Festiwal Transatlantyk w EC1 Łódź

Siódma edycja Festiwalu Transatlantyk to ponad 300 seansów filmowych, spotkania z mistrzami kina, wyjątkowe retrospekcje oraz… zabawa do samego rana. Ten szeroki program ośmiodniowego święta X Muzy odbywa się w Łodzi już po raz drugi. Tak jak w ubiegłym roku tak i teraz EC1 Łódź gości część tych wydarzeń.

Na skróty: | Kino kulinarne | Polówka |

Virtual Reality w EC1 Łódź

Czasoprzestrzenie VR (Virtual Reality)

Wirtualna rzeczywistość to najgorętszy temat drugiej dekady XXI wieku. Ta niezwykle młoda dziedzina sztuk wizualnych dopiero buduje swój język komunikacji z odbiorcami. W ramach Festiwalu Transatlantyk i we współpracy z Wrocławską Fundacją Filmową będziemy mieli okazję dotknąć — nie bójmy się tego określenia — przyszłości kina.

Musimy nadmienić, że wszystkie doświadczenia VR są dostępne w języku angielskim oraz tylko dla osób w wieku co najmniej 13 lat. Kiedy? Od soboty 15 lipca do wtorku 18 lipca. Wstęp jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rezerwacji wejściówek na stronie booking.czasoprzestrzenie.pl
Widzów z rezerwacjami zapraszamy do budynku EC1 Wschód (w którym mieści się Planetarium EC1).

Przestrzeń 1: Nomads (25’)
Podróż dookoła Ziemi, do intymnej rzeczywistości kilku kultur nomadycznych. Film ukazuje styl życia pasterzy jaków na mongolskich stepach, Masajów w Kenii i morskich cyganów mieszkających u wybrzeży Borneo.

Rezerwacja obowiązkowych bezpłatnych wejściówek: booking.czasoprzestrzenie.pl

Przestrzeń 2: Magia (łącznie 26’)

 • Inside The Box of Kurios — wjedź na scenę i dosłownie zanurz się w gabinecie osobliwości Cirque du Soleil.
 • Dreams of „O” — Doświadczenie zanurza odbiorcę w wirtualnym cyrkowym świecie skomponowanym z powietrznych akrobacji, ekstremalnego nurkowania, ognia i surrealistycznych, wodnych postaci. „O” to jedno z najbardziej innowacyjnych przedstawień teatralnych na świecie, inspirowane nieskończonością i elegancją wody.
 • Strangers With Patrick Watson — doświadczenie zarejestrowane w studiu Patricka Watsona, dające odbiorcy poczucie indywidualnego, intymnego performance'u nowego utworu artysty.

Rezerwacja obowiązkowych bezpłatnych wejściówek: booking.czasoprzestrzenie.pl

Przestrzeń 3: Widowisko (25’)
25 minutowy dokument 3D VR "Follow My Lead" zabiera widzów za kulisy jednej z najbardziej dramatycznych serii mistrzostw w historii NBA z 2016 r. Doświadczenie przedstawia od kuchni niesamowitą historię dwóch drużyn, wraz z portretami gwiazd koszykówki, oglądanych z zupełnie nowej perspektywy.

Rezerwacja obowiązkowych bezpłatnych wejściówek: booking.czasoprzestrzenie.pl

Przestrzeń 4: Dokument (łącznie 27’)

 • Zero Days VR — historia cyberbroni o nazwie Stuxnet: samoreplikującego się złośliwego oprogramowania stworzonego w tajnej operacji USA i Izraela w celu sabotowania podziemnego irańskiego obiektu nuklearnego. Opowiedziana z punktu widzenia wirusa historia wrzuca odbiorców w niewidzialny świat oprogramowania i pozwala im doświadczyć stawki, o jaką idzie w cyfrowej wojnie.
 • Step To The Line — został nakręcony w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Kalifornii. Film przedstawia działania prowadzone przez Catherine Hoke, założycielkę organizacji Defy Ventures, która zapewnia sześciomiesięczny program wsparcia dla więźniów w ponad 20 zakładach karnych na terenie USA.

Rezerwacja obowiązkowych bezpłatnych wejściówek: booking.czasoprzestrzenie.pl

Przestrzeń 5: (Fantastyczna) fabuła (łącznie 17’)

 • Alein: Covenant In Utero — wirtualna podróż do prawdziwego koszmaru. Daje szansę na przerażająco bliskie spotkanie z neomorphem w momencie jego narodzin. Wyprodukowany pod okiem Ridleya Scotta film jest jednym z najbardziej przerażających doświadczeń wirtualnej rzeczywistości.
 • I, Philip — pierwsza fabuła Virtual Reality. 23 lata po śmierci Philipa K. Dicka David Hanson, młody inżynier robotyki, pokazał światu swojego pierwszego androida o imieniu Phil. "I, Philip" zanurza odbiorcę we wspomnieniach tego, co być może było ostatnim romansem pisarza. Ale czy te wspomnienia nie są owocem wyobraźni androida, który stopniowo uczy się, jak zostać człowiekiem?

