Ferie w EC1 Łódź

W ferie nie można się nudzić, szczególnie wówczas, gdy odwiedzamy EC1! Przedstawiamy pokrótce atrakcje, które dla Was przygotowaliśmy. Szykujemy też pewną małą dodatkową niespodziankę, ale o tym na razie cicho-sza.

 

Nowe strefy w Centrum Nauki i Techniki EC1

Nowe strefy w Centrum Nauki i Techniki EC1

Ferie to doskonały moment, aby zwiedzić nowe przestrzenie w Centrum Nauki i Techniki EC1, które udostępnimy 2 lutego 2019 r. Kilkadziesiąt nowych, interaktywnych eksponatów, nowe wyzwania, nowe pytania. Nie zapomnij odszukać pracowni alchemika i izby druida! Dodatkowo luty to ostatni miesiąc, w którym obowiązują obniżone (o 10%) ceny biletów wstępu — skorzystaj z okazji w ferie!

Czas zwiedzania: od 3 do 6 godzin. Filmy w sferycznym Kinie 3D wymagają zakupu dodatkowych biletów dla uczestników (8-9 zł od osoby), miejsca można kupować razem z biletami do CNiT. Posiadając na nadgarstku opaskę można wyjść z terenu kompleksu (np. na obiad) i potem wrócić bez żadnych dopłat (tego samego dnia). Szczegóły wyjaśniają na miejscu animatorzy Centrum.

 

Jesteśmy kosmitami (premiera w Kinie Sferycznym)

Premiera w Kinie Sferycznym: JESTEŚMY KOSMITAMI (3D)

Czy w kosmosie jest życie? Czy inne planety mogą być zamieszkane? Czy mamy kiedykolwiek szanse nawiązać kontakt z obcą cywilizacją? Co badacze robią, żeby odpowiedzieć na te pytania i czy mamy jakiekolwiek szanse na to, by poznać na nie odpowiedź? O tym właśnie opowiada pokaz „Jesteśmy kosmitami”, który w jasny i prosty sposób stara się przedstawić problematykę poszukiwania życia we Wszechświecie. Premiera już 2 lutego 2019 r., będziemy go prezentować także w okresie ferii.
Sugerowany wiek widza: od 12. roku życia. Czas projekcji: 25 minut.

Narratorem filmu w technologii trójwymiarowej (Active 3D) w polskiej wersji językowej jest Piotr Fronczewski.

 

Wulkany energii

Warsztaty w nowych laboratoriach: WULKAN ENERGII

Wulkany. Spływająca lawa. Popiół. Czy da się okiełznać ten żywioł natury? Jak dochodzi do erupcji wulkanu? Co wspólnego z wulkanem ma tsunami? Jakie były największe erupcje w dziejach ludzkości? Czy wiesz, że wulkany występowały także na ziemiach polskich?
Zachęcamy do udziału w rodzinnych warsztatach "Wulkan energii", na których odpowiadamy na te pytania. Podpowiemy także, gdzie ich szukać na weekendowej wycieczce. Czeka Was nauka poprzez doświadczenie, a przede wszystkim przez dobrą zabawę!
Dowiecie się również, co to są reakcje chemiczne, poznacie reakcje egzo- i endotermiczne, zobaczycie je i poczujecie, bo sami przeprowadzicie eksperymenty!
I najważniejsze! Wybierzecie swój ulubiony rodzaj wulkanu, zaprojektujecie własny i doprowadzicie do jego wybuchu!
Poznając wszystkie tajniki powstawania wulkanów, będziecie mogli powtórzyć doświadczenie w domu.

Kiedy?
* W okresie ferii zimowych: od wtorku do piątku — startujemy o 11:00 i 15:00 w weekendy — startujemy o 11:00, 13:30 i 16:00 (w weekend walentynkowy, 16-17 lutego, o 13:30 i 16:00 zapraszamy na inny warsztat: Woskowe Love czyli wspólne przygotowywanie własnych ekologicznych świec).
* Poza feriami: w weekendy lutego i marca 2019 r. — startujemy o 11:00, 13:30 i 16:00.

