Historie przyszłości: reinterpretacje polskiego kina
„EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi zrealizowało projekt dofinansowany z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
„Historie przyszłości: reinterpretacje polskiego kina”
w ramach Programu Operacyjnego „Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej”
Całkowita wartość projektu: 144 999,99 PLN
w tym dotacja ze środków PISF: 19 995,50 PLN
Okres realizacji projektu: 04.05.2017 – 31.12.2017
Celem projektu było promowanie kreatywnej postawy wobec dorobku polskiej kinematografii, szerzenie wiedzy na temat jej historii i kontekstów społecznych oraz kształcenie kompetencji medialnych, w szczególności z zakresu praktyki filmowej.
Na projekt, adresowany do młodzieży gimnazjalnej, licealnej i studentów – łącznie 50 osób, składały się trzy etapy pracy warsztatowej. W pierwszym uczestnicy obejrzeli poprzedzony wykładem film, który następnie – w etapie drugim – gruntownie przeanalizowali: złamali jego „kod”, odkrywając zasady budowy scenariusza, konstrukcję świata przedstawionego oraz dominujące zabiegi estetyczne, by w rezultacie zaproponować, przygotować i zrealizować scenę, której w oryginalnej wersji nie ma. Finałem był montaż i udźwiękowienie wcześniej sfilmowanej sceny oraz praca z wybranym fragmentem analizowanego wcześniej filmu, w którym uczestnicy zmodyfikowali warstwę dźwiękową i zmienili stronę wizualną np. za pomocą cyfrowych narzędzi korekcji barwnej.
Warsztaty z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu filmowego odbyły się pod czujnym okiem profesjonalistów: filmoznawców, operatorów, montażystów i dźwiękowców. Łącznie w projekcie zrealizowano 130 godzin zajęć praktycznych.
Projekt był pierwszą edycją realizowanego przez NCKF cyklu. Efekty pracy uczestników można zobaczyć na stronie Narodowego Centrum Kultury FIlmowej.
Współfinansowanie