Honorowe patronaty dla wystawy w EC1

Otwarcie wystawy dla publiczności: 25 listopada 2017 r.

Z radością informujemy, że międzynarodowa wystawa „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu” uzyskała honorowe patronaty:

  • Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
  • Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej,
  • Ambasadora Republiki Francuskiej, JE Pierre'a Lévy'ego,
  • Ambasadora Republiki Włoskiej, JE Alessandra De Pedysa,
  • Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec, JE Rolfa Nikela.

Już od listopada 2017 r. będzie można zwiedzać wyjątkową wystawę poświęconą dziedzictwu technicznemu Leonarda da Vinci. W niesamowitej przestrzeni Hali Maszyn EC1 pojawią się modele maszyn i konstrukcji odtworzonych na podstawie rysunków i notatek najwybitniejszego przedstawiciela epoki Renesansu. Uzupełnione elementami multimedialnymi oraz stanowiskami umożliwiającymi samodzielne eksperymentowanie będą działać na wszystkie zmysły zwiedzających.

Leonardo da Vinci - Energia Umysłu

Istotnym składnikiem polskiej edycji wystawy jest część przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej — instytucję współprowadzoną przez Miasto Łódź oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sednem polskiego komponentu jest rekonstrukcja bio-pleografu Kazimierza Prószyńskiego. Twórca tego urządzenia, nazywany „Kolumbem kinematografii” i „polskim Edisonem”, był inżynierem, wynalazcą i konstruktorem pionierskich aparatów kinematograficznych oraz kamer filmowych. Stworzony przez niego pleograf wyprzedził kinematograf opatentowany przez braci Lumière. Wystawa będzie doskonałą okazją do zaprezentowania na szerokim tle osiągnięć rodzimego i niesłusznie zapomnianego konstruktora.

Wystawa „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu” została wyprodukowana przez Cité des sciences et de l’industrie, największe centrum nauki w Europie, stanowiące część francuskiej grupy Universcience. Prezentuje m.in. wspaniały zbiór modeli maszyn, należących do Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia z Mediolanu. Wcześniej prezentowano ją m.in. w Paryżu, Sao Paulo czy Londynie.

Otwarcie wystawy planowane jest na listopad 2017 r. Już dzisiaj z radością zapraszamy na to niezwykłe wydarzenie do "EC1 Łódź — Miasto Kultury" w Łodzi.