Rezerwacja obowiązkowych bezpłatnych wejściówek: booking.czasoprzestrzenie.pl

Przestrzeń 6: Wehikuł czasu (łącznie 18’)

 • Giraffatitan: Back To Life In Virtual Reality — teleportujesz się do Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie. Tu spotkasz jurajskiego giganta Giraffatitan: jednego z największych dinozaurów żyjących kiedykolwiek na ziemi. Poczuj jak ciężar jego kroków wprawia w drżenie szyby hal wystawowych.
 • Rhomaleosaurus: Back To LIfe In Virtual Reality — teleportujesz się do Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Tam poznajesz prehistorycznego „smoka morskiego” Romaleozaura, który wróci do życia na Twoich oczach. Morski gad, który żył 180 milionów lat temu: spójrz na jego mięśnie, jego ruch, fakturę jego skóry. I dowiedz się jak żył.
 • Gladiators In The Roman Colosseum — walki gladiatorów jeszcze nigdy nie były tak bliskim i intensywnym doświadczeniem. Stań z nimi ramię w ramię w zrekonstruowanej w najmniejszych detalach pięknej i żywej scenerii rzymskiego Koloseum z 80 roku n.e. Oglądaj krwawe i brutalne przedstawienie wraz z Cesarzem Titusem i 50.000 widzów z całego Rzymu.

Rezerwacja obowiązkowych bezpłatnych wejściówek: booking.czasoprzestrzenie.pl

Przestrzeń 7: Muzyka (łącznie 23’)
Oto pakiet sześciu filmów muzycznych. Loa Frida jako podkład muzyczny do wyjątkowego tańca bohaterki filmu. „La La Land Medley” to coś specjalnego dla fanów jednego z ostatnich hitów Hollywoodu. Podziemny świat w rytmie energetycznej muzyki Moderat. Młody irlandzki muzyk Eden w fascynującym clipie VR do piosenki „Drugs”. Surrealistyczna i niezwykła interpretacja świata w utworze „Float On” Daydream. I wreszcie hiszpański eksperyment „Singularity”, być może przyszłość teledysków w wirtualnej rzeczywistości.

Rezerwacja obowiązkowych bezpłatnych wejściówek: booking.czasoprzestrzenie.pl

Przestrzeń 8: Obcość (łącznie 30’)

 • Abe VR — poznaj opowieść o robocie poszukującym bezwarunkowej miłości ludzi. Poszukującym... za wszelką cenę.
 • Apollo 11 VR — misja Apollo 11 przeszła na zawsze do historii ludzkości: pierwsze lądowanie i spacer człowieka na Księżycu na zawsze zmieniło nasze podejście do kosmonautyki. Teraz możesz wziąć udział w tych niezwykłych chwilach.

Rezerwacja obowiązkowych bezpłatnych wejściówek: booking.czasoprzestrzenie.pl

Przestrzeń 9: Łagodność (łącznie 30’)

 • Firebird: La Peri — wciel się w postać Iskendera, księcia szukającego "kwiatu nieśmiertelności". Gdy pojawisz się na scenie, odwiedzisz eteryczny świat La Péri i doświadczysz magicznego i poetyckiego spotkania jako jeden z bohaterów. To wizualnie wspaniałe doświadczenie oparte na muzyce klasycznej i balecie autorstwa kompozytora Paula Dukasa.
 • Alumette — opowiada historię osieroconej dziewczynki żyjącej w fantastycznym mieście w chmurach. Luźno inspirowana „Dziewczynką z zapałkami” Hans Christiana Andersena opowieść opisuje historię więzi łączącej matkę i córkę oraz poświęceń, które czynią dla większego dobra.

Rezerwacja obowiązkowych bezpłatnych wejściówek: booking.czasoprzestrzenie.pl

Na skróty: | Kino kulinarne | Polówka |

Kino Kulinarne

Kino Kulinarne

Wyjątkowym elementem Festiwalu Transatlantyk jest Kino Kulinarne. Najpierw widzowie oglądają film dokumentalny o tematyce kulinarnej (lub okołokulinarnej) z udziałem gościa specjalnego a później biorą udział w kolacji przygotowanej przez wybitnych mistrzów. Następnego dnia można wziąć udział w samej projekcji danego dokumentu.

