Mikołajkowy Weekend!

Dokąd w grudniu zabierze nas Niebiańska kolej? Co ma cukier do lustra? Czy srebro może mieć kompleksy?A co najważniejsze - co wspólnego mają te wszystkie elementy z choinkowymi bombkami?

Premierowy pokaz w Planetarium EC1, grudniowe warsztaty ze srebrzenia bombek, tworzenia świec z pszczelego wosku oraz atrakcje dla najmłodszych w Ulicy Żywiołów.

 


Planetarium EC1 zaprasza na premierowy pokaz pod tytułem „Niebiańska kolej”.

 

Kadr przedstawiający lirę i łabędzie.

 

Kliknij i kup bilet na
- PREMIEROWY WEEKEND -

4 grudnia 2021 r.
5 grudnia 2021 r.

Film "Niebiańska kolej" (Celestial Railroad) jest przepełnioną baśniowym klimatem opowieścią, która oparta została na baśni wybitnego japońskiego pisarza Kenji Miyazawy (1896-1933) pt. „Noc na galaktycznej kolei”. Autor dał się poznać jako osoba umiejętnie łącząca wątki fantastyczne oraz naukowe (oczywiście zgodne z wiedzą, jaką dysponowano w czasach jego życia, a więc na początku XX wieku).

Baśń przybliża nam nieco inne podejście do gwiazdozbiorów. My zwykle wiążemy kształty na niebie z postaciami z mitologii greckiej, choć rzecz jasna i od tej zasady znajdziemy sporo wyjątków. Kultura japońska do znanych nam układów gwiazd przypisuje swoje własne opowieści, a część z nich będziemy mieli okazję poznać w czasie owej kosmicznej podróży, na którą zaprasza Planetarium EC1.

Część filmową pokazu przygotowało japońskie KAGAYA Studio, które przyłożyło ogromną wagę nie tylko do fantastycznych obrazów ale i poruszającej muzyki, pozwalającej choć odrobinę zbliżyć się widzom do dorobku kulturowego Japonii.

Pokaz obejmuje również wprowadzenie (na żywo) opisujące bieżące zdarzenia na nocnym niebie nad Łodzią.


 

Centrum Nauki i Techniki EC1 zaprasza na grudniowe warsztaty:

Srebrzenie bombek - warsztaty świąteczne

 

Kliknij i kup bilet na
- BOMBKOWE WARSZTATY -

4 grudnia 2021 r.
5 grudnia 2021 r.

Limit miejsc: 14

Wiek uczestniczek i uczestników: zajęcia dla młodzieży i dorosłych od 9 roku życia

Czas: ok. 60 minut

Co ma cukier do lustra? Czy srebro może mieć kompleksy? A co najważniejsze - co wspólnego mają te wszystkie elementy ze znanymi wszystkim sferycznymi ozdobami choinkowymi? Na te i inne pytania odpowiemy w trakcie wyjątkowych, świątecznych i rodzinnych warsztatów, odbywających się w laboratoriach Centrum Nauki i Techniki EC1. Nasza wspólna praca zaowocuje stworzeniem przez każdego z nas unikatowych bombek, które zabrane do domu z pewnością dodadzą magii świątecznemu wystrojowi. A zabierzemy je we własnoręcznie przygotowanym pudełku – origami z logotypem CNiT EC1.

Obok tego wspólnie przygotujemy podwodny ogród zimowy – doświadczenie, którego efektem są różnobarwne sople powstające z zastosowanych soli, rosnące jak stalagmity mogą nawiązywać do różnych form przyrodniczych. Efekt wizualny podkreśli jeszcze atmosferę i klimat zbliżających się świąt.             

Warsztaty pszczelarskie: budujemy domki dla owadów i tworzymy świece z pszczelego wosku

Czy pszczoły lubią mieszkać w… elektrowni? W EC1 czują się znakomicie! Tej jesieni zaprosiliśmy bzyczących gości na nasz dach. Od września 2021 r. na zielonym dachu dawnej elektrociepłowni we współpracy ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej posadowionych zostało pięć uli. I chociaż nasi najmniejsi lokatorzy właśnie zimują, nie zapominamy o nich i ich wielkiej roli w naszym życiu. Działania EC1 przyczyniają się do zwiększenia populacji pszczół w mieście oraz dają Wam możliwość skorzystania z naszej nowej oferty warsztatowej. Jeśli chcecie dowiedzieć się kim jest pszczelarz? Czym jest ul? Co to pszczela rodzina? Jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata? Te warsztaty są właśnie dla Was. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzielą Wam doświadczeni pszczelarze. Będziecie mieli okazje zobaczyć prawdziwy sprzęt pszczelarski, własnoręcznie wykonać świeczkę z prawdziwego wosku pszczelego czy skonstruować domek dla zapylaczy.

 

Kliknij i kup bilet na
WARSZTATY: PSZCZOŁA MIODNA I INNE ZAPYLACZE
5 grudnia 2021 r.

niedziela 5 grudnia 2021 r. o godz. 11:30

limit miejsc: 15

 • Co oznacza termin "zapylanie"?
 • Jakie inne owady zapylają rośliny? 
 • Jak możemy im pomóc?
 • Zbudujemy też własny domek dla owadów!

 

 


Ulica Żywiołów

16 października 2021r. prezydent Łodzi, pani Hanna Zdanowska wraz z przedstawicielami EC1 i otworzyła Ulicę Żywiołów. Nasza najnowsza atrakcja okazała się strzałem w dziesiątkę. W ciągu miesiąca odwiedziło ją ponad 7 tysięcy dzieci i ich opiekunów. Tę popularność chcemy wykorzystać do przekazywania wiedzy poprzez najbardziej naturalny dla dzieci żywioł: zabawę!

 

WARSZTATY MIKOŁAJKOWE – dla osób indywidualnych od 5. roku życia

Kliknij i kup bilet na
- WARSZTATY MIKOŁAJKOWE -

4 grudnia 2021 r.
5 grudnia 2021 r.

Grudniowe soboty i niedziele 4 i 5 grudnia o godz. 12:00

Limit miejsc: 30 (tylko w ten weekend!)

Na te święta wszyscy czekają cały rok! W tym czasie, jedni chowają miotły, drudzy wieszają… ogórki na choince, a jeszcze inni oczyszczają się w saunie. Przyjdźcie do Nas by poznać nietypowe - z naszej perspektywy - tradycje bożonarodzeniowe! Przy tej okazji damy upust swym artystycznym pasjom i stworzymy wyjątkowe dekoracje na choinkę.

MIKOŁAJKOWE ATRAKCJE

4-5.12.2021 r:

 • Wspólnie robimy dłuugi łańcuch choinkowy! – każda chętna i chętny może podpisać pasek kolorowego papieru i skleić z niego swoje ogniwo wielkiego łańcucha
 • Gra terenowa z nagrodami – policz ukryte na ekspozycji świąteczne obiekty i wygraj upominki Ulicy Żywiołów
 • Który z naszych Żywiołaków wystąpi w roli Świętego Mikołaja? Przekonajcie się i zróbcie wspólne pamiątkowe zdjęcie!
 • Malowanie buziek
 • Żywiołowa poczta Świętego Mikołaja: wyślij u nas swój list do św. Mikołaja korzystając
  z naszej skrzynki na listy i przygotowanych pocztówek!

Jeżeli dotąd święta kojarzyły Wam się między innymi z odpoczynkiem od nauki, my przekonamy Was, że nauka to świetny pomysł na wypoczynek – zapraszamy do Centrum Nauki i Techniki EC1!