Kosmiczne wakacje w EC1 Łódź

50 lat temu cały świat usłyszał zdanie, które zmieniło wszystko. „To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości“ - stwierdził Neil Armstrong w bezpośredniej transmisji telewizyjnej swojego pierwszego kroku na Księżycu. Dlatego wakacje 2019 roku upłyną w EC1 Łódź - Miasto Kultury pod znakiem Kosmosu.

 • dwa warsztaty dla dzieci: o tajemnicach polimerów i Warsztat Szalonego Konstruktora
 • warsztat dla dorosłych: "1-0-1 światło" poświęcony telekomunikacji
 • Kosmiczna Polówka w EC1 (w każdy piątek wakacji)
 • filmowy cykl "KinoTechnika"
 • tylko raz, 13 lipca, rewelacyjny film "Apollo 11" w Audytorium EC1
 • mini-wystawa meteorytów (od 16 lipca)
 • kosmiczne okruchy pod mikroskopem (od 16 lipca)
 • Bilet na Księżyc - specjalny wieczorny pokaz dla dorosłych połączony z obserwacją zaćmienia Księżyca (16 lipca)
 • wystawa zdjęć Księżyca i projekcja filmów z nim związanych (od 16 lipca)
 • podróż po powierzchni Srebrnego Globu w sali wirtualnej rzeczywistości (VR - od 16 lipca)
 • Księżycowy Piknik (20 lipca)
 • premiera pokazu w Planetarium EC1 "CAPCOM go! - historia misji Apollo" (20 lipca)
 • prezentacja marsjańskiego łazika wykonanego przez studentów PŁ RAPTORS (20 lipca)
 • finał cyklu "Kosmos dla zaawansowanych" z udziałem dra Tomasza Rożka ("Sonda 2" - 20 lipca)
 • noc pod gwiazdami 2019 w Parku Źródliska (początek sierpnia)

 


Od 8 czerwca wystartowały: nowe warsztaty w Centrum Nauki i Techniki EC1 pt. „1-0-1 światło“ poświęcone telekomunikacji - a dokładniej światłowodom. Poznamy tajniki tej technologii, przeprowadzimy prostą transmisję, przetłumaczymy komunikat cyfrowy. A wszystko to rękami samych uczestników!

 

Światłowód

 

Zapraszamy wszystkich od 6. roku życia na kolejne dwa warsztaty w Centrum Nauki i Techniki EC1. „Zaplątani... czyli w świecie polimerów“ wyjaśnią nam tajemnice polimerów i tworzyw sztucznych. Bez ich udziału nie udałoby się nie tylko lądowanie na Księżycu ale nawet opuszczenie orbity okołoziemskiej. Uczestnicy stworzą samodzielnie własny materiał polimerowy, który będą mogli rzecz jasna zabrać ze sobą do domu.
Kolejne warsztaty to „Warsztat szalonego konstruktora“. Zaprojektujemy odjechany tor dla kulek. 
Na warsztaty polimerowe i konstrukcyjne zapraszamy od 25 czerwca.

Do końca wakacji będzie można obejrzeć wystawę meteorytów. Korzystając z okazji postanowiliśmy także umożliwić obejrzenie tych kosmicznych okruchów pod mikroskopem w Nanolaboratorium EC1. Czynny będzie również taras widokowy na chłodni kominowej.

 

Meteoryt metaliczny

 

Przerywniki filmowe zapewni nam cykl „KinoTechnika“ Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Przedstawiamy w nim świetne filmy dokumentalne poświęcone wyzwaniom współczesności.

Tradycyjnie w każdy piątek wakacji będziemy również gościć „Polówkę, kultowy festiwal filmów prezentowanych „pod chmurką“. W tym roku motywem przewodnim będzie - a jakże! - szeroko pojęty Kosmos. Naprawdę warto! Miejsce również się nie zmieniło: będzie to nasz nasz zielony skwer na terenie EC1. Oczywiście festiwal będzie odbywał się w wielu punktach Łodzi.

 

Polówka w EC1 Łódź

 

Kulminacyjnym momentem „Kosmicznych wakacji w EC1 Łódź“ będzie tydzień zaczynający się we wtorek 16 lipca a kończący w niedzielę 21 lipca. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji i niespodzianek, w zasadzie można by nawet u nas na ten czas... zamieszkać. :-)

 

16 - 21 LIPCA 2019
ROCZNICA LĄDOWANIA NA KSIĘŻYCU

 

Lądowanie na Księżycu

 

We wtorek 16 lipca zaprosimy na specjalny wieczorny pokaz w EC1 Łódź - Miasto Kultury. Porozmawiamy podczas niego o lądowaniu na Księżycu, zajmiemy się plotkami, fałszerstwami i mitami, które wokół tego wydarzenia narosły (a może kręcono transmisję na pustyni...?) a na koniec wyjdziemy na zewnątrz i - jeśli pogoda pozwoli - obejrzymy na żywo, z profesjonalnym komentarzem, zaćmienie Księżyca, które właśnie wtedy będzie miało miejsce.

