Łódź Oscarowa

 

Ida”, „Tango”, „Ziemia obiecana”, „Zimna wojna” to tylko część tytułów, do których zdjęcia nakręcono w Łodzi. Odkryj filmową historię miasta idąc jedyną w Polsce filmową ścieżką Oscarową.

 

 

Szlak Łodzi Miasta Filmu UNESCO to propozycja dla Łodzian i turystów, miłośników kina, ale także dla tych, którzy podczas zwiedzania miasta, chcieliby poznać jego filmową historię i odwiedzić miejsca, w których powstały sceny do najważniejszych filmów polskiej kinematografii. Szlak pozwala odkryć filmowe dziedzictwo Łodzi, miasta należącego do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie filmu.

 

Szlak wiedzie przez miejsca, w których powstały sceny filmów realizowanych w Łodzi, od czasów powojennych do dzisiaj. Można go przemierzać korzystając z gotowych propozycji miejskich spacerów lub samodzielnie eksplorować wg tytułów filmów lub lokacji, w których realizowane były konkretne sceny.

 

 

Pierwszym spacerem przygotowanym w ramach Szlaku jest ścieżka zatytułowana „Łódź Oscarowa”. Wiedzie ona przez miejsca realizacji filmów uhonorowanych nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej lub do niej nominowanych (łącznie 10 obiektów). Od kamienicy, w której mieszkała filmowa ciotka Idy - Wanda Gruz, aż do Parku Staromiejskiego, pod którym, w kanałach rzeki łódki, rozgrywały się sceny filmu nominowanego do Oscara pt. „W ciemności” Agnieszki Holland. Po drodze, warto wejść do Muzeum Miasta Łodzi i zobaczyć prawdziwą statuetkę Oscara, przyznaną twórcom filmu dokumentalnego „Artur Rubinstein - l'amour de la vie”, o utalentowanym i sławnym w świecie łódzkim Artyście.

 

Planując swój spacer można skorzystać z mapy dostępnej na stronie internetowej www.lodzcityoffilm.com lub otrzymać jej drukowaną wersję w kasach EC1 Łódź, w siedzibie Łódzkiej Organizacji Turystycznej czy łódzkiego oddziału PTTK. W odnalezieniu miejsc znajdujących się na szlaku pomogą tablice z opisem scen filmów nakręconych w danym obiekcie.

 

Spacer można także przejść z jednym z łódzkich przewodników, albo indywidualnie słuchając „audio przewodnika” umieszczonego na stronie internetowej projektu (dostępny również w wersji dla osób niedosłyszących). Po poszczególnych miejscach filmowych oprowadzać Państwa będzie krytyk filmowy, filmoznawca, tłumacz, wykładowca, scenarzysta i konsultant scenariuszowy – Michał Oleszczyk. Prowadzi bloga Spoiler Master, w którym opowiada o kinie bez strachu przed spoilerami. Na co dzień konsultuje scenariusze filmowe i uczy historii kina na Wydziale "Artes Liberales" UW.

 

 

🎧 AUDIO PRZEWODNIK - PL    |   🎧  AUDIO PRZEWODNIK - ENG 

 

 

Szlak Łodzi Miasta Filmu to projekt rozwojowy, który będzie rozbudowywany o kolejne spacery filmowym tropem po Łodzi.

Projekt powstał z inicjatywy Urzędu Miasta Łodzi. Jest realizowany przez EC1 Łódź - Miasto Kultury/Łódź Film Commission we współpracy z Narodowym Centrum Kultury Filmowej, Łódzką Organizacją Turystyczną i PTTK Oddział Łódzki im. Jana Czeraszkiewicza.