EC1 Łódź na Festiwalu Transatlantyk

Transatlantyk Festival to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce. Mamy zaszczyt gościć w przestrzeniach EC1 Łódź gale otwarcia oraz zamknięcia.

Gala otwarcia — uroczyste rozpoczęcie tegorocznej edycji Transatlantyk Festival odbędzie się w piątek 13 lipca 2018 r. w Hali Maszyn EC1. Obejrzymy przedpremierowo film „Nasze zmagania” w reż. Guillaume’a Seneza (początek projekcji o godz. 19:00, wstęp z zaproszeniami oraz osobami, które kupiły bilet).

Gala zamknięcia — 20 lipca 2018 r. w Hali Maszyn EC1 odbędzie się ogłoszenie laureatów nagród tegorocznej edycji festiwalu. Wstęp z zaproszeniami oraz biletami.

 1. Transatlantyk Distribution Award — głosy publiczności festiwalowej zdecydują, który film otrzyma wsparcie finansowe na dystrybucję. To najważniejsza nagroda festiwalu.
 2. Nagroda Młodych Krytyków Kamera Akcja — wyboru dokona jury.
 3. Nagroda jury Konkursu Polskich Filmów Krótkometrażowych.
 4. Nagroda konkursu Transatlantyk Instant Composition Contest dla młodych pianistów.
 5. Transatlantyk SpaceTime VR Award — po raz pierwszy wybrany zostanie zwycięzca najbardziej innowacyjnego doświadczenia VR (Virtual Reality).
 6. Nagroda Złotej Arki — nagroda specjalna zostanie wręczona Joannie Kulig, której kreację w „Zimnej wojnie” w reż. Pawła Pawlikowskiego również będzie można obejrzeć w czasie festiwalu.

Szczególnie serdecznie zapraszamy na prezentację filmu „Pomiędzy słowami” w reż. Urszuli Antoniak, którego koproducentem jest EC1 Łódź — Miasto Kultury. Projekcja odbędzie się 17 lipca 2018 r. o godz. 19:30 w Sali M5 łódzkiego Multikina.
Po pokazie Łódź Film Commission zaprasza na rozmowę prowadzoną przez Michała Pabisia-Orzeszynę z Narodowego Centrum Kultury Filmowej, podczas której poznamy kulisy produkcji tego i innych filmów powstających w naszym mieście. W rozmowie wezmą udział: Łukasz Dzięcioł (producent, Opus Film), Aleksandra Skraba (kierownik produkcji), Michał Śliwkiewicz (location scout) oraz Monika Głowacka (Łódź Film Commission).

Mistrzyni opowieści o wyobcowaniu i samotności ("Nic osobistego", "Code Blue") w tym kameralnym, czarno-białym obrazie przygląda się berlińskiemu prawnikowi (Jakub Gierszał), emigrantowi z wyboru, w którego życie nieoczekiwanie wkracza dawno niewidziany ojciec Polak (Andrzej Chyra). To spotkanie prowokuje Michaela do spojrzenia na swoje życie z zupełnie innej perspektywy. Wyprodukowany przez łódzkie studio Opus Film w 2016 roku otrzymał dofinansowanie z Łódzkiego Funduszu Filmowego, którego operatorem jest Łódź Film Commission działające w ramach EC1 Łódź. Film doceniono m. in. podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2017 r., na którym został nagrodzony za dźwięk i zdjęcia.


Jeżeli ktoś z Państwa jeszcze nie zdążył obejrzeć „Zimnej wojny” w reż. Pawła Pawlikowskiego, również filmu koprodukowanego przez EC1 Łódź i dofinansowanego z Łódzkiego Funduszu Filmowego — pojawia się kolejna szansa: środa 18 lipca o godz. 19:00 w sali M8.

Najnowszy film laureata Oscara za „Idę” jest osadzoną w zimnowojennych realiach historią miłosną, której bohaterami są Zula i Wiktor, członkowie ludowego zespołu Mazurek. To wysmakowana opowieść o miłości niemożliwej - uczuciu tak silnym, że nie pozwalającym dwojgu ludzi być ze sobą.


