Jak powstaje Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1

Gdy w roku 1991 odbywał się w Łodzi pierwszy Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu, jego organizatorzy nie marzyli nawet o tym, że w naszym mieście powstanie kiedyś miejsce, które stale będzie zapraszać miłośników tej sztuki w swoje progi. Pomysły kiełkowały stopniowo, wiele osób zaczęło zastanawiać się nad licznymi związkami komiksu z prężnie rozwijającymi się grami wideo i w ten sposób, w roku 2009, stosunkowo niewielkie przedsięwzięcie przerodziło się w popularny Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi organizowany obecnie przez EC1 oraz Stowarzyszenie Twórców „Contur”. Przy tak zgranym duecie naturalne było rozpoczęcie działań zmierzających do stworzenia komiksowo-growego domu dla wszystkich sympatyków obu mediów.

 

Festiwal Komiksu i Gier

 

Już kilkanaście lat temu zależało nam by pokazać jak obie dziedziny twórczości – komiks i gry, się przenikają i uzupełniają oraz wzajemnie inspirują – wyjaśnia Adam Radoń, wieloletni dyrektor festiwalu, a obecnie również kierownik powstającego w EC1 Łódź Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1. – To ważne, że teraz będziemy mieli instytucję mogącą udostępniać publiczności atrakcje takie, jak na festiwalu, ale przez cały rok. Wystawy stałe i czasowe, warsztaty oraz spotkania z teoretykami i praktykami obydwu dziedzin sztuki – dodaje.
 
Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 będzie jedynym w Polsce miejscem o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym w pełni poświęconym komiksowi i grom. Budynek, w którym mieścić się będzie Centrum znajduje się w zespole dawnych warsztatów i chłodni zabytkowej elektrociepłowni przy ulicy Targowej 1/3 w Łodzi. Dobiegła już końca rozbudowa i rewitalizacja tych zespolonych obiektów. Bryła nabrała również wyjątkowego charakteru dzięki odwzorowanemu na elewacji w formie muralu rysunkowi południowokoreańskiego artysty Kim Jung Gi.

 

 

Obecnie wciąż trwają pilne prace nad wyposażeniem Centrum: zakup setek dzieł, szkiców i innych artefaktów od artystów komiksowych, tworzenie ekspozycji, gier, w które będzie można zagrać wyłącznie w CKNI oraz przygotowywanie atrakcyjnych materiałów multimedialnych dokumentujących zarówno przemiany historyczne i technologiczne, jak również procesy twórcze we wszystkich ich aspektach.

Tak naprawdę nie dalibyśmy rady stworzyć centrum, gdyby nie szeroka współpraca ze środowiskiem twórców komiksów i gier wideo oraz partnerami w postaci wydawców komiksów i twórców gier, którzy pomagają nam w kreowaniu merytorycznej zawartości placówki, czyli tego co będzie świadczyć o jakości naszej oferty i przyciągnie odbiorców. Dzięki temu Centrum to nie tyle muzeum, co interaktywne, widowiskowe miejsce poznawania od podszewki procesów tworzenia gier i komiksów – podkreśla Adrian Kulesza, Kierownik Projektu.

Jednym z najważniejszych partnerów Centrum jest CD PROJEKT RED i we współpracy z nim powstaje serce instytucji, czyli specjalna gra o tworzeniu gier wideo, osadzona w świecie znanym z „Wiedźmina 3: Dzikiego Gonu”. Poza możliwością umieszczenia własnej opowieści w wiedźmińskich realiach, CKNI od swojego partnera strategicznego otrzymało również liczne artefakty. Dzięki nim stała wystawa w Centrum będzie bogatsza o ołówkowe szkice postaci i elementów otoczenia oraz ręcznie rysowane mapy lokalizacji powstałe do pierwszej część serii gier „Wiedźmin”. Nie zabraknie także  kolekcjonerskich wydań gier i wyjątkowych gadżetów.

 

 

Trudno wymienić, jak wielu rysowników komiksów współpracowało i współpracuje z twórcami gier przy powstawaniu CKNI. Na wstępie warto wymienić Przemysława „Trusta” Truścińskiego, autora wizerunku Geralta znanego z pierwszej części growego „Wiedźmina”, a dla Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej stworzył bohatera marki – również Wiedźmina, ale tym razem w niepowtarzalnym kreskówkowym wydaniu.

 

 

Podobnie sprawa ma się ze scenarzystami. Bartosz Sztybor, uznany i nagradzany scenarzysta komiksowy, w CD PROJEKT RED pełniący funkcję narrative managera, pisze obecnie historie do popularnej komiksowej serii o Wiedźminie publikowanej przez amerykańskie wydawnictwo Dark Horse Comics. Przykłady twórczości tego artysty również znajdziecie w Centrum, na wystawie poświęconej tworzeniu komiksów.

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, ze wszystkimi swoimi atrakcjami, zostanie udostępnione publiczności w 2023 roku, jednak już teraz możemy zaprosić naszych Gości 1-2 października 2022 roku na 33. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, który stanowi jednocześnie esencję jak i przedsmak tego, co zaoferuje Centrum.

 

Budynek powstającego Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1