15 lipca o godz. 18:30 oraz 16 lipca o godz. 13:30 (bez kolacji)
SOUL — film Angela Parry i Jose Antonio Blanco. Gościem specjalnym będzie wydawczyni i redaktorka naczelna magazynu KUKBUK Daria Pawlewska a menu na 15 lipca przygotował Wojciech Modest Amaro, założyciel Atelier Amaro i juror pięciu pierwszych polskich edycji programu Hell’s Kitchen. | Kup bilet |

16 lipca o godz. 18:30 oraz 17 lipca o godz. 13:15 (bez kolacji)
MONSIEUR MAYONNAISE — film Trevora Grahama. Gośćmi specjalnymi będą sam reżyser dokumentu oraz jego główny bohater Philippe Mora. Menu na 16 lipca przygotował Robert Skubisz, szef kuchni warszawskiej Amber Room. | Kup bilet |

17 lipca o godz. 18:30 oraz 18 lipca o godz. 13:00 (bez kolacji)
BOGINIE JEDZENIA – film Vérane Frédiani, która poszukuje kobiet będących szefami kuchni. Gościem specjalnym będzie Małgorzata Minta, niestrudzona popularyzatorka kulinarna, współautorka książek i wielu artykułów prasowych. Menu na 17 lipca układa Katarzyna Daniłowicz, laureatka nagrody przewodnika Gault&Millau i szefowa kuchni restauracji Olszewskiego 128 we Wrocławiu. | Kup bilet |

18 lipca o godz. 18:30 i 19 lipca o godz. 13:30 (bez kolacji)
BOONE — reż. Christopher LaMarca, który stworzył nastrojowy i hipnotyczny dokument łamiący stereotyp sielskiego życia na wsi. Gościem specjalnym będzie Grzegorz Łapanowski, prowadzący kulinarne programy telewizyjne z „Top Chefem” na czele. Za menu 18 lipca będą odpowiadać — wyjątkowo — dwie osoby: Tomasz Purol (zwycięzca 5. Edycji „Top Chef” i szef kuchni Blow Up 5050 Hall w Poznaniu) oraz Mariusz Pieterwas (zdobywca tytułu Szefa Roku 2016 przewodnika Gault&Milleau). | Kup bilet |

19 lipca o godz. 18:30 i 20 lipca o godz. 13:30 (bez kolacji)
ANDRE – THE VOICE OF WINE — film Marka Tschelistcheffa zabierze nas w epicką podróż z Andre Tschelistcheffem, jednym z najwybitniejszych kiperów w historii, który odbudował wiele kalifornijskich winnic. Gościem specjalnym będzie Michael Seresin, postać wprost niesamowita. Jest on czołowym nowozelandzkim producentem wina oraz… operatorem filmowym, autorem zdjęć do filmu „Harry Potter i Więzień Azkabanu” czy też „Midnight Express”. Menu 19 lipca tworzy Sebastian Krauzowicz, wyjątkowy znawca smaku i zdobywca tytułu Szefa Kuchni 2016 przewodnika Gault & Milleau. | Kup bilet |

 

Na skróty: | Kino kulinarne | Polówka |

Polówka z Transatlantykiem w EC1 Łódź

Polówka z Transatlantykiem w EC1 Łódź

Już od ostatniego dnia czerwca piątkowe projekcje w ramach Letniego Festiwalu Filmowego POLÓWKA odbywają się na skwerze przy ul. Targowej 1/3. Cykl przygotowany przez dyrektor programową Festiwalu Transatlantyk Joannę Łapińską zatytułowano „Girl Power”. Nie tylko nazwa ale przede wszystkim repertuar idealnie korespondują z tegorocznym hasłem Transatlantyku: #siłakobiety
Projekcje odbywają się zawsze po godz. 21:00, gdy zapadnie zmierzch. W razie problemów z pogodą przeniesiemy się kilka kroków dalej — pod zadaszenie. Wstęp wolny, bez rezerwacji!

 • 14 lipca - Wspomnienie lata, reż. Adam Guziński
 • 21 lipca - Party Girl, reż. Marie Amachoukeli-Barsacq, Claire Burger, Samuel Theis
 • 28 lipca - Tancerka, reż. Stéphanie Di Giusto
 • 4 sierpnia - Turysta, reż Ruben Östlund
 • 11 sierpnia - Victoria, reż. Sebastian Schipper
 • 18 sierpnia - Lekcja, reż. Kristina Grozeva, Petar Valchanov
 • 25 sierpnia - Wróg numer jeden, reż. Kathryn Bigelow
 • 1 września - Historia Marii, reż. Jean-Pierre Améris

Więcej o Polówce w EC1 pisaliśmy już wcześniej, artykuł opisuje także poniedziałkowe projekcje w ramach cyklu „Nie(możliwe) przyszłości” Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

Zapraszamy również na wydarzenia EC1 Łódź w Multikinie, tegorocznym centrum festiwalowym.