EC1 Łódź — Miasto Kultury z dofinansowaniem na kwotę 18,3 mln zł.

Ponad 65 mln zł z funduszy europejskich wydadzą łódzkie instytucje kultury.
Poniedziałek 19 września 2016 r. był naprawdę dobrym dniem dla Łodzi. Wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński przyjechał do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Piłsudskiego aby podpisać pięć umów o dofinansowanie łódzkich instytucji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych w osobach prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej oraz marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia a także przedstawiciele wielu placówek kultury z miasta i regionu.

EC1 Łódź — Miasto Kultury na podstawie podpisanej umowy otrzyma z funduszy europejskich 18,3 mln zł na realizację projektu „Aranżacja i wykonanie ekspozycji i wyposażenia Centrum Nauki i Techniki w Łodzi”. Łączny koszt całości wyniesie znacznie więcej, bo 45,5 mln zł.

Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi otrzyma 14 mln zł na zakup instrumentarium; Muzeum Sztuki uzyskało 12,2 mln zł na rewitalizację infrastruktury głównej siedziby przy ul. Gdańskiej 43 oraz 6,5 mln zł na adaptację magazynu studyjnego; Zespół Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki na rozbudowę siedziby przy ul. Rojnej 20 przeznaczy 14 mln zł z programu unijnego.

Wicedyrektor EC1 i jednocześnie szef Narodowego Centrum Kultury Filmowej Rafał Syska reprezentował EC1 Łódź — Miasto Kultury podczas aktu podpisywania umowy. W podziękowaniu podkreślił znaczenie środków europejskich w budowie nowoczesnych ekspozycji multimedialnych i zaznaczył, że liczy na dobrą współpracę także przy kolejnych projektach inwestycyjnych.

W ostatniej części spotkania odbyła się dyskusja z udziałem wszystkich zebranych osób, początkowo w postaci pytań z sali a następnie nieformalnych rozmów z wicepremierem Glińskim, prezydent Zdanowską i marszałkiem Stępniem.