Ostatni tydzień z maszynami Leonarda

To były niezwykłe miesiące, kiedy w murach placówki przy ulicy Targowej gościliśmy międzynarodową ekspozycję poświęconą najwybitniejszemu twórcy epoki Renesansu. Znakomite recenzje zbierała także polska część, poświęcona rodzimym wynalazcom, utworzona przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej. To właśnie w Łodzi obchodziliśmy w tym roku urodziny Leonarda da Vinci, które odwiedziło ponad 1600 osób! Jakie składali mu życzenia?

  • „Byś już zawsze był dobrym duchem EC1”
  • „Żebyś dalej tak pokazywał sztukę i swoje prace”
  • „Dużo widzów, jeszcze więcej miast, którym to pokażecie”

Niestety, to już końcowy światowy przystanek tej wystawy. A ostatnią okazją, żeby ją odwiedzić będzie weekend 1-3 czerwca 2018 r.

- Od 24 listopada wystawę odwiedziło już blisko 60 tys. gości. To frekwencja, którą mogła się pochwalić jej edycja w Science Museum w Londynie - mówi Michał Kędzierski z EC1 w Łodzi, odpowiedzialny za marketing wystawy.

W ten ostatni weekend zapraszamy do odwiedzenia tej niezwykłej ekspozycji. Proponujemy również bilety w promocyjnej cenie 19 zł za osobę.


O WYSTAWIE

Ponad 70 eksponatów, w tym historyczne modele, interaktywne instalacje, filmy oraz współczesne przykłady bio-inspirowanej robotyki, lotnictwa i technologii materiałowej. Tak właśnie prezentują się najważniejsze elementy międzynarodowej wystawy. Wernisaż odbył się 24 listopada 2017 r. w „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi.

Wymienione eksponaty oraz treści multimedialne tematycznie są związane z działalnością Leonarda da Vinci jako naukowca, wynalazcy i inżyniera. Charakteryzują się one wyjątkową urodą i zadziwiają kreatywnością twórcy. Prezentują także proces twórczy – od koncepcji, szkicu i ostateczne powstanie modelu.

Koncepcja sprowadzenia wystawy jest pokłosiem współpracy „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi, z Cité des Sciences et de l’industrie, z siedzibą w Paryżu, największym centrum nauki w Europie. Wspólnie z Muzeo Nazionale dells Scienza et della Tecnologia Leonardo da Vinci oraz Deutsches Museum z Monachium jest ono producentem projektu.


PATRONATY HONOROWE

Z dumą informujemy, że wystawa odbywa się pod honorowym patronatem: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydent Łodzi, JE Ambasadora Francji, JE Ambasadora Niemiec oraz JE Ambasadora Włoch w naszym kraju.

- Tak liczne i prestiżowe grono naszych patronów honorowych zwiększa rangę wystawy – mówi Błażej Moder, dyrektor EC1. – Dzięki temu zaznaczamy nie tylko światowy zasięg przedsięwzięcia ale i jego znaczenie w kalendarzu krajowych imprez kulturalnych i popularyzujących wiedzę.

Wystawa cieszy się międzynarodowym uznaniem i dużym zainteresowaniem zwiedzających. Do tej pory była prezentowana w najważniejszych centrach wiedzy i nauki na naszym kontynencie: Cité des sciences et de l’industrie – Paryż – Francja (2012), Deutsches Museum - Monachium – Niemcy (2013), SESI-FIESP – Cultural Center - Sao Paulo – Brazylia (2014), TCU – Museum - Brasilia – Brazylia (2015) oraz Science Museum (Muzeum Techniki) w Londynie.


POLSCY LEONARDOWIE

Byłem, wraz z bratem, twórcą filmu francuskiego, ale istniał również pewien Polak, niejaki Kazimierz Prószyński, który nas znacznie wyprzedził.
August Lumière

Gdyby Prószyński urodził się pod szczęśliwą gwiazdą, to jego „pleograf” zastąpiłby nazwę „kinematografu” i mówilibyśmy dziś wraz z milionami ludzi o światowej „pleografii”, a nie „kinematografii”.
Anatol Stern
poeta, krytyk filmowy i scenarzysta

Polskim suplementem do wystawy jest część opracowana przez zespół Narodowego Centrum Kultury Filmowej, prezentująca archeologię mediów, czyli wynalazki i projekty poprzedzające powstanie fotografii, filmu i kina. Jej tytuł to „Od marzeń o lataniu do fabryki snów. Polscy Leonardowie”.

