Urodziny CNiT i Planetarium EC1

🎉 Czy poza Ziemią istnieje życie?
🎉 Czy da się wejść do świata roślin i zapylaczy w środku zimy?
🎉 Jak cofnąć się do lat 70. Elektrociepłowni nr 1?

 

6. urodziny Planetarium EC1 i 4. urodziny Centrum Nauki i Techniki EC1 już w czwartek 6 stycznia 2022 r.!

 

Zapraszamy:
od godz. 11:00 do 19:00 na zwiedzanie całej ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1;
◽ na konkretne godziny warsztatów i wydarzeń dodatkowych w Centrum (szczegóły poniżej);
◽ zaś do Planetarium EC1 - od 10:00 do 18:00!

 

Urodziny Planetarium EC1 oraz Centrum Nauki i Techniki EC1

 

„Otwieramy drzwi do interaktywnych eksperymentów i inspirujących spotkań, które pomagają lepiej zrozumieć świat” – taką propozycję wartości przyjęliśmy po kilku latach działalności i zebraniu wielu doświadczeń – mówi Magdalena Kosiada-Sylburska, kierująca placówką – Chcemy zatem poruszać tematy, które są ważne dla teraźniejszości i przyszłości świata. Przekazywać wiedzę, ułatwiać zrozumienie i wskazywać, jak ważne jest oparte na nich myślenie w świecie zalanym sprzecznymi informacjami. Nauka jest fundamentem, który pozwala budować rozwiązania przyszłości, czy mówimy o nowych technologiach, walce z ocieplaniem się klimatu, czy strategiach radzenia sobie z pandemią. Chcemy to jednak robić przystępnym językiem i poprzez zabawę, zachęcając do samodzielnych poszukiwań i podsycając naturalną dla ludzi ciekawość.

Z okazji urodzin Centrum Nauki i Techniki EC1 wraz z Planetarium EC1 poprowadzą swoje gościnie i gości od lat 70. PRL do nowej ery kosmicznych podróży.
Zaczniemy od wycieczki przez EC1 sprzed kilku dekad a nasi przewodnicy wcielą się w rolę mistrzów zmiany. Przekonacie się, jak wyglądała praca w dawnym łódzkim obiekcie przemysłowym w czasach, kiedy termin instalacji domowego telefonu można było ustalić na rok 2000, kolorowy telewizor był prawdziwą atrakcją a banany – istnym rarytasem!
Od czasów, w których przyszłość energetyki zdawała się nieodwołalnie wiązać z węglem przejdziemy do świata zapylaczy i roślin a wreszcie do tematyki less waste. Zobaczymy, jak bardzo zmieniła się ludzka wiedza na temat konsekwencji postępu i globalna świadomość ekologiczna.

Stamtąd zaś Planetarium EC1 zaprosi do fascynującej rozmowy na temat szans odkrycia pozaziemskich cywilizacji. Autorski pokaz pod tytułem „Sygnał” przypomina swoją konstrukcją słynny program „Sonda”, w którym – jeszcze na czarno-białym ekranie - sceptyk i entuzjasta ścierali swoje opinie w pełnej szacunku dyskusji na naukowe tematy. 

I tacy chcemy być – podsumowuje Magdalena Kosiada-Sylburska – odważni, rzeczowi i inspirujący. Nawiązujący do historii, ale również gotowi na wyzwania przyszłości. Centrum Nauki i Techniki EC1 serdecznie zaprasza do zabawy z nauką na serio.

 

 


ATRAKCJE URODZINOWE 6 STYCZNIA 2022 R.


 

Sygnał - pokaz w Planetarium EC1

 

Planetarium EC1 - pokaz „Sygnał” (tylko 2 razy!)
6 lat temu, z okazji otwarcia planetarium, zaprezentowaliśmy publiczności pokaz zatytułowany „Sygnał”. Poruszał on temat, który jest jedną z największych zagadek nauki: czy jest życie we Wszechświecie poza Ziemią? I nie chodzi nam tylko o życie w postaci mikroorganizmów, ale też o wysoko rozwinięte cywilizacje. Taka możliwość fascynuje  ludzkość od setek lat, o czym świadczy chociażby zainteresowanie literaturą science-fiction.

Pokaz próbuje odpowiedzieć na pytanie o to, czym jest życie? Jakie są szanse na to, że rozwinęło się ono gdzieś w odległych układach planetarnych? Sygnalizujemy naszą obecność na Ziemi wysyłając wiadomości na sondach kosmicznych. Czy mamy możliwości  nawiązania kontaktu z inną cywilizacją, która, być może, też szuka kosmicznych sąsiadów?

