Kosmiczne wakacje w EC1 Łódź

50 lat temu cały świat usłyszał zdanie, które zmieniło wszystko. „To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości“ - stwierdził Neil Armstrong w bezpośredniej transmisji telewizyjnej swojego pierwszego kroku na Księżycu. Dlatego wakacje 2019 roku upłyną w EC1 Łódź - Miasto Kultury pod znakiem Kosmosu.

  • dwa warsztaty dla dzieci: o tajemnicach polimerów i Warsztat Szalonego Konstruktora
  • warsztat dla dorosłych: "1-0-1 światło" poświęcony telekomunikacji
  • Kosmiczna Polówka w EC1 (w każdy piątek wakacji)
  • filmowy cykl "KinoTechnika"
  • mini-wystawa meteorytów
  • kosmiczne okruchy pod mikroskopem
  • wystawa zdjęć Księżyca i projekcja filmów z nim związanych
  • podróż po powierzchni Srebrnego Globu w sali wirtualnej rzeczywistości (VR)
  • premierowy pokaz w Planetarium EC1 "CAPCOM go! - historia misji Apollo" (światowa premiera w 2019 r.!)
  • Centrum Nauki w Parku Źródliska (9 sierpnia)

 


Od 8 czerwca wystartowały: nowe warsztaty w Centrum Nauki i Techniki EC1 pt. „1-0-1 światło“ poświęcone telekomunikacji - a dokładniej światłowodom. Poznamy tajniki tej technologii, przeprowadzimy prostą transmisję, przetłumaczymy komunikat cyfrowy. A wszystko to rękami samych uczestników!

 

Światłowód

 

Zapraszamy wszystkich od 6. roku życia na kolejne dwa warsztaty w Centrum Nauki i Techniki EC1. „Zaplątani... czyli w świecie polimerów“ wyjaśnią nam tajemnice polimerów i tworzyw sztucznych. Bez ich udziału nie udałoby się nie tylko lądowanie na Księżycu ale nawet opuszczenie orbity okołoziemskiej. Uczestnicy stworzą samodzielnie własny materiał polimerowy, który będą mogli rzecz jasna zabrać ze sobą do domu.
Kolejne warsztaty to „Warsztat szalonego konstruktora“. Zaprojektujemy odjechany tor dla kulek. 

Do końca wakacji będzie można obejrzeć wystawę meteorytów. Korzystając z okazji postanowiliśmy także umożliwić obejrzenie tych kosmicznych okruchów pod mikroskopem w Nanolaboratorium EC1. Czynny będzie również taras widokowy na chłodni kominowej.

 

Meteoryt metaliczny

 

Przerywniki filmowe zapewni nam cykl „KinoTechnika“ Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Przedstawiamy w nim świetne filmy dokumentalne poświęcone wyzwaniom współczesności.

Tradycyjnie w każdy piątek wakacji będziemy również gościć „Polówkę, kultowy festiwal filmów prezentowanych „pod chmurką“. W tym roku motywem przewodnim będzie - a jakże! - szeroko pojęty Kosmos. Naprawdę warto! Miejsce również się nie zmieniło: będzie to nasz nasz zielony skwer na terenie EC1. Oczywiście festiwal będzie odbywał się w wielu punktach Łodzi.

 

Polówka w EC1 Łódź

 

Oczywiście nie można zapomnieć o Święcie Łodzi, które w tym roku wypadnie 27-28 lipca. Weźmiemy w nim udział, ale nie możemy jeszcze zdradzić naszych planów. Wspomnimy tylko, że planujemy projekcję filmu „Diagnosis“, niezwykły dokument w którym wysłuchamy intymnych zwierzeń łodzian - opowiedzą o wydarzeniach, które ich ukształtowały lub zmieniły. 

W tym roku nieco zmieniamy zasady "Nocy Perseidów" i przekształcamy je w imprezę plenerową "Centrum Nauki w Parku Źródliska". Odbędzie się w piątek 9 sierpnia 2019 r. a zaczynamy o godz. 19:00.

 

Perseidy w Parku Źródliska

 

Poniżej zwiastun nowego pokazu filmowego w Planetarium EC1. Naprawdę warto go zobaczyć pod naszą kopułą!

Do zobaczenia w EC1 Łódź!

 

 

Najbliższe terminy projekcji: