Noc Muzeów 2018 w Centrum Nauki i Techniki EC1!

INFORMACJA ARCHIWALNA

Informacje na temat Nocy Muzeów 2019

110 lat temu z pierwszej łódzkiej komercyjnej elektrowni popłynęła energia zasilająca lokalny przemysł. Dziś EC1 promieniuje zupełnie innym twórczym napięciem. Kolejne atrakcje, takie jak wystawa „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu” oraz uruchomione na początku roku Centrum Nauki i Techniki EC1 konsekwentnie budują przy ulicy Targowej miejsce mądrego spędzania czasu.

19 maja 2018 r. w ramach Nocy Muzeów chcemy pokazać łodzianom wspaniałe przestrzenie zabytkowej elektrowni, która w całkiem nowej roli wróciła właśnie do życia.

Centrum Nauki i Techniki EC1: wystawy stałe, atrakcje

 „Rozwój wiedzy i cywilizacji”

Zasady przyrody, prawa nauki, związane z nimi wynalazki — wszystko to pozwoliło zbudować cywilizację, w której żyjemy.

Ekspozycja ta jest wyjątkowa, ponieważ pozwala nie tylko samodzielnie poznawać osiągnięcia ludzkości, ale również własnoręcznie odkrywać ich tajniki wykonując prawdziwe naukowe doświadczenia. Jeśli chcesz stanąć przed piramidą 3D, zobaczyć zorzę polarną, poznać zasadę działania radia, zostać kierownikiem elektrowni atomowej, prześwietlić bagaż promieniami rentgenowskimi czy sprawdzić, którędy ucieka ciepło… zapraszamy!

„Mikroświat”

Chemię wyróżnia pewien dualizm. Zjawiska, przemiany chemiczne zachodzą w makroświecie, czyli w świecie naszych zmysłów: widzimy gotującą się wodę, czujemy zapach kwiatów, smak chlorku sodu (czy dzisiejsza jajecznica była dobrze posolona?) czy porowatość powierzchni. Jeżeli jednak chcielibyśmy te procesy i stany wyjaśnić, to sięgamy już do świata cząsteczek, jonów, atomów, elektronów, kwarków.  A w tym pomocne nam będą np. stanowiska z grą chemiczną czy losowaniem pierwiastków oraz infografiki - pomogą nam choć trochę przekroczyć granicę zrozumienia świata cząstek.

„Makroświat”

Wielkoskalowa struktura Kosmosu – coś co zgłębiają astronomowie i fizycy już od wielu lat. I powoli z coraz lepszym rezultatem, bo zaczynamy rozumieć specyficzne zasady rządzące makroświatem. Zabierzemy Cię w podróż na ziemską orbitę i dalej – aż do obiektów głębokiego nieba – galaktyk, czy mgławic. Zobaczysz różne typy gwiazd. Dowiesz się też w jaki sposób można mierzyć odległość w kosmicznej skali.

„Przetwarzanie energii”

Życie to energia. Wszystko, co robimy i co ułatwia nam funkcjonowanie, wymaga od nas wykorzystania różnych form energii. W tym wyjątkowym miejscu, jakim jest zabytkowa elektrownia węglowa, poznasz świat paliw, wejdziesz do wnętrza kotła, zobaczysz jak turbina współpracuje z generatorem, zrozumiesz po co są transformatory i własnoręcznie "wyprodukujesz prąd". W Centrum Nauki i Techniki EC1 dowiesz się wszystkiego o przemianach energetycznych i urządzeniach pracujących w elektrowni oraz sprawdzisz, czy energetyka może być ekologiczna.

 

Wizyta w Centrum Nauki i Techniki EC1 będzie możliwa po zakupieniu promocyjnego biletu w cenie 1 zł

 

Program:

19-20 maja 2018

Prezentacja multimedialna „Energia Czasu” – od 19:00 – 1:00 w maszynowni poziom 0 Centrum Nauki i Techniki EC1

Wejście do Centrum Nauki i Techniki EC1 i prezentacja części ekspozycji: m.in. piramida 3D, „Magnetyczne kształty”, „Zorza polarna”, kule plazmowe, optyczny tor przeszkód, gra chemiczna, skala wielkości – mikro, skala wielkości – makro, obiekty głębokiego nieba, gra – koła zaworowe, ekran mgłowy i wiele, wiele innych - od 19:00 do 1:00.

 

Rezerwacje grupowe:

tel. +48 42 600 61 00 ; +48 539 997 693 ; +48 798 320 153

e-mail: planetarium@ec1lodz.pl

 

Adres:

„EC1 Łódź — Miasto Kultury” w Łodzi

ul. Targowa 1/3, 90-022 Łódź

 

Bilety: bilety.ec1lodz.pl

Program o Centrum Nauki i Techniki EC1 „Energia wiedzy”: https://youtu.be/YkVCW2C42do

Facebook: https://www.facebook.com/centrumnaukiec1/

Medium: https://medium.com/@EC1LODZ

 

Rezerwacje grupowe:

tel. +48 42 600 61 00 ; +48 539 997 693 ; +48 798 320 153

e-mail: planetarium@ec1lodz.pl