Jak dojechać z dworca Łódź Kaliska?

Na początek kilka słów wstępu dla podróżujących pociągami. W systemach rezerwacyjnych przewoźników kolejowych (oraz np. komercyjnych aplikacjach na smartfony) nie wystarczy wyszukać połączenia z Łodzią jako taką. Wiele pociągów dojeżdża i zatrzymuje się tylko na stacji Łódź Kaliska albo tylko na Łodzi Widzewie. Jeżeli wpiszemy w wyszukiwarkę tylko jeden z nich, dostaniemy bardzo okrojoną liczbę połączeń. Możemy też się — zupełnie niepotrzebnie — przestraszyć przesiadki. Radzimy wyszukiwać po kolei trzy dworce docelowe: Łódź Fabryczną, Łódź Kaliską i Łódź Widzew.

W każdym tramwaju (w pierwszym wagonie) i autobusie łódzkiego MPK (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne) znajduje się automat biletowy. Można w nich kupić bilety płacąc kartami płatniczymi, nie akceptują jednak gotówki. Turystom odwiedzającym Łódź na nieco dłużej polecamy raczej bilety 24-godzinne, które „zwracają się” już po czwartym-piątym przejeździe. Bilety aglomeracyjne są potrzebne tylko w sytuacji, gdy planujemy wyjazd poza administracyjne granice Łodzi. Pełną ofertę biletów komunikacji publicznej, w tym grupowych, można znaleźć na stronie MPK.

Łódź Kaliska — z tego dworca kolejowego i autobusowego można dojechać do nas autobusem 86 (kierunek ŁÓDŹ FABRYCZNA) oraz tramwajem 12. We wszystkich wypadkach wysiadamy na przystanku "Łódź Fabryczna". Jeżeli nie zdecydowaliśmy się na bilet dobowy, powinniśmy skasować bilet czasowy upoważniający do jazdy przez 40 minut (do końca 2019 r. bilety 20-minutowe mają w Łodzi podwojoną ważność, wystarczą!).

Z dworca dojście spacerem zajmie dosłownie kilka minut, dochodzimy ulicą Kilińskiego do Wojciecha Jerzego Hasa (lub Barbary Sass-Zdort) i skręcamy w lewo.