 

Zaćmienie Księżyca 2019

 

Przygotowujemy specjalną wystawę zdjęć Księżyca - gwarantujemy, że są tam jeszcze miejsca, którymi Was zaskoczymy. Odtworzymy również podróż po Księżycu w technologii Virtual Reality w naszym pokoju VR w strefie „Człowiek w Kosmosie“ znajdującej się na 5 piętrze Centrum Nauki i Techniki EC1. Będzie to premierowa prezentacja, którą oczywiście pozostawimy na dłużej.

Dla dzieci przygotowujemy gry i zabawy, które zafrapują i zaciekawią - może nawet zaszczepią w kimś marzenie zostania kosmonautą? Wykorzystamy modele 3D, obejrzymy filmy z misji Apollo 11, poznamy kalendarium podboju Srebrnego Globu.

Kulminacją tego tygodnia będzie Księżycowy Piknik 20 lipca. Właśnie wtedy zbudujemy domową rakietę z butelki, rozwiniemy naszą kreatywność rysując Kosmos i zobaczymy prawdziwy łazik w akcji! Łazik marsjański został wykonany przez studentów Politechniki Łódzkiej z grupy PŁ RAPTORS, których praca od dawna zbiera zasłużone pochwały i nagrody - ostatnio podczas University Rover Challenge w USA.

 

Łazik studentów Politechniki Łódzkiej RAPTORS

 

Organizujemy również strefę prezentacji dla wszystkich chętnych grup formalnych i nieformalnych zajmujących się Kosmosem (zapraszamy do zgłoszeń!), stowarzyszeń fanów astronomii i astronautyki a także instytucji kultury.

20 lipca o godz. 17:00 Narodowe Centrum Kultury Filmowej zaprezentuje film „Fly Rocket Fly“, przedstawiający prawie zupełnie nieznany projekt prywatnego (!) afrykańskiego centrum kosmicznego zrealizowanego 40 lat (!!!) przed Elonem Muskiem. Będzie to pokaz z cyklu KinoTechnika, zorganizowany we współpracy z Against Gravity. Zarazem jest to kolejna okazja do odwiedzenia nowo otwartego Audytorium w Centrum Nauki i Techniki EC1, przestrzeni znajdującej się na 2 piętrze koło tarasu z widokiem na historyczną Halę Kotłów.

 

 

Tego samego dnia wieczorem planujemy wielki finał rocznego cyklu „Kosmos dla zaawansowanych“. Naszym gościem specjalnym i współprowadzącym będzie Tomasz Rożek, którego znacie i lubicie z programu popularnonaukowego „Sonda 2“. A temat? Jak to! Oczywiście „Człowiek na Srebrnym Globie“! Po dekadach przerwy w spacerach po Księżycu temat ten powraca na arenę światowej nauki i… polityki. Kolejne państwa zapowiadają nowe ekspedycje na naszego naturalnego satelitę. Uporządkujmy dotychczasową wiedzę! Przypomnimy historię lotów kosmicznych do wypraw znanych pod nazwą „Apollo”. Omówimy szczegółowo misję Apollo 11, która zakończyła się wielkim sukcesem: pierwszym spacerem po Srebrnym Globie. Zastanowimy się, jakie znaczenie dla rozwoju naszej wiedzy miała obecność człowieka na Księżycu. Wreszcie przedstawimy przyszłość lotów załogowych i ich cele.

 

Kosmos dla zaawansowanych

 

Oczywiście nie można zapomnieć o Święcie Łodzi, które w tym roku wypadnie 27-28 lipca. Weźmiemy w nim udział, ale nie możemy jeszcze zdradzić naszych planów. Wspomnimy tylko, że planujemy projekcję filmu „Diagnosis“, niezwykły dokument w którym wysłuchamy intymnych zwierzeń łodzian - opowiedzą o wydarzeniach, które ich ukształtowały lub zmieniły. 

Za to z góry zapowiadamy, że sierpniowe wspólne obserwowanie Perseidów na pewno dojdzie do skutku! Jest to jedna z naszych najstarszych imprez: organizowaliśmy ją jeszcze przed otwarciem Planetarium EC1. Zobaczymy się zatem znowu w Parku Źródliska, oby przy dobrej pogodzie!

 

Perseidy w Parku Źródliska

 

Najbardziej niecierpliwym przypominamy, że w repertuarze Planetarium EC1 można znaleźć pokaz filmowyPoczątki ery kosmicznej, nadal najlepszy merytorycznie na ten temat. Zawiera mnóstwo archiwalnych nagrań, którymi fascynowali się nasi rodzice i dziadkowie przed odbiornikami radiowymi i czarno-białymi telewizorami.

Do zobaczenia w EC1 Łódź!