Jak dojechać z dworca Łódź Widzew?

Na początek kilka słów wstępu dla podróżujących pociągami. W systemach rezerwacyjnych przewoźników kolejowych (oraz np. komercyjnych aplikacjach na smartfony) nie wystarczy wyszukać połączenia z Łodzią jako taką. Wiele pociągów dojeżdża i zatrzymuje się tylko na stacji Łódź Kaliska albo tylko na Łodzi Widzewie. Jeżeli wpiszemy w wyszukiwarkę tylko jeden z nich, dostaniemy bardzo okrojoną liczbę połączeń. Możemy też się — zupełnie niepotrzebnie — przestraszyć przesiadki. Radzimy wyszukiwać po kolei trzy dworce docelowe: Łódź Fabryczną, Łódź Kaliską i Łódź Widzew.

W każdym tramwaju (w pierwszym wagonie) i autobusie łódzkiego MPK (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne) znajduje się automat biletowy. Można w nich kupić bilety płacąc kartami płatniczymi, nie akceptują jednak gotówki. Turystom odwiedzającym Łódź na nieco dłużej polecamy raczej bilety 24-godzinne, które „zwracają się” już po czwartym-piątym przejeździe. Bilety aglomeracyjne są potrzebne tylko w sytuacji, gdy planujemy wyjazd poza administracyjne granice Łodzi. Pełną ofertę biletów komunikacji publicznej, w tym grupowych, można znaleźć na stronie MPK.

Łódź Widzew — czyli nasz „dworzec wschodni”. Przez pewien czas po wyłączeniu z eksploatacji Łodzi Fabrycznej pełnił funkcję głównego dworca dla całego miasta. Obecnie obsługuje ruch przelotowy. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem dojazdu do EC1 Łódź jest pociąg dojeżdżający do dworca Łódź Fabryczna (można skorzystać z dowolnego przewoźnika: ŁKA, Regio, InterCIty itd.), prosimy jednak pamiętać o odpowiednim bilecie. Posiadacze migawek oraz biletów czasowych MPK mogą skorzystać z pociągów ŁKA bez dopłat - ale pamiętajmy, że dotyczy to tylko i wyłącznie pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Z dworca dojście spacerem zajmie dosłownie kilka minut, dochodzimy ulicą Kilińskiego do Wojciecha Jerzego Hasa (lub Barbary Sass-Zdort) i skręcamy w lewo.