Święto cyfrowych i tradycyjnych opowieści

32. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w formule hybrydowej.

W dniach 2-3.10.2021 odbędzie się 32. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Oczywiście wydarzenie odbędzie się z uwzględnieniem wszelkich obowiązujących obostrzeń i przepisów sanitarnych. Na pewno jednak przywrócimy niezwykłą atmosferę największego święta polskiego komiksu.

Dla publiczności dostępna będzie strefa targowa gromadząca wszystkich najważniejszych wydawców komiksu w Polsce, jak i stoiska mniejszych wydawnictw, autorów oraz kolekcjonerów. Na scenie głównej zaprezentuje się kolejna edycja konkursu cosplay. Dla fanów gier planszowych i wideo ponownie otwarte zostaną strefy wolnego grania, turnieje i interaktywne stoiska. Festiwal zgromadzi też twórców polskiego komiksu, którzy osobiście spotkają się z publicznością na strefie autografów i w trakcie paneli w salach konferencyjnych.

Póki co nie przedstawiamy konkretnej informacji na temat zagranicznych gości imprezy – mówi Adam Radoń, dyrektor festiwalu – Wynika to z faktu, że w różnych krajach obowiązują różne przepisy związane z pandemią. Sytuacja wciąż jest też zmienna i dynamiczna. Zapewne ostatecznie okaże się jesienią kto po porostu będzie mógł przylecieć do Łodzi.  Tu jednak warto podkreślić, że jesteśmy mądrzejsi o ubiegłoroczne doświadczenia z w pełni cyfrowej edycji festiwalu. Stawiamy zatem na formę hybrydową i część wystąpień naszych gości spoza Polski zaprezentujemy w formie profesjonalnych nagrań.

 

Uprzednio przygotowane wywiady wyemitowane zostaną na sali projekcyjnej w trakcie festiwalu.

Podobnie, ze względu na zmienną sytuację, na tym etapie nie określamy precyzyjnie miejsca festiwalu. Informację na ten temat podamy w czerwcu.

Podczas tegorocznego festiwalu planujemy organizację strefy tematycznej poświęconej Stanisławowi Lemowi. Ten element programu będzie realizowany we współpracy z naszym nowym partnerem – Wydawnictwem Literackim, którego nakładem ukazują się książki najwybitniejszego polskiego pisarza science fiction. W programie poświęconym Stanisławowi Lemowi wezmą udział zaproszeni pisarze, naukowcy, dziennikarze i artyści których działalność orbituje wokół jego twórczości.

 

Do twórczości Stanisława Lema nawiązuje także konkurs pod tytułem „Maszyna do spełniania życzeń”. Zadaniem uczestników konkursu będzie stworzenie komiksu, nawiązującego właśnie  do tytułowego hasła, które pochodzi z opowieści wybitnego pisarza. W związku z trwającym właśnie rokiem Stanisława Lema, organizatorzy zachęcają do przysyłania prac powiązanych lub inspirowanych twórczością pisarza oraz szeroko rozumianą tematyką science fiction: wizjami przyszłości, obcych cywilizacji i podróży kosmicznych, rozwoju cywilizacyjnym ludzkości i postępie technologicznym.

Konkurs dzieli się na dwie kategorie wiekowe uczestników:

10 - 14 lat

15 - 18 lat

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 2 października  2021 podczas 32. MFKiG w Łodzi.

Prace uczestników konkursu zostaną zaprezentowane podczas 32. MFKiG oraz opublikowane na stronie internetowej związanej z festiwalem i konkursem.

Program merytoryczny festiwalu jak zawsze poświęcony zostanie komiksowi oraz grom – zarówno elektronicznym, jak i tradycyjnym. Nie zabraknie warsztatów dla dzieci i dorosłych, paneli dyskusyjnych oraz prezentacji. Sporo miejsca w programie zajmie komiks amerykański, który cieszy się w Polsce dużą popularnością.

 

Nie zapominamy o naszych stałych partnerach! Jak co roku zaprosimy uczestniczki i uczestników festiwalu na panel przygotowany we współpracy z CD Projekt RED. Ta znana na świecie firma ma swoje łódzkie korzenie. A dla tych, które starają się iść w jej ślady tegoroczna edycja festiwalu tworzy doskonałą okazję do zaprezentowania się publiczności. Właśnie dla łódzkich firm z branży gier wideo  tworzymy osobną propozycję programową i zapraszamy je do szerszej prezentacji i promocji – zarówno ich samych, jak również ich tytułów i dzieł. Tegoroczny festiwal stanie się jednocześnie okazją do spotkania, nawiązania kontaktów i integracji łódzkiej branży game development.

Atrakcją festiwalu bez wątpienia będzie możliwość zobaczenia po raz pierwszy wystaw w powstającym Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1. Zaprezentujemy tam ekspozycję prac międzynarodowego konkursu na krótką formę komiksową (do udziału w którym niezmiennie zachęcamy – szczegóły na komiksfestiwal.com) oraz grafik jednej z naszych zagranicznych gwiazd.

 

Autorem layoutu 32. edycji festiwalu, a w szczególności plakatu i filmu reklamowego jest Marcin Podolec: absolwent animacji w Łódzkiej Szkole Filmowej. Twórca albumów komiksowych, animacji dokumentalnych, teledysków i ilustracji. Wielokrotnie nagradzany, m.in. na festiwalach filmowych oraz na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Nauczyliśmy się skutecznie wykorzystywać media cyfrowe jako platformy spotkań z miłośnikami cyfrowych i bardziej tradycyjnych form opowieści – mów Adam Radoń – W tym roku jednak nasza radość jest podwójna. Po pierwsze, osobiste spotkania, atmosfera święta to coś, czego nie da się niczym zastąpić. Po drugie, mamy okazję zaprosić wszystkich do wizyty w powstającym Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1, z którego już teraz jesteśmy niezwykle dumni. I jeszcze jedno: mimo, że to już 32. edycja imprezy, cieszy nas ona tak, jakby była pierwszą. Jestem pewien, że my, jako organizatorzy i Państwo, jako gościnie i goście, docenimy ją jeszcze pełniej.

 


Zainteresował Cię ten artykuł? Dowiedz się więcej:

POZNAJ BOHATERA NOWOPOWSTAJĄCEGO CENTRUM KOMIKSU I NARRACJI INTERAKTYWNEJ

POWSTAJE CENTRUM KOMIKSU I NARRACJI INTERAKTYWNEJ EC1 W ŁODZI