Ile to potrwa?
Planujemy, że czas trwania warsztatów wyniesie od 100 do 120 minut.

Gdzie?
W nowych przestrzeniach Centrum Nauki i Techniki EC1: laboratoriach! „Wulkan energii” to premierowe warsztaty w laboratoriach Centrum Nauki i Techniki EC1, mieszczących się na poziomie 3 (miejscem zbiórki jest kawiarnia „Rozdzielnia” na poziomie 2 — obok turbozespołu i Kina Sferycznego)

Liczba miejsc ograniczona
Na każdych warsztatach czeka po 12 miejsc. Więcej informacji: e-mail: informacja@ec1lodz.pl

 

Tajemnice pyłków

Przedłużamy prezentację wystawy: TAJEMNICE PYŁKÓW

Czy wiesz, że kształty i wzory pyłków są nie mniej atrakcyjne niż kwiaty, z których pochodzą?
Na wystawie prezentujemy wykonane przez Centrum Nauki i Techniki EC1 przy użyciu skaningowego mikroskopu elektronowego zdjęcia pyłków mniej i bardziej popularnych roślin. Na ich podstawie zaprojektowano i wydrukowano ich modele w 3D. Dzięki temu zwiedzający, jako pierwsi na świecie, mogą nie tylko zobaczyć efektowne kształty pyłków, ale również dotknąć ich i obejrzeć w trójwymiarze, powiększone nawet kilkanaście tysięcy razy!

Wystawa oddziałuje na niemal wszystkie zmysły – pyłki będzie można obejrzeć i dotknąć. Będzie można poczuć zapach niektórych z nich, a wszystkiemu będzie towarzyszył krajobraz dźwiękowy stworzony z czasem niezwykłych albo budzących emocje dźwięków przyrody.

Bilety
Bez dopłat – wstęp w cenie biletów do Centrum Nauki i Techniki EC1.

Kiedy?
Wystawę można zwiedzać w standardowych godzinach pracy Centrum. W tygodniu w godz. 9:00-17:00, zaś w weekendy 10:00-20:00. Przedłużyliśmy czas jej prezentacji do 3 marca 2019 r.

Gdzie?
Wystawa została ulokowana w przejściu z głównego budynku Centrum na poziomie 3 do Chłodni Kominowej, za którą znajduje się interaktywna ścieżka „Rozwój wiedzy i cywilizacji”. Przypominamy, że od 2 lutego udostępniamy nowe przestrzenie i nowe eksponaty w tej części wystawy stałej!

 

Planetarium EC1

Ferie w EC1 Łódź: pokazy w Planetarium EC1

Planetarium EC1 — najnowocześniejsze planetarium w Polsce — posiada obecnie w repertuarze 10 pokazów. Pokazy filmowe składają się z dwóch części: wprowadzenia wraz z prezentacją aktualnego nocnego nieba nad Łodzią oraz filmu. Po nim jest jeszcze czas na dodatkowe pytania. Pokazy na żywo („Kosmos dla najmłodszych” oraz „Gwiazdozbiory zimowego nieba”) są prowadzone w całości przez prezentera, który na bieżąco reaguje na oczekiwania publiczności.

Informacje o repertuarze oraz harmonogramie pokazów znajdują się na stronie internetowej:

Czas trwania: 45 minut. Pokazy trwają po 45 minut, prosimy o wcześniejsze przybycie.

 

Mini pokazy w Centrum Nauki i Techniki EC1

Mini-pokazy w Centrum Nauki i Techniki EC1 (9-28 lutego 2019 r.)

Mini-pokazy popularno-naukowe w Centrum Nauki i Techniki EC1 prezentują ciekawe zjawiska w oryginalnej formie.

Jeśli chcesz zatem uruchomić silnik używając własnej dłoni jako źródła energii, interesuje Cię jak latają samoloty, albo chciał(a)byś zobaczyć fascynujący mikroświat dostępny tylko dzięki mikroskopom - zapraszamy!

 

Minipokazy - harmonogram 1

 

Minipokazy - harmonogram 2

 

Minipokazy - harmonogram 3