Do jakich zadań EC1 wynajmuje… Wiedźmina?

Mało co dowodzi wielkiej siły opowieści i naszej tęsknoty za wciągającymi, emocjonującymi historiami, jak kariera najsłynniejszego reprezentanta Wiedźmińskiego Cechu Wilka – Geralta z Rivii. To literacki bohater, który z kart książek Andrzeja Sapkowskiego przewędrował następnie niezliczone kilometry szlaków, które wytyczyli mu twórcy gier komputerowych i wreszcie trafił na telewizyjne ekrany, stając się ikoną popkultury. Dziś możemy z radością ogłosić, że znany na całym świecie Wiedźmin zostaje bohaterem marki Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1!

Wiedźmin Geralt z Rivii na czerwonym tle z logotypem Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej

Wybór tej postaci jako symbolu i twarzy powstającej placówki był oczywisty – mówi Adam Radoń, kierownik CKiNI EC1 – Ważne są oczywiście łódzkie korzenie całej historii. Andrzej Sapkowski mieszka i tworzy w naszym mieście. CD PROJEKT RED, które stworzyło cykl fantastycznych gier z fabułą osadzoną w stworzonym przez niego uniwersum również ma łódzkie korzenie i chętnie się do nich przyznaje. Współpracujemy zresztą od lat. Najważniejsza jest jednak siła porywającej historii. To na nich opiera się sukces książek, gier czy seriali. CKiNI EC1 również łączy tradycyjne i nowoczesne media w swojej narracji o tworzeniu opowieści. W kwestii bohatera naszej marki nie mogliśmy zatem wybrać lepiej.

Szczególnie ważne dla centrum jest zobrazowanie przenikania się mediów, a także to, że zarówno komisy jak i gry tworzą ci sami autorzy m.in. scenarzyści, rysownicy i koloryści. Osobą łączącą opowieści graficzne i gry komputerowe jest łodzianin, Przemysław Truściński „Trust” – jeden z najważniejszych polskich twórców komiksowych, pomysłodawca i współorganizator pierwszych konwentów i festiwali komiksowych w Polsce. Grafik, ilustrator, rysownik, twórca projektu postaci Geralta do kultowej gry „Wiedźmin” wydanej przez CD PROJEKT RED, a także autor projektu bohatera marki Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Geralt z logotypu CKNI jest syntetyczny, cartoonowy i bliżej mu do animacji, ale nadal jest przekonywujący, a co najważniejsze uosabia kwintesencję CKiNI EC1 – połączenie gier i komiksów ukazujące magię zawartych w nich opowieści.

 

 

Budynek Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 wchodzi obecnie w fazę wyposażenia.

Centrum dzielić się będzie na część poświęconą grom wideo oraz część poświęconą komiksowi. W ramach obu z tych dziedzin będziemy starać się przybliżyć zarówno ich najważniejsze dzieła i twórców, jak i procesy ich powstawania i podstawowe wiadomości na temat specyfiki obu mediów. Przygotowujemy właśnie zawartość merytoryczną na wystawę komiksową. W jej ramach pragniemy przybliżyć zwiedzającym kilka zakresów tematycznych: język komiksu, techniki tworzenia, scenariusz komiksowy, gatunki komiksowe, historię polskiego komiksu oraz zależności pomiędzy komiksem i innymi mediami. Korzystając z przykładów dzieł polskich twórców komiksowych, chcemy przedstawić najważniejsze zagadnienia związane z komiksem jako medium, a zarazem pokazać bogactwo twórczości i stylów naszych rodzimych autorów, zarówno historycznych, jak i tworzących współcześnie.

Część poświęcona grom opowie o historii ich rozwoju, nowych technologiach i sposobach powstawania. Jak wspomnieliśmy, partnerem strategicznym Centrum jest CD PROJEKT RED. Dzięki temu partnerstwu obecność Geralta nie będzie wyłącznie symboliczna. Otóż we współpracy  z tym znanym na świecie studiem powstaje gra rozgrywająca się w świecie Wiedźmina. Warto podkreślić, że będzie można w nią zagrać tylko w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1, gdzie prezentowane będą również eksponaty przekazane przez jej twórców.