Co roku niezwykle ciekawą częścią festiwalu są Czasoprzestrzenie VR (Virtual Reality). Wirtualna rzeczywistość to wciąż technologia młoda i gwałtownie się rozwijająca. Również w tym roku można zagłębić się w nierzeczywiste światy w EC1 Łódź. Przestrzeń startuje w sobotę 14 lipca o godz. 16:00 (do 21:00), będzie dostępna również od niedzieli do wtorku w godz. 11:00 — 21.00. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba zdobyć rezerwację terminu na stronie Czasoprzestrzeni, co staje się z godziny na godzinę coraz trudniejsze!


Kino Kulinarne Transatlantyku to kolejna wyjątkowa atrakcja. Najpierw goście oglądają wybitny film związany mniej lub bardziej ściśle z jedzeniem a następnie przychodzi czas kolacji przygotowanej przez równie wybitnych designerów smaku.
W tym roku zaczynamy filmem laureata trzech Oscarów Anga Lee pt. „Jedz i pij, mężczyzno i kobieto” a kolację przygotuje Wojciech Modest Amaro. Następne wieczory uświetnią m.in. Robert Skupisz (Amber Room) i Robert Sowa (N31). Tu również trzeba się spieszyć, bo bilety znikają w oka mgnieniu.


Tegoroczna edycja Transatlantyk Festival zawiera m.in. FILMY POLECANE PRZEZ NCKF a przez całe wakacje można spędzić w EC1 Łódź piątkowe wieczory na okołofestiwalowych „Polówkach”.
Przyjrzyjmy się bliżej dziełom, na które warto się wybrać.

 • Piątek 13 lipca o godz. 20:00 — film otwarcia — Siergiej Łoźnica „Donbas” (Donbass), sala M2.
  Druga szansa: poniedziałek 16 lipca o godz. 16:45 w sali M2.

Siergiej Łoźnica zabiera nas w podróż przez kolejne kręgi piekła wojny hybrydowej we wschodniej Ukrainie. Noworosja – państwo-widmo, rządzone przez watażków, istniejące tylko dzięki wsparciu mitycznej matki – Rosji. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Nagroda za najlepszą reżyserię w sekcji Un Certain Regard w Cannes.

 • Sobota 14 lipca o godz. 11:00 — Gustavo Pizzi „Loveling” (Benzinho), sala M2.
  Druga szansa: czwartek 19 lipca o godz. 17:00 w sali M2

Wzruszająca historia o dojrzewaniu dorosłych ludzi. Irene wraz z mężem i czwórką dzieci mieszka w małym miasteczku na obrzeżach Rio de Janeiro. Jej najstarszy syn Fernando jest utalentowanym graczem w piłkę ręczną. Pewnego dnia chłopak zostaje zaproszony do profesjonalnej drużyny w Niemczech. Rodzina musi podjąć szybką decyzję o wyjeździe, od którego zależy jego dalsza kariera. Film podbił serca widzów i krytyków na tegorocznym festiwalu w Sundance.

 • Niedziela 15 lipca o godz. 13:00 — Vahid Jalilvand „Bez daty, bez podpisu” (Bedoone Tarikh, Bedoone Emza / No Date, No Signature), sala M5.
  Druga szansa: poniedziałek 16 lipca o godz. 22:00 w sali M10.

Patolog sądowy Nariman przypadkowo potrąca jadącą na motorze rodzinę. 8-letni Amir odnosi lekkie obrażenie, więc Nariman daje ojcu chłopca pieniężną rekompensatę i każe im udać się do pobliskiego szpitala. Rodzina ignoruje to polecenie. Następnego dnia Nariman trafia na ciało Amira w prosektorium. Czy to on ponosi winę za jego śmierć? Film zdobył dwie nagrody w sekcji Orizzonti na festiwalu w Wenecji.

 • Niedziela 15 lipca o godz. 16:15 — Shin Dong-Seok „Dziecko” (Salanameun Ayi / Last Child), sala M3.
  Druga szansa: wtorek 17 lipca o godz. 11:00 w sali M2.

