Ulica Żywiołów EC1 – najlepszy adres mądrej zabawy!

16 października 2021r. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wraz z przedstawicielami EC1 i firmy realizującej projekt otworzyła Ulicę Żywiołów. Najnowsza atrakcja okazała się strzałem w dziesiątkę. W ciągu niespełna dwóch tygodni działania odwiedziło ją ponad trzy tysiące dzieci i ich opiekunów. Można powiedzieć, że obłożenie jest niemal stuprocentowe.

— Ulica Żywiołów jest atrakcyjna zarówno dla grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych, które licznie odwiedzają nas w tygodniu, jak i dla gości indywidualnych, przybywających do nas w weekendy — mówi Magdalena Krawczyńska, kierująca Działem Oferty dla Dzieci Centrum Nauki i Techniki EC1 — Zainteresowanie jest powszechne i na tyle duże, że uruchomiliśmy już rezerwacje grupowe do końca roku. I tak, do końca grudnia mamy zarezerwowanych 3.500 biletów grupowych. Świadczy to o tym, że wspaniale wpisujemy się w cele kształcenia, jesteśmy wartościowym partnerem dla przedszkoli i szkół. Miejscem mądrego spędzania czasu i nauki połączonej ze świetną zabawą.

 

Ulica Żywiołów w Centrum Nauki i Techniki EC1

 

Warto podkreślić, że oferta Ulicy Żywiołów stale się rozszerza. W listopadzie w repertuarze pojawi się warsztat ekologiczny ”O czym szumią drzewa: sosny, buki i platany. Nasi cisi towarzysze spacerów i wycieczek." Ale czy na pewno nie wydają dźwięków? Podczas warsztatu nasze gościnie i goście dowiedzą się skąd się biorą różne leśne odgłosy, nauczą się „czytać” w słojach drzew, a także stworzą sprytne urządzenie pokazujące czy jest sucho, czy wilgotno. Planowane jest również uruchomienie atrakcji urodzinowych.

Ulica Żywiołów w EC1 to 1,5 tysiąca metrów kwadratowych przestrzeni zaaranżowanej i zorganizowanej tak, aby zapewnić możliwość zabawy w ruchu, która będzie wpływać pozytywnie na rozwój intelektualny, emocjonalny i ruchowy dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Porywa w wir zabawy, wzmacnia relacje i umożliwia lepsze rozumienie świata. Została zaprojektowana z dziećmi i dla dzieci oraz wielokrotnie przetestowana z udziałem swoich docelowych gościń i gości.

 

Ulica Żywiołów w Centrum Nauki i Techniki EC1

 

 

O Ulicy Żywiołów
Wystawa stała jest zorganizowana wokół tematu pięciu żywiołów: Wody, Ziemi, Życia, Ognia i Powietrza. Składa się na nią 5 stref tematycznych, które tworzą okazje do samodzielnego poszerzania wiedzy poprzez własne doświadczenia i eksperymenty. Atrakcyjność Ulicy Żywiołów tworzą między innymi: eksponaty i interaktywne stanowiska oraz starannie przemyślana mała architektura rozbudowane o Pasaż Nauki i Pasaż Wyobraźni, Zaułek Tajemnic z różnorodnymi scenariuszami zabawy, Plac Budowy.  Warto dodać, że propozycję uzupełni strefa wystaw czasowych, której obecna tematyka dotyczy zagadek – dźwiękowych a nawet poruszająca się w obszarze... świetlnej magii!

Na Ulicy Żywiołów dobrze poczują się także rodzice, opiekunowie, nauczyciele i wychowawcy. Pobyt w EC1 to dla nich gwarancja mądrze i ciekawie spędzonego czasu, dobra zabawa dla podopiecznych ale to nie wszystko. Specjalna przestrzeń Przystanek Rodzica to miejsce do pracy, odpoczynku, czytelnia a także miejsce dla rodzica z dzieckiem w wieku do 3 roku życia. Dodatkowo Biuro Obsługi Malucha zapewnia przestrzeń do karmienia i przewijania.

Wykonawcą projektu jest firma New Amsterdam, która od 2009 r. zajmuje się tworzeniem i realizacją narracyjnych koncepcji wystawienniczych.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Wartość Projektu: 21.574.000,00 zł, dofinansowanie w wysokości 13.821.138,00 zł.

 

Ulica Żywiołów w Centrum Nauki i Techniki EC1