🔹 Pokaz zaprezentujemy w Planetarium EC1 tylko dwa razy: o godz. 12:00 i 17:00
🔹 Limit miejsc: aktualnie 34
🔹 Cena: 20 zł bilet normalny; 14 zł bilet ulgowy. Kliknij i kup bilet online!


 

W świecie pszczół - tworzymy świece z pszczelego woski

 

W świecie pszczół - tworzymy świece z pszczelego wosku (warsztaty)
Owady pełnią kluczową rolę w przyrodzie. Przyczyniają się do zapylania ponad 80% gatunków roślin uprawnych. Jedną z większych grup owadów zapylających stanowią pszczoły. Na świecie żyje ich ponad 20 000 gatunków. W Polsce natomiast około 500 i tylko jeden z nich, pszczoła miodna, pozostaje pod opieką pszczelarzy. Pozostałe gatunki należą do tzw. pszczół dziko żyjących. Zapraszamy na warsztat, podczas którego dowiecie się między innymi co to jest pszczela rodzina oraz jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata.

Warsztat poprowadzą doświadczeni pszczelarze. Uczestniczki i uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć prawdziwy sprzęt pszczelarski oraz wykonać świeczkę z prawdziwego wosku pszczelego.

🔹 Warsztaty odbędą się w Centrum Nauki i Techniki EC1 tylko raz, o godz. 11:30
🔹 Limit miejsc: 15
🔹 Cena: 20 zł za osobę bez biletu do CNiT EC1; 10 zł za osobę z biletem do CNiT EC1. Kliknij i kup bilet online!


 

Zero waste czy less waste? Mini-warsztaty w Centrum Nauki i Techniki EC1

 

Zero Waste czy less waste? (mini-warsztaty)
Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda proces wytwarzania przedmiotów, ale z perspektywy powstających przy tym... śmieci? Słyszeliście o zero waste, ale nie wiecie jak żyć bardziej eko? Zapraszamy na nasze warsztaty, na których poruszymy tematykę nie marnowania oraz ograniczania ilości wytwarzania śmieci. Omówimy procesy powstawania produktów, odpadów jakie powstają w trakcie oraz co się z nimi dzieje, kiedy w nasze ręce trafiają już zapakowane produkty, takie jak żel pod prysznic, spodnie dżinsowe czy słuchawki.

Plan warsztatów:
• krótkie wprowadzenie: nurt zero waste;
• wspólnie wymyślamy drogi wytwarzania produktów;
• zaznaczamy tę drogę na mapie; wizualizujemy ilości śmieci, które powstają przy okazji procesów produkcyjnych;
• dyskutujemy na temat śmieci oraz odpadów i ograniczeniach nurtu zero waste, less waste;
• co możemy zrobić aby znaleźć się w nurcie less waste? Porady praktyczne.

🔹 Mini-warsztaty odbędą się 4 razy: o godz. 13:00, 14:00, 15:00 i 16:00.
🔹 Miejsce warsztatów: Maszynownia na II piętrze Centrum Nauki i Techniki EC1
🔹 Limit miejsc: 10
🔹 Mini-warsztaty bez dopłat, w cenie biletów do CNiT EC1. Kliknij i kup bilet online!


 

Zajęcia na wystawie Tajemnice pyłków

 

Wystawa „Tajemnice Pyłków”.
W dniu urodzin Centrum Nauki i Techniki EC1 zapraszamy naszych Zwiedzających do eksploracji jego zakamarków! W grze zatytułowanej: „Gloria Historia” uczestniczki i uczestnicy poszukują miejsc wskazanych na starych fotografiach (oczywiście każdy otrzyma kartę z ich wydrukami). Po znalezieniu wskazanych na zdjęciach maszyn, miejsc, urządzeń (co może wcale nie być zbyt łatwe!), gracze wykonują zdjęcia tych miejsc. Po zakończeniu całej misji pokazują komplet fotografii a my wręczamy specjalne urodzinowe dyplomy uznania.
Gra przygotowana jest w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

Na III piętrze Chłodni Kominowej, gdzie znajduje się fascynująca wystawa "Tajemnice Pyłków" dostępne będą kolejne atrakcje, których tematyka nawiązuje do zagadnień biologicznych. Pozostaniemy zatem wśród roślin i zapylaczy, nawet jeżeli za oknem trwa prawdziwa zima!

