Oni chcą wrócić do Łodzi – sukces forum ANIMARKT

Spotkali się tu zarówno utytułowani twórcy, jak i artyści rozpoczynający swoją filmową karierę. I jedni i drudzy zapewniają, że do Łodzi powrócą na kolejną edycję ANIMARKT Stop Motion Forum.

 

W tym roku ANIMARKT Stop Motion Forum odbyło się już po raz trzeci, przyciągając do Łodzi producentów filmowych, dystrybutorów, przedstawicieli nadawców telewizyjnych, platform VOD, animatorów, reżyserów i innych twórców reprezentujących światową branżę stop motion. Wśród ponad 70 gości ANIMARKT znaleźli się reprezentanci kilkunastu krajów, w tym tak odległych jak Meksyk, Argentyna, czy Chile.

Dwie poprzednie edycje forum ANIMARKT pokazały, że środowisko twórców animacji lalkowej potrzebuje wydarzenia, które umożliwi wymianę doświadczeń, doskonalenie umiejętności, a jednocześnie nawiązanie ważnych kontaktów biznesowych – wyjaśnia Iwona Buchcic, rzeczniczka prasowa ANIMARKT. – Z tego względu w programie właśnie zakończonej trzeciej edycji forum, rozbudowałyśmy sekcję spotkań indywidualnych, poszerzyłyśmy ofertę warsztatów i zwiększyłyśmy liczbę mistrzowskich wykładów. Dzięki współpracy z EC1 Łódź – Miasto Kultury i Łódź Film Commission wszystkie wydarzenia ANIMARKT mogły odbyć się w jednym miejscu, w niezwykle reprezentacyjnych przestrzeniach, które na naszych gościach robiły ogromne wrażenie.  

W trzeciej edycji ANIMARKT Stop Motion Forum udział wzięli tak znakomici twórcy, jak Barry JC Purves, nominowany do Oscara i wielokrotnie nagradzany reżyser i animator z ponad 40-letnim dorobkiem pracy twórczej, Tim Allen – ceniony na świecie animator lalkowy, Alvaro Ceppi – chilijski reżyser i producent odnoszących światowe sukcesy seriali animowanych dla dzieci. Na ANIMARKT przyjechali do Łodzi także reprezentanci nowego pokolenia filmowców o już uznanej pozycji w środowisku: laureat brytyjskich nagród BAFTA Joseph Wallace z Wielkiej Brytanii, utalentowany reżyser Péter Vácz z Węgier, pochodzący z Holandii animator Quentin Haberham, który animował „Wyspę Psów” Wesa Andersona, czy też Marnik Loysen pracujący na co dzień w znanym brytyjskim studio Aardman.

 

Ważnym wydarzeniem trzeciej edycji ANIMARKT Stop Motion Forum była rekrutacja do światowej sławy amerykańskiego studia LAIKA, znanego chociażby z takich produkcji, jak „Kubo i dwie struny” i „Paranorman”. W tym celu do Łodzi przyjechała Anna Kvorning, przedstawicielka studia, która przez cały dzień prowadziła rozmowy z animatorami i twórcami kostiumów, zainteresowanymi pracą w studiu w Portland. – Na rekrutację do studia LAIKA przyjechało do nas kilkadziesiąt osób z całej Europy. ANIMARKT był bowiem jedynym miejscem w tym regionie Europy, gdzie taka rozmowa o pracę stała się możliwa – wyjaśnia Iwona Buchcic.

 

Sporym zainteresowaniem cieszyła się także jednodniowa konferencja ANIMARKT Talks, której tematem przewodnim było wykorzystanie animacji poklatkowej w reklamach i grach wideo. Wśród prelegentów znaleźli się Kasia Kijek i Przemek Adamski, czyli duet kreatywny Kijek/Adamski, duński reżyser Johan Oettinger współpracujący z firmą LEGO przy produkcji jej reklam oraz Brytyjczyk Chris Randall z utytułowanego studia Second Home Studio z Wielkiej Brytanii.

 

Swoje wydarzenie w trakcie forum ANIMARKT miała również Łódź Film Commission. Podczas sobotniego Śniadania z animacją pod hasłem „Fundusze i organizacje regionalne a animacja” Monika Głowacka, szefowa Łódź Film Commision, wraz ze Stefanie Larson odpowiedzialną za zarządzanie Klastrem Animacji w Stuttgarcie oraz Olivierem Catherinem odpowiedzialnym za rozwój animacji w rejonie Hauts-de-France (północ Francji) w Pictanovo dokonała przeglądu najciekawszych organizacji działających w różnych regionach Europy na rzecz animacji – w Polsce, Niemczech, Francji. Zaproszeni goście opowiedzieli także o możliwościach współpracy, programach wsparcia i strategiach zmierzających do rozwoju rynku animacji.

 

Podczas ANIMARKT Stop Motion Forum odbył się konkurs dla projektów najlepszych lalkowych filmów krótkometrażowych. Główna nagroda, ufundowana przez Centrum Technologii Audiowizualnych z Wrocławia o wartości 60 tys. zł trafiła do polskiego reżysera Michała Łubińskiego za projekt „Astra”. Swoją nagrodę przyznało także łódzkie studio Playade Sound założone przez Piotra Kubiaka – pod jego opieką, przez 5 dni, studio będzie do dyspozycji Holendra Quentina Haberhama, autora projektu „Incoherence”.

 

Data przyszłorocznego forum ANIMARKT jeszcze nie została ustalona – mówi Iwona Buchcic. – Jednak już teraz wiemy, że w świat ruszyło liczne grono ambasadorów naszego wydarzenia.

ANIMARKT 2018 – organizatorzy i partnerzy

Organizatorem ANIMARKT Stop Motion Forum jest MOMAKIN – wielozadaniowy podmiot działający na rzecz popularyzacji i upowszechniania animacji, a także wspierania jej twórców w kraju i na arenie międzynarodowej. Głównymi Partnerami wydarzenia są „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi oraz Łódź Film Commission. Partnerem ANIMARKT i sponsorem nagród w pitchingu ANIMARKT zostało Centrum Technologii Audiowizualnych z Wrocławia. Partnerami są również: ASAF (Czechy), Mozinet (Węgry), Fest Anča International Animation Festival (Słowacja), Dragonframe, DitoGear, FestivalWhizz, Młodzi w Łodzi, Playade Sound, CITIA, Ale kino+, Boutique Hotel’s, a także SPPA – Stowarzyszenie Producentów Animacji, Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. ANIMARKT jest dofinansowany przez Fundusz Wyszehradzki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  i współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.