Prowadzące firmę dekorującą wnętrza małżeństwo Sung-chul i Mi-Sook sześć miesięcy temu pochowało jedynego syna. Chłopak zmarł podczas skoku do rzeki, próbując uratować przyjaciela. Pustka przytłacza rodziców, dlatego postanawiają odnaleźć wybawionego kolegę i oferują mu pracę. Przytulają go jak własne dziecko, nie wiedząc, co naprawdę zdarzyło się tamtego koszmarnego dnia.

 • Niedziela 15 lipca o godz. 21:45 — Mohsen Gharaei „Zator” (Sad-e mabar / Blockage), sala M8
  Druga szansa: czwartek 19 lipca o godz. 14:00 w sali M2.

Każda decyzja Qasema okazuje się błędna. Od nadzorowanych przez niego teherańskich sprzedawców ulicznych pobiera łapówki. Nie może uwolnić się od mieszkania z rodzicami. Za spadek woli kupić ciężarówkę niż poprzeć propozycję marzącej o własnym mieszkaniu żony Nargess. W końcu oskarżony przez jednego z handlarzy wpada w sieć niebezpiecznych układów. Uderzenie pięścią (nie tylko) w stół nie przyniesie pożądanych rezultatów.

 • Wtorek 17 lipca o godz. 19:30 — świętujemy 50. rocznicę powstania dzieła „Żółta łódź podwodna” (Yellow Submarine) w reż. George’a Dunninga. Sala M9, wstęp wolny, niestety bez drugiej szansy. Warto przyjść, bo przed projekcją specjalne spotkanie poprowadzi Piotr Metz. Wieczór jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej wespół z Łódź Miasto Filmu UNESCO oraz Radiem Łódź.

Prawdziwie kultowy film z udziałem grupy The Beatles. Kiedy armia Sinych Smutasów, paskudnych istot niecierpiących muzyki, atakuje podwodną krainę Pepperland, uratować mogą ją tylko przybysze z Liverpoolu. W wehikule Starego Freda przemierzają kolejne morza, odkrywając świat z pogranicza bajki i surrealistycznych fantazji. Animacja dla dzieci czy przypominający narkotyczną podróż film dla dorosłych? Wykorzystująca szlagiery Beatlesów „Żółta łódź podwodna” zgrabnie płynie pomiędzy obiema skrajnościami i dostarcza widzom niepowtarzalny zastrzyk kontrkulturowej energii.

 • Wtorek 17 lipca o godz. 19:30 — film koprodukowany przez EC1 Łódź i dofinansowany z Łódzkiego Funduszu Filmowego — Urszula Antoniak „Pomiędzy słowami” (Beyond Words), sala M5.
  Niestety bez drugiej szansy.

Opis filmu i jego trailer zamieściliśmy na początku tej strony.


Łódź Film Commission będzie obecna także na branżowej części festiwalu Transatlantyk, tj. warsztatach „Lodołamacz”. Podczas dwudniowych warsztatów uczestnicy będą rozmawiać między innymi o możliwościach pozyskiwania środków publicznych i prywatnych na filmy w Polsce, kluczowych działaniach na etapie developmentu, praktycznych aspektach finansowania i współpracy przy koprodukcji międzynarodowej czy możliwościach zwrotu z inwestycji w produkcję filmową. W programie „Lodołamacza” znajduje się prezentacja przygotowana przez Monikę Głowacką, szefową Łódź Film Commission poświęcona działalności tej jednostki oraz możliwościom pozyskiwania funduszy na produkcję filmów w ramach Łódzkiego Funduszu Filmowego, najstarszego działającego w Polsce regionalnego funduszu filmowego.


Szczegółowe informacje o filmach wybranych przez Festiwal Transatlantyk do tegorocznej Polówki (prezentowanych na skwerze w EC1 Łódź w każdy piątek wakacji) znajdują się w odrębnym artykule Polówka 2018 w EC1 Łódź.

Do zobaczenia w świecie Srebrnego Ekranu!