Dostępne będą także karty pracy dla dzieci i broszurki dla młodszych i nieco starszych, związane z tematyką wystawy, oraz krzyżówka z kodami QR dla dociekliwych poszukiwaczy (konieczna będzie aplikacja na smartfonie do odczytu kodów QR). A ponieważ przyroda jest pełna zagadek, my także przygotowaliśmy jedną... ciekawe czy uda Wam się ją rozwikłać. 😉

🔹 Wydarzenie będzie odbywało się przez cały dzień, od 11:00 do 19:00
🔹 Zapraszamy do Chłodni Kominowej – na III piętro Centrum Nauki i Techniki EC1
🔹 Atrakcje bez dopłat, w cenie biletów do CNiT EC1. Kliknij i kup bilet online!


 

Spacerem do lat 70. - oprowadzanie historyczne

 

Spacerem do lat 70. (oprowadzania z przewodnikiem)
Centrum Nauki i Techniki EC1 działa co prawda od 4 lat, ale jest spadkobiercą tradycji dawnej Elektrowni Łódzkiej a następnie Elektrociepłowni Nr 1. I właśnie z okazji urodzin CNiT EC1 chcemy dać Wam szansę na wejście w role pracowników elektrociepłowni. Tym razem nasze oprowadzanie przeniesie Was w lata... 70. Nasi przewodnicy wcielą się w rolę mistrzów zmiany. Przeprowadzą Was przez przeszłość energetyki. Wspólnie odwiedzimy miejsca takie jak: dział nawęglania, kotłownia, maszynownia, nastawnia, rozdzielnia i szatnia historyczna, oczywiście opisując rolę tych miejsc w funkcjonowaniu EC1 i uzupełniając te informacje dodatkowymi ciekawostkami.
Po zwiedzaniu można, już na własną rękę, zwiedzić pozostałe wystawy w Centrum Nauki i Techniki EC1.
Każde oprowadzanie potrwa około godziny.

🔹 Oprowadzania historyczne odbędą się o godz. 11:15 i 13:15
🔹 Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Przetwarzanie Energii” (klasyczne): o godz. 16:15
🔹 Limit miejsc: 25 w każdej grupie
🔹 Atrakcje bez dopłat, w cenie biletów do CNiT EC1. Kliknij i kup bilet online!


 

EKO DOM - energia w naszym codziennym życiu

 

EKO DOM - energia w naszym codziennym życiu (warsztaty)
Jak oszczędzać energię? Jak być eko dla naszej planety?
Włączenie światła, odkurzanie, ładowanie telefonu... te czynności wykonujemy machinalnie i najczęściej bez zastanowienia. A jednak mają one wpływ na zmiany klimatyczne oraz na zasobność naszych portfeli. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i coraz wyższych rachunków nasze zajęcia mogą być inspiracją i pomocą w racjonalnym zarządzaniu zasobem, bez którego nie da się wykonać żadnej pracy: energią.

Uczestnicy tych zajęć dowiedzą się, jak korzystać z wydajnych urządzeń elektrycznych i używać ich w racjonalny sposób. Dowiedzą się jak można oszczędzać energię w domu w trakcie codziennych czynności, w jaki sposób czytać etykiety energetyczne oraz wykresy. Dowiedzą się też, które urządzenia domowe pobierają najwięcej energii oraz zdobędą ogólną wiedzę na temat ekologii oraz zarządzania zużyciem energii.

Zajęcia potrwają około godziny, Uczestniczki i Uczestnicy spotykają się w Strefie Wejścia do Centrum Nauki i Techniki EC1.

🔹 Zajęcia odbędą się o godz. 14:00
🔹 Limit miejsc: 15
🔹 Cena: 20 zł za osobę bez biletu do CNiT EC1; 10 zł za osobę z biletem do CNiT EC1. Kliknij i kup bilet online!


 

 

⛹‍♀ Polecamy następujące wejścia piesze na teren kompleksu EC1 Łódź:
• od ul. Barbary Sass-Zdort (od strony ul. Jana Kilińskiego);
• od skrzyżowania ulic Juliana Tuwima i Dowborczyków.

🅿 Okolice Centrum Nauki i Techniki EC1 są objęte strefą płatnego parkowania - w dni świąteczne można to jednak robić bezpłatnie. Można skorzystać z miejsc parkingowych na sąsiednich ulicach lub na dworcu Łódź Fabryczna. Posiadamy również bezpłatny parking dla naszych gości (za okazaniem biletu), który znajduje się na ul. Dowborczyków 7.

☎ Dodatkowych informacji udziela Dział Obsługi Klienta EC1:
• tel. (+48) 42 600 61 00 wew. 1
• e-mail: informacja@ec1lodz.pl