Milionowy bilet do EC1

4 grudnia 2021 r. został sprzedany milionowy bilet do EC1.
Dziękujemy, że jesteście z nami już od pięciu lat!

 

 

Tworzy to ciekawą okazję do podsumowania i refleksji nad pierwszymi latami działania jednej z najmłodszych i największych placówek kulturalnych na mapie kraju. Wydaje się, że instytucja z ulicy Targowej wpisuje się w rytm życia samej Łodzi - od przemysłowych początków, przez kryzys przełomu XX i XXI wieku, aż po całkiem nowy pomysł na przyszłość, który konsekwentnie znajduje swoje urzeczywistnienie. Jakkolwiek w przypadku kultury frekwencja nie jest jedynym czynnikiem, którym można i warto mierzyć skalę sukcesu, tak duża liczba odwiedzających świadczy o atrakcyjności oferty i słuszności strategii, którą przyjęli organizatorzy EC1. A jest ono miejscem wartościowo i mądrze spędzanego czasu wolnego. Trudno byłby także wskazać placówkę o tak różnorodnej propozycji i ofercie, jak ta, którą EC1 od 2016 r. przedstawia swoim gościniom i gościom.

 

 

Za symboliczny start EC1 jako miejsca otwartego na potrzeby mieszkańców i turystów można uznać moment uruchomienia Planetarium EC1 w styczniu 2016 r. Nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz bogaty program pokazów szybko wywindowały łódzkie planetarium na szczyt listy najważniejszych krajowych atrakcji turystycznych. Repertuar od początku był bardzo różnorodny, choć w znacznym stopniu oscylował wokół zagadnień naukowych i przyrodniczych. Pokazy nadal dotyczą rozwoju astronautyki, historii i przyszłości  eksploracji  kosmosu, rozwoju cywilizacji i wynalazków, które zmieniły jej dzieje. Nic więc dziwnego, że Planetarium EC1 stale przyciąga pod swoją kopułę zarówno grupy szkolne, jak i klientów indywidualnych. Obok zagadnień popularno-naukowych, Planetarium EC1 organizowało koncerty, podczas których wykonywanej na żywo muzyce towarzyszyły zjawiskowe animacje, będące dziełem zespołu placówki. Każde z tych 13 wydarzeń było wyjątkowym doświadczeniem, a występowali tu między innymi Joanna Woś, Stanisław Soyka czy Iza Lach. W stałym repertuarze Planetarium EC1 znajdują się bardzo popularne pokazy muzyczne. Warto dodać, że placówka może pochwalić się Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej, laurem pierwszego z 7 Nowych Cudów Polski magazynu National Geographic Traveler oraz Certyfikatem Produktu Turystycznego Roku 2021, zdobytego wraz z całym Centrum Nauki i Techniki EC1, którego jest istotną częścią.

 

 

W jaki sposób w Hali Maszyn dawnej łódzkiej elektrociepłowni mógł pojawić się model dźwigu Filippo Brunelleschiego? To dowód na to, że kultura jest w stanie przekroczyć bariery przestrzeni, a nawet całych stuleci.
Od 24 listopada 2017 r. do 3 czerwca 2018 r. EC1 gościło międzynarodową wystawę "Leonardo da Vinci - Energia Umysłu".

 

 

Zgromadzone eksponaty oraz treści multimedialne tematycznie były związane z działalnością Leonarda da Vinci, jako naukowca, wynalazcy i inżyniera. Ekspozycja charakteryzowała się wyjątkową urodą i zadziwiała kreatywnością swojego bohatera. Była piękną opowieścią o ludzkich wysiłkach poznawania i opisywania świata. W pewien sposób wystawa poświęcona geniuszowi Renesansu zapowiadała także uruchomienie Centrum Nauki i Techniki EC1, którego ekspozycje także prezentują rozwój wiedzy i cywilizacji - od wynalezienia koła, aż po kosmiczne podróże.

Wystawa "Leonardo da Vinci - Energia Umysłu" była także pierwszym tej skali międzynarodowym przedsięwzięciem, które postawiło EC1 w równym rzędzie z największymi placówkami wystawienniczymi i centrami nauki Europy.

 

 

Wspomniane już Centrum Nauki i Techniki EC1 zostało uruchomione 7 stycznia 2018 r. Tego dnia, o godz. 10:00 prezydent Łodzi Hanna Zdanowska z najmłodszymi gościniami i gośćmi uroczystości symbolicznie uruchomiła zabytkową elektrownię i jednocześnie nadała jej całkiem inną funkcję.

Największe atrakcje CNiT EC1 to oczywiście wystawy stałe: „Przetwarzanie Energii”, „Makro i Mikro świat”, „Rozwój Wiedzy i Cywilizacji”. Można powiedzieć, że wędrując ścieżkami edukacyjnymi placówki podążamy od hałdy węgla do zarządzania dostawami energii, by udać się dalej w rytmie rozwoju ludzkiej wiedzy i technologii. Aż do strefy Głębokiego Kosmosu i na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

 

 

Centrum Nauki i Techniki EC1 proponowało swoim gościom warsztaty, spotkania dla dorosłych sympatyków nauki, koncerty, półkolonie, tematyczne oprowadzania i wiele innych atrakcji. W czasie pandemii aktywność Planetarium EC1 i CNiT EC1 przeniosła się on-line i to z dużym powodzeniem. Obie placówki skutecznie udowodniły, jak w trudnych momentach naszej historii fundamentalne znaczenia ma kultura. Obecnie, w czasach nie mniejszych wyzwań, Centrum Nauki i Techniki EC1 bardzo odpowiedzialnie traktuje swoją misję wspierania rozwoju i budowania kompetencji. Otwiera drzwi do interaktywnych eksperymentów i inspirujących spotkań, które pomagają lepiej zrozumieć świat. Warto dodać, że program placówki jest stale poszerzany o zajęcia związane z ekologią, energią przyszłości, a cykliczne spotkania pozwalają pochylić się nad sztuczną inteligencją, medycznymi faktami i mitami czy współczesnymi ambicjami podboju Kosmosu.

