10 lat pierwszego w Polsce funduszu filmowego

Z wielką radością informujemy, że działające w ramach „EC1 Łódź – Miasta Kultury” w Łodzi:  Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Łódzki Fundusz Filmowy otrzymały dofinansowania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej!

Łódzki Funduszu Filmowy – pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce - obchodzi właśnie 10-lecie swojego istnienia. Od 2007 roku w jego ramach dofinansowano 58 produkcji na łączną kwotę prawie 7 000 000 złotych. Regionalny fundusz filmowy pomaga uzupełniać budżet zarówno debiutującym jak i doświadczonym twórcom i producentom, mając tym samym bezpośredni wpływ na rozwój polskiej kinematografii.

Działalność funduszu jest kontynuowana, ale w miarę możliwości finansowych i organizacyjnych także rozwijana. Najlepszym przykładem jest wprowadzenie od 2017 r. możliwości dofinansowania tych produkcji, które wydatkują środki na terenie Łodzi i regionu na postprodukcję. Warto dodać, że w 2008 r. Prezydent Miasta Łodzi otrzymał specjalną nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej „Przyjaciel polskiej kinematografii” – Łódzki Fundusz Filmowy na pewno stanowił ważny argument za przyznaniem tego wyróżnienia.

W ramach obchodów podjęliśmy i planujemy następujące działania:

  • organizację uroczystej premiery filmu ,,Powidoki” w reż. Andrzeja Wajdy w przestrzeniach EC1 (12 stycznia 2017 r.),
  • stworzenie szaty graficznej obchodów oraz zaprojektowanie reportażu interaktywnego podsumowującego 10 lat działalności,
  • zaprojektowanie i wykonanie przez łódzkich artystów jubileuszowej serii plakatów wybranych filmów, które na przestrzeni lat otrzymały dofinansowanie z Łódzkiego Funduszu Filmowego,
  • projekcje dofinansowanych filmów wraz z przygotowanymi z tej okazji wywiadami z twórcami w trakcie łódzkich festiwali filmowych,
  • promocję m.in. w prasie branżowej (Magazyn Filmowy SFP), w trakcie Festiwalu Filmowego w Gdyni, kanałach online oraz w mediach społecznościowych.

Program obchodów obejmuje cały rok 2017 i zawiera m.in. spotkania z twórcami, projekcje filmów, dyskusje, interaktywność planowanych działań. Jesteśmy pewni, że wydarzenia związane z obchodami będą atrakcyjne dla jego odbiorców. Również tych, którzy coraz bardziej interesują się nowymi, proponowanymi w jego formule rozwiązaniami.

Operatorem Łódzkiego Funduszu Filmowego jest Łódź Film Commission – jednostka instytucji „EC1 Łódź – Miasta Kultury” w Łodzi. Kwota dofinansowania z PISF wynosi 40 tys. zł. Taką samą kwotą został wsparty projekt Narodowego Centrum Kultury Filmowej: eksperymentalna rekonstrukcja bio-pleografu Kazimierza Prószyńskiego.

Plan filmowy "Marii Skłodowskiej Curie" w reż. Marie Noelle.