Rok 2020 w pigułce

Każdy rok dla instytucji kultury oznacza nowe wyzwania, ale rok 2020 okazał się pod tym względem szczególnie wymagający. Niemal z dnia na dzień działalność EC1 Łódź przeniosła się częściowo do sieci. Od samego początku pandemii byliśmy dostępni dla naszych odbiorców w Internecie.

Choć okres wakacyjny przyniósł częściowe odmrożenie naszej działalności stacjonarnej, dalej udoskonalaliśmy naszą ofertę online, bo wiedzieliśmy, że wiele osób nie może nas teraz odwiedzić. Z tego powodu zmieniła się specyfika oferowanych przez nas atrakcji, a nasze podsumowanie roku obfituje zarówno w wydarzenia, które odbywały się tylko w sieci, jak i nasze spotkania na ulicy Targowej.

Harley Quinn w EC1

W lutym w EC1 Łódź zakończyła się głośna wystawa „Sztuka DC. Świt superbohaterów”. 40 oryginalnych kostiumów i rekwizytów filmowych, 160 prac artystycznych twórców komiksowych z Frankiem Millerem na czele i 200 grafik z bohaterami ze Świata DC trafiło do pudeł i pozostawiło po sobie wspaniałe wspomnienia o ponad 80 wydarzeniach towarzyszących wystawie, gościach z całej Polski i licznych wywiadach udzielanych przez nas mediom lokalnym i ogólnopolskim.

Pod koniec marca EC1 zostało umieszczone na liście największych sukcesów Łodzi w Plebiscycie Supermiasta organizowanym przez łódzką Gazetę Wyborczą, jako symbol zmian, które przeszło nasze miasto przez ostatnie 30 lat. Ostatecznie udało nam się zająć 2. miejsce.

Misja Mars 2020

Duży sukces świętowało także nasze Planetarium EC1, które zdobyło 1. miejsce podczas międzynarodowej konferencji Digistar Users Group, stowarzyszenia zrzeszającego planetaria cyfrowe ze wszystkich kontynentów. Narzędzia i animacje, dzięki którym udało się zdobyć to ważne wyróżnienie to Generator Mapy Nieba, który pozwala opracowywać grafiki nieba gotowe do druku, animacja przedstawiająca misję Mars 2020 i Wirtualny Projektor. Za pomocą tego narzędzia powstawały nasze transmisje online, które można teraz oglądać na naszym kanale YouTube.

 

Koncert zespołu Mrs Robinson

Powrót do działalności stacjonarnej w czerwcu to przede wszystkim duże zainteresowanie odwiedzających naszą ofertą wakacyjną: półkoloniami w Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz naszymi wieczorami dla dorosłych w CNiT, na których na warsztat braliśmy m.in. muzykę - koncert zespołu Mrs Robinson, historie dla dorosłych zapisane w gwiazdach, komiksy 18+, miłość w czasach pandemii, czy pieczenie chleba.

Wisienką na torcie naszej oferty online był natomiast całkowicie przeniesiony w tym roku do sieci 31. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier – Cyber Edition. Wywiady, spotkania, panele dyskusyjne z legendarnym Billem Sienkiewiczem, R.M. Guerą, Andrew MacLeanem, Andim Watsonem, Brechtem Evensem i Shawnem Martinbrough oraz z plejadą najlepszych polskich twórców komiksowych mogliście oglądać w dniach Festiwalu na specjalnie zbudowanej przez nas w tym celu platformie internetowej.

31 Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier Cyber Edition

Antologię COVIKS-20 przygotowało na Festiwal ponad trzydzieścioro artystów i artystek, a dla oczekujących na Cyberpunk 2077 czekały rozmowy z twórcami gry ze studia CD PROJEKT RED.

W październiku na filmowej mapie Łodzi pojawiło się zupełnie nowe miejsce, czyli NCKF Spot – kameralna strefa wystawiennicza w naszym Centrum Nauki i Techniki EC1, będąca wizytówką i zapowiedzią tego, czym będzie Narodowe Centrum Kultury Filmowej.

 

NCKF Spot jest okazją do prezentacji bardzo rzadkich i cennych egzemplarzy techniki filmowej oraz rekwizytów, które do tej pory znajdowały się w magazynie, a obecnie mogą być oglądane przez zwiedzających.

Za to w grudniu świętowaliśmy wielki sukces Łodzi na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Wielką Nagrodę Złote Lwy za film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producentki: Ewa Puszczyńska i Agnieszka Ścibior. Nagrodę Srebrne Lwy za film „Sweat” otrzymali reżyser Magnus von Horn oraz producent Mariusz Włodarski z łódzkiego studia Lava Films. Obydwa tytuły otrzymały wsparcie Łódzkiego Funduszu Filmowego, którego operatorem jest ŁÓDŹ FILM COMMISSION | EC1 Łódź - Miasto Kultury. Oby tak dalej!