 3D jest integralną częścią jednej ze ścieżek edukacyjnych Centrum Nauki i Techniki, Mikroświat — Makroświat. Jest to odzwierciedlone w jego repertuarze: projekcje mają uzupełnić i poszerzyć wiedzę gości Centrum Nauki i Techniki EC1, umożliwiając pełniejszy odbiór interaktywnych elementów wystawy; jednocześnie są krótsze od tych w Planetarium. Oglądać je można z 45 miejsc znajdujących się na czterech kanapach.

Centrum Nauki na Twoim tablecie lub smartfonie

Przetwarzanie energii jest także tematem gry online, która ma stanowić zachętę do odwiedzin w naszym „Centrum Energii”. Jakie są jej zasady? Gracze rozpoczynają dysponując skrawkiem pola i kieratem napędzany siłą fizyczną koni. Zadaniem gracza jest stopniowe rozwijanie swojego majątku i wprowadzanie kolejnych nowych technologii służących przetwarzaniu energii – młynów (wiatrowych, wodnych, parowych), a później elektrowni (np. węglowych, wodnych, wiatrowych, słonecznych, atomowych). Ważnym elementem rozgrywki jest ekologia. Dlatego, jeśli przesadzimy z budową źródeł zanieczyszczeń (elektrowni), cała plansza pokryje się smogiem. Przez całą rozgrywkę towarzyszy nam rozwijające się miasto, w którego modelach z łatwością możemy rozpoznać zabytki Łodzi. W grze występują również modele EC-1, EC-2, czy EC-3. Gracze w ramach rozgrywki mogą wykonywać zlecenia dla różnych klientów wspólnie ze znajomymi, bądź z nimi rywalizując. Gra dostępna będzie na platformy Facebook Gameroom, Adroid, iOS.
„Centrum Energii” to tylko jedna z multimedialnych gier, które czekają na gości CNiT EC1.

Ceny biletów

Podobnie jak w przypadku cennika wystawy „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu”, projektując cennik biletów analizowaliśmy wiele czynników, w tym koszt porównywalnych atrakcji w Łodzi i innych miastach. Braliśmy pod uwagę fakt, że do momentu otwarcia Centrum Nauki i Techniki EC1 dla odwiedzających dostępna będzie część stanowisk ostatniej części ekspozycji o nazwie Rozwój wiedzy i cywilizacji. Prace nad ich montażem przedłużyły się, w związku z tym w pierwszym okresie działania placówki proponujemy 10% rabatu od docelowych cen biletów wstępu. Brakujący fragment oferty CNiT EC1 to właśnie ok. 10% całej ekspozycji.

Ceny biletów rozpoczynają się od 14 zł i są zróżnicowane, w zależności od dni tygodnia, liczebności grup, oferty skierowanej do rodzin itp.

Bilety dostępne od 12 grudnia 2017 r. na stronie bilety.ec1lodz.pl.

Sukces frekwencyjny Planetarium i międzynarodowej wystawy „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu”, którą w ciągu dwóch tygodni odwiedziło ok. 10 tys. gości dowodzi wielkiego zapotrzebowania na miejsce mądrego spędzania czasu. Centrum Nauki i Techniki EC1 to kluczowy fragment tego projektu – podsumowuje Błażej Moder.

 

Dodatkowe informacje o Centrum Nauki i Techniki EC1:

Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej

Całkowita wartość brutto projektu "Aranżacja i wykonanie ekspozycji i wyposażenia Centrum Nauki i Techniki w Łodzi” wynosi 45.562.576,80 zł. Wartość wydatków kwalifikowanych to 21.635.726,14 zł a dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie  18.390.375,71 zł.

„Rozwój funkcji wystawienniczo-edukacyjnych Centrum Nauki i Techniki w Łodzi wraz z zapleczem warsztatowym” (2016-2019)  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 - Oś Priorytetowa: VI Rewitalizacja i Potencjał Endogeniczny Regionu, Działanie VI.1:  Dziedzictwo Kulturowe i Infrastruktura Kultury, Poddziałanie: VI.1.1. Dziedzictwo Kulturowe i Infrastruktura Kultury - Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.
Całkowita wartość projektu brutto: 20 000 000 PLN
Wartość wydatków kwalifikowalnych: 16 260 162,60 PLN
Dofinansowanie EFRR: 13 821 138,00 PLN

8 tys. m2 powierzchni wystawienniczej

Powierzchnia całkowita wyniesie 18.355 m2. Powierzchnia zabudowy rewitalizowanej wyniesie 11.921 m2 i obejmie następujące historyczne pomieszczenia Elektrowni Łódzkiej: Maszynownia, Pompownia, Kotłownia, Rozdzielnia, Chłodnia, Zmiękczalnia. Na życzenie nasi specjaliści z przyjemnością wyjaśnią dawne i obecne funkcje poszczególnych przestrzeni.

Strona internetowa Centrum Nauki i Techniki EC1
Program o Centrum Nauki i Techniki EC1 „Energia wiedzy”: https://youtu.be/YkVCW2C42do
Facebook: https://www.facebook.com/centrumnaukiec1/
Medium: https://medium.com/@EC1LODZ