 

 

Tak jak Planetarium EC1, Centrum Nauki i Techniki EC1 posiada Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Certyfikat Produktu Turystycznego roku 2021. Obok tego zostało docenione przez słuchaczy radia RMF Classic w organizowanym przez tę redakcję plebiscycie Miejsce z Klasą.

 

 

Czy wiedzieliście, że Superman urodził się... pod Strykowem? Zapewne tak, jeżeli mieliście okazję odwiedzić wystawę „Sztuka DC. Świt superbohaterów”. Była ona poświęcona historii gatunku superbohaterskiego i postaciom Supermana, Batmana czy Wonder Woman. Był to zbiór ponad 400 oryginalnych eksponatów - od pierwszych rysunków z Supermanem z 1938 roku, po stroje Batmana i Jokera z filmów Tima Burtona i Christophera Nolana. Hala Maszyn EC1 stała się dzięki temu scenerią ekspozycji, której sensem było opowiadanie historii: czy to w postaci filmów, czy opatrzonych dialogami dynamicznych rysunków. Wystawę gościliśmy od 27 września 2019 do 2 lutego 2020 r. Dodajmy, że doskonale zapowiadała ona powstanie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1, które powstaje właśnie w obiektach instytucji z ulicy Targowej.

 

 

Powstające w ramach EC1 Narodowe Centrum Kultury Filmowej równolegle z prowadzoną inwestycją oraz projektowaniem i wyposażaniem wystaw, przeprowadziło szereg wartościowych projektów i wydarzeń. Z jednej strony, były to oczywiście seanse filmowe. Z drugiej jednak, tworzyło okazję do wejścia za kulisy powstawania filmów w ramach unikatowego cyklu warsztatowego pt. Historie Przyszłości. Nie sposób również pominąć wystawy „Bez końca. Dialogi Krzysztofa Kieślowskiego”. Ta multimedialna i interaktywna ekspozycja poświęcona twórczości Krzysztofa Kieślowskiego koncentrowała się na wielkich pytaniach zadawanych przez bohaterów jego filmów.

Obok oczywistej wartości merytorycznej i artystycznej tych przedsięwzięć, mają one również za zadanie budowanie publiczności dla nowo powstającej narodowej instytucji kultury.

 

 

Najnowszą atrakcją EC1 jest Ulica Żywiołów - strefa dla najmłodszych gościń i gości w wieku od 3 do 10 lat. Jej wystawa stała jest zorganizowana wokół tematu pięciu żywiołów: Wody, Ziemi, Życia, Ognia i Powietrza. Składa się na nią 5 stref tematycznych, które tworzą okazje do samodzielnego poszerzania wiedzy poprzez własne doświadczenia i eksperymenty. Od momentu swojego uruchomienia 16 października 2021 r. odwiedziło ją ponad 7 tysięcy dzieci i ich opiekunów. Tę popularność wykorzystujemy oczywiście do przekazywania wiedzy poprzez najbardziej naturalny dla dzieci żywioł: zabawę!

Ulica Żywiołów jest wyjątkowa także ze względu na mechanikę swojego powstawania. Była i pozostaje atrakcją tworzoną z dziećmi i dla dzieci oraz wielokrotnie przetestowana z udziałem swoich docelowych gościń i gości. Dzięki temu ma szansę w możliwie pełny sposób stale odpowiadać na ich potrzeby oraz oczekiwania. Dodajmy, że oferta Ulicy Żywiołów stale się rozszerza, a pojawiają się w niej warsztaty, animacje oraz atrakcje urodzinowe.

 

- Zdajemy sobie sprawę, że oczekiwania wobec EC1 były i są bardzo duże - mówi Błażej Moder, dyrektor instytucji - Jestem przy tym przekonany, że coraz skuteczniej odpowiadamy na potrzeby odbiorczyń i odbiorców naszej oferty, czego dowodzi rosnąca frekwencja i zainteresowanie odwiedzających. EC1 jest miejscem, gdzie ciekawość świata spotyka się z nauką bez szkolnych rygorów i presji oceny. Miejscem, w którym budujemy relacje i wspieramy integrację w procesie wychodzenia z przymusowej izolacji związanej z pandemią. Pomnikiem historii przemysłowego miasta i jednym z jego najbardziej charakterystycznych obiektów. Symbolem udanej rewitalizacji, która jest wciąż trwającym procesem. Znakiem nadziei na przyszłość oraz wiary w sens podejmowania wielkich i ambitnych wyzwań. Miejscem spotkań otwartym na lokalne i międzynarodowe inicjatywy, dostępnym i bez barier. Wreszcie atrakcją turystyczną, o której coraz głośniej słychać w całym kraju. Jako ludzie szybko przestajemy dostrzegać efekty pozytywnych zmian i traktujemy je, jako coś oczywistego. Dzisiejsza okazja pokazuje, jak wiele i w jak krótkim czasie udało nam się osiągnąć. Wierzę, że za liczbą miliona sprzedanych biletów stoi w rzeczywistości milion osób, które dzięki EC1 znalazły emocje, doświadczenia, wiedzę i radość. I to jest najlepsza motywacja do tego, aby iść dalej.