Veolia sponsorem "Przetwarzania energii"

Z radością informujemy, że firma Veolia Energia Łódź S.A. zdecydowała się zostać sponsorem ścieżki edukacyjnej  „Przetwarzanie energii” Centrum Nauki i Techniki EC1.

Skąd się bierze prąd?
Wystawa Przetwarzanie energii decyduje o tożsamości Centrum Nauki i Techniki EC1. Jest też unikatem na europejską skalę. Od hałdy węgla do zarządzania dostawami energii — oto podróż, którą odbywa gość tej części naszej placówki. Ekspozycja opisuje krok po kroku fazy działania klasycznej elektrowni. Zaczyna się na placu węglowym, gdzie przechowywano miesięczną rezerwę głównego źródła energii, skąd konwejerem transportowano czarne złoto do kotłów. Jako odwiedzający poznajemy obieg technologiczny pary wodnej i przetwarzanie jej w prąd. Następnie w Rozdzielni zarządzamy jego dystrybucją podczas wyjątkowej gry kooperacyjnej.

O porozumieniu
W ramach sformalizowanego właśnie partnerstwa między „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi a Veolią Energią Łódź S.A., firma przekaże placówce z ul. Targowej nie tylko środki finansowe ale również będzie współpracować przy rozwoju ekspozycji, udostępniać historyczne fotografie EC1 i miasta jakie znajdują się w archiwum Veolii, a także angażować dawnych pracowników EC1 w konsultacje na temat pracy tego zakładu.

- W nieodległej przyszłości planujemy także wspólnie wzbogacić ekspozycję CNiT EC1 o dodatkowe stanowisko – mówi Błażej Moder, dyrektor EC1 – Misją wystawy stałej „Przetwarzanie energii” jest upowszechnianie wiedzy na temat źródeł i metod pozyskiwania energii, odpowiedzialnego wykorzystywania i wskazaniu jej roli w rozwoju naszej wiedzy i cywilizacji. Ważny jest aspekt ekologiczny, a także historia pierwszej łódzkiej komercyjnej elektrowni. Veolia jest naturalnym partnerem Centrum Nauki i Techniki EC1, które ożywia to niezwykłe miejsce.

Warto podkreślić, ze Veolia Energia Łódź jest pierwszym sponsorem niedawno uruchomionego CNiT EC1.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Centrum Nauki i Techniki EC1. Historyczna „Jedynka” po ponad wieku od uruchomienia jest znów w centrum rozwoju miasta, a przy tym stała się  jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych miejsc – mówi Anna Kędziora-Szwagrzak, prezes zarządu Veolii Energii Łódź – Dzięki rewitalizacji, urządzenia i instalacje elektrociepłowni znów żyją i tym razem służą edukacji między innymi na temat wytwarzania energii. Dla nas energetyków jest szczególnie ważnym, że ponad 100-letnie dziedzictwo łódzkiej energetyki może być kontynuowane zarówno w działających w naszym mieście elektrociepłowniach EC3 i EC4 ale również w murach historycznej EC1 i to z udziałem Veolii Energii Łódź jako sponsora.


Dodatkowe informacje o Centrum Nauki i Techniki EC1:

Inwestycja za 45,5 mln zł
Całkowita wartość brutto projektu "Aranżacja i wykonanie ekspozycji i wyposażenia Centrum Nauki i Techniki w Łodzi” wynosi 45.562.576,80 zł. Wartość wydatków kwalifikowanych to 21.635.726,14 zł a dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie  18.390.375,71 zł.

8 tys. m2 powierzchni wystawienniczej
Powierzchnia całkowita wyniesie 18.355 m2. Powierzchnia zabudowy rewitalizowanej wyniesie 11.921 m2 i obejmie następujące historyczne pomieszczenia Elektrowni Łódzkiej: Maszynownia, Pompownia, Kotłownia, Rozdzielnia, Chłodnia, Zmiękczalnia. Na życzenie nasi specjaliści z przyjemnością wyjaśnią dawne i obecne funkcje poszczególnych przestrzeni.