Zrekonstruowany biopleograf Kazimierza Prószyńskiego

Jednym z głównych bohaterów tej części ekspozycji jest polski inżynier, wynalazca, operator filmowy, reżyser, inżynier oraz przedsiębiorca, urodzony 4 kwietnia 1875 roku w Warszawie – Kazimierz Prószyński. Był on konstruktorem pionierskich aparatów kinematograficznych oraz kamer filmowych. Prószyński był pionierem polskiej oraz światowej kinematografii. Za wkład polskiego wynalazcy na tym polu uznaje się wynalezienie systemu umożliwiającego równomierny, skokowy przesuw taśmy filmowej minimalizujący drgania, eliminację wady migotania obrazu podczas projekcji filmu dzięki wynalezieniu obturatora oraz skonstruowanie aeroskopu, pierwszej ręcznej, automatycznej kamery filmowej ze stabilizacją obrazu.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej zdecydowało się na rekonstrukcję legendarnego biopleografu, którego twórcą był Kazimierz Prószyński. To wydarzenie bez precedensu i o ogromnym znaczeniu dla rodzimej kultury – nie tylko w jej filmowym aspekcie.


APLIKACJA "ENERGIA UMYSŁU" STWORZONA PRZEZ HYCOM

Partnerem technologicznym EC1 przy realizacji wystawy jest łódzka firma Hycom*. Zaprojektowała ona i stworzyła aplikację mobilną, która stanowi integralną część ekspozycji „Leonardo da Vinci - Energia Umysłu”. Aplikacja pozwala na zapoznanie się ze wszystkimi niezbędnymi informacjami organizacyjnymi, jak ceny biletów, godziny otwarcia oraz pomaga bez problemu dotrzeć do łódzkiego EC1.

Aplikacja "Energia umysłu" (Hycom)

Oczywiście najważniejsza pozostaje część merytoryczna: podczas zwiedzania wystawy aplikacja Energia Umysłu oprowadza po kolejnych częściach ekspozycji i w łatwy sposób podaje informacje i ciekawostki związane z kolejnymi sekcjami ekspozycji i eksponatami. Pomaga też osobom niepełnosprawnym, dzięki głosowym opisom eksponatów oraz możliwości wezwania asystenta osób niepełnosprawnych zwiedzających EC1. Po jej uruchomieniu wystarczy skierować telefon na wybrany eksponat, aby uzyskać o nim więcej informacji.

- Dzięki temu multimedialnemu narzędziu będziemy też mogli zabrać fragment doświadczeń z wystawy ze sobą, we własnym telefonie – mówi Artur Urbański z Hycom.  – To rodzaj osobistego przewodnika, który ułatwia nam przygotowanie do zwiedzania, asystuje nam w oglądaniu rozbudowanej wystawy i zostanie z nami nawet po opuszczeniu EC1. Pomoże nam wrócić do interesujących eksponatów a także przypomni, co podobało się nam najbardziej i zwróci uwagę na to, że coś pominęliśmy. Pozwoli też podzielić się ze znajomymi ciekawostkami oraz sprawdzić ile przyswoiliśmy wiedzy o Leonardzie Da Vinci.

Aplikacja Energia Umysłu jest dostępna w trzech językach, w wersjach na iOS oraz Android. Można ją pobierać w sklepach App Store i Google Play.

*Firma Hycom z siedzibami w Łodzi i w Warszawie realizuje znaczące projekty e-commerce i e-care, głównie dla europejskich dostawców usług telekomunikacyjnych i energetycznych. Prowadzi też szereg innowacyjnych projektów we współpracy z instytucjami nauki i kultury.


TOŻSAMOŚĆ WIZUALNA

W identyfikacji wizualnej wystawy staraliśmy się zachować trochę tajemnicy, która towarzyszyła powstawaniu wynalazków Leonarda. Były to innowacyjne urządzenia, wprawdzie ściśle oparte na matematycznych wyliczeniach i zasadach fizyki, jednak ich działanie często wywoływało wielkie poruszenie i niedowierzanie wśród ówczesnych ludzi.

Leonardo da VInci - Energia Umysłu

Gwiazdozbiór na nocnym niebie nie tylko doskonale pasuje do tej swoistej aury tajemniczości i magii, ale nawiązuje również do miejsca, w którym odbywa się ostatni światowy przystanek wystawy Leonardo da Vinci – do pierwszego z siedmiu Cudów Polski 2016 - Planetarium EC1. Ciemne barwy identyfikacji podkreślają prestiżowy charakter wystawy - to jedyna tak rozbudowana wystawa maszyn Leonarda w Polsce.

Autorem identyfikacji jest MOSQI.TO. realizatorzy takich kampanii dla Łodzi jak: „W ŁODZI BĘDZIE GŁOŚNO” czy „ŁÓDŹ POZDRAWIA”, która zaprezentowała, jak powinna wyglądać komunikacja miast. Na co dzień agencja pracuje dla ING Banku Śląskiego, Nationale Nederlanden, Euronetu i innych znanych marek.

- Światowa wystawa trafiła do Łodzi i bardzo nas cieszy, że właśnie tu jest jej ostatni przystanek. Zadanie przed organizatorami i nami jest dość trudne, jednak organizatorzy mają wiele do zaoferowania odwiedzającym. Dlatego mamy nadzieję, że uda nam się sprowadzić na tę niesamowitą wystawę wynalazków i maszyn przynajmniej mnóstwo ludzi z całej Polski! Warto, więc zapraszamy! – mówi szefująca Mosqui.TO Magdalena Szmidt.