Łódź wybrana jako „Best of the World” przez National Geographic Traveler w USA

National Geographic Traveler w USA stworzył ranking „Best of the World” 2022 i wybrał Łódź, jako miejsce, które koniecznie warto odwiedzić. Kategorią, za jaką miasto otrzymało to prestiżowe wyróżnienie jest "Zrównoważony Rozwój". Doceniono metamorfozę, jaką przeszła Łódź: rewitalizację poprzemysłowych terenów, nowe funkcje w zabytkowych fabrykach, wdrażanie zielonych rozwiązań, a także filmowe dziedzictwo z tytułem Miasta Filmu UNESCO.

Widok na EC1 Łódź od strony dworca Łódź Fabryczna

Wśród miejsc rekomendowanych do zobaczenia w Łodzi, jest „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi.  Rewitalizacja obiektów usytuowanych na prawie 4 hektarach w samym sercu miasta, uwzględniła rangę i specyfikę obszaru, nawiązując do historycznego charakteru obiektów. Historyczny układ i „gęstość zabudowy" zostały w znacznym stopniu odtworzone. W całości zachowana została kubatura, forma i w większości zewnętrzne cechy elewacji budynków z charakterystycznymi detalami, w celu utrzymania klimatu historycznego.

W zrewitalizowanych, niezwykłych architektonicznie wnętrzach, EC1 Łódź zaprasza turystów do zwiedzania ekspozycji z szeroką ofertą naukowo-edukacyjną, do obejrzenia pokazów, czy udziału w warsztatach dostępnych w ramach: Centrum Nauki i Techniki EC1, Planetarium EC1, Ulicy Żywiołów EC1.

„Obecność Łodzi na liście Best of the World 2022 to wielkie wyróżnienie i wspaniała promocja dla tego jednego z najciekawszych polskich miast. Jestem pod wrażeniem tego, jak się ostatnio zmienia, jak dba o swoją postprzemysłową tożsamość, rewitalizuje dawne fabryki zamieniając je w centra życia i spotkań mieszkańców, a jednocześnie staje się liderem zrównoważonego rozwoju. Kiedyś najbardziej uprzemysłowione z naszych miast, dziś ma ambicję stać się najbardziej zielonym. Przyjeżdżajcie do Łodzi, nie będziecie rozczarowani! – mówi Agnieszka Franus, redaktorka naczelna National Geographic Polska oraz National Geographic Traveler.

Jest to drugie w historii plebiscytu wyróżnienie dla Polski - w 2019 r. wyróżniono Puszczę Białowieską.