Animator on Tour — święto animacji w EC1

Oczywiście będzie można spróbować znaleźć je na kanale TVP Kultura, będącym jednym z patronów medialnych wydarzenia, ale zdecydowanie łatwiej i przyjemniej jest po prostu przyjść w niedzielę 4 września o godz. 20:30 do EC1 Łódź — Miasto Kultury i rzucić się w trzygodzinny wir najlepszych produkcji.

„Animator on Tour” to wyselekcjonowany zestaw 9 filmów (w tym jednego pełnometrażowego), uznanych za najlepsze dzieła 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator” w Poznaniu (lipiec 2016 r.). Podczas każdego festiwalu prezentowanych jest ok. 300 filmów z całego świata, było zatem z czego wybierać. Widzowie obejrzą m.in. „Before Love” Igora Kowaljewa (Rosja 2015, Grand Prix festiwalu, Złoty Pegaz), „Króla Olch” Georgesa Schwizgebela (Szwajcaria 2015 – nagroda za najlepszy film muzyczny) czy też zabawny „Nuts!” Penny Lane (USA 2016, nagroda specjalna za najlepszy film długometrażowy).

Nie zabraknie również łódzkiego akcentu w postaci animacji „Kinki” autorstwa Izumi Yoshidy. Izumi Yoshida urodziła się w Łodzi, maturę zdała w VIII LO im. Adama Asnyka i studiowała na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej. Ponieważ zdecydowała się na studia doktoranckie, na pewno jeszcze wiele razy o niej usłyszymy; szczególnie że jej mroczny film zdobył nagrodę specjalną im. Wojciecha Juszczaka za szczególne walory estetyczne (przyznawaną przez dyrektora artystycznego „Animatora” Marcina Giżyckiego).

Prezentację filmów planujemy na skwerze w kompleksie EC1, tym samym, na którym odbywały się projekcji filmowe w ramach wakacyjnej „Polówki”. W razie gorszej pogody wydarzenie zostanie przeniesione do Hali Maszyn, najbardziej imponującej przestrzeni budynku EC1-Wschód.

„Animator on Tour”, niedziela 4 września
od godz. 20:30 do ok. 23:30
skwer EC1 Łódź — Miasto Kultury, ul. Targowa 1/3
(wejście od strony skrzyżowania ul. Tuwima i Dowborczyków).