Powstaje Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 będzie jedynym w Polsce miejscem o charakterze edukacyjnym w pełni poświęconym komiksom i grom. Centrum zlokalizowane zostanie w budynku EC1 Południowy-Wschód – zespole dawnych warsztatów i chłodni zabytkowej elektrociepłowni. Dobiega końca rozbudowa i rewitalizacja obiektu EC1 z zachowaniem oryginalnej formy i gabarytów obiektów, łącznie z detalami wystroju i wyposażenia wnętrz. Równocześnie trwają prace nad wyposażeniem centrum i wszystkimi zaplanowanymi atrakcjami dla dzieci, młodzieży i dorosłych poszukujących niespotykanych powszechnie, oryginalnych wystaw, stanowisk i miejsc oraz rozwoju intelektualno-kulturalnego. Otwarcie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 zaplanowano na rok 2022. Obecny etap prac budowlanych zakończy się w najbliższych tygodniach. Szacowany koszt wszystkich prac – od remontu poprzez wyposażenie placówki i stworzenie unikatowych wystaw oszacowano na 30 mln złotych.

Trzy kondygnacje Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 to ekscytująca przestrzeń poświęcona komiksowi i grom. Goście Centrum przede wszystkim będą mogli – pod okiem specjalistów – przejść specjalnie zaprojektowane, interaktywne wystawy stałe. Na parterze i pierwszym piętrze CKNI EC1, powstaną sale poświęcone grom wideo. Jedną z najważniejszych atrakcji będzie możliwość zagrania w specjalną grę o tworzeniu gier komputerowych, osadzoną w świecie znanym z gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. Gra powstaje we współpracy ze studiem
CD PROJEKT RED, które przekazało również na potrzeby Centrum artefakty wykorzystywane na ekspozycji. Nasi goście będą mogli zapoznać się także z działaniem technologii wirtualnej rzeczywistości, doświadczyć, jak grało się w gry 30 lat temu, a nawet znaleźć się w pokoju zagadek, który istnieje naprawdę, ale zobaczyć go można tylko na ekranie…

Na pierwszym piętrze swój początek będzie miała także stała wystawa poświęcona komiksowi. Ekspozycja nie tylko umożliwi zobaczenie oryginalnych dzieł największych polskich mistrzów komiksowych, ale przede wszystkim w ciekawy i angażujący sposób opowie o tym, dlaczego komiks jest tak wartościowym medium i jak się go tworzy. Dalsza część ekspozycji znajdzie się na drugim piętrze, gdzie prócz ekspozycji stałej przez cały rok funkcjonować będą także wystawy czasowe, prezentujące osiągnięcia polskiego i światowego komiksu, a także przestrzenie warsztatowe, w których zarówno młodsi, jak i starsi odwiedzający będą mogli stworzyć swoje własne komiksy. Uczestnicy interaktywnych wystaw edukacyjnych zapoznają się z tajnikami pisania scenariusza, wymyślania bohaterów czy komponowania kadrów i plansz.

Nasze wystawy zaprezentują znacznie ciekawsze formy opowiadania i narracji mówi Adam Radoń, kierownik CKiNI EC1 – Komiksy i gry dawno przestały być kojarzone z rozrywką dla dzieci i młodzieży. Rosły razem z nami ale nie traciły swojej wciągającej siły. Każdy, kto odczuwał pustkę po rozstaniu z bohaterami ulubionej gry RPG, kto kilka razy z rzędu czytał ostatni zeszyt przygód ukochanych bohaterów doskonale wie o czym mówię. Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 to drzwi do świata kolorowych, interaktywnych historii. Już dziś przyjmijcie nasze zaproszenie!