Czas na Relax!

Czy "Relax" ukazujący się w latach 1976 - 1981 to najważniejszy magazyn komiksowy w Polsce?

Jaką rolę odegrał dla kultury komiksu, a jaką w szarej rzeczywistości Polski Ludowej?

Baranowski, Christa, Kobyliński, Lutczyn, Polch, Rosiński, Skrzydlewski, Szyszko, Weinfeld, Wróblewski i inni - plejada polskich komiksiarzy tworzyła "Relax". Dziś czas, kiedy ukazywał się magazyn nazywa się "złotym okresem polskiego komiksu". Dlaczego? Jak na tle ówczesnych komiksów zagranicznych - nieznanych wtedy w Polsce - prezentują się prace z "Relaxu"?

 

Czas na Relax

 

Uśmiechnięty siedmiolatek kupował, a raczej zdobywał "Relaxy" i zachwycał się pismem, podobnie jak jego rówieśnicy. Dziś to uznany recenzent i publicysta, autor bestsellerowej książki Teczka personalna. O komiksie "Kapitan Żbik". Tym razem opisuje fenomen "Relaxu", który trwa nadal, o czym świadczą niedawne wznowienia w formie antologii.
Chosiński omawia dokładnie wszystkie 31 numerów "Relaxu" oraz... kolejne, już nie wydane a planowane. Czy były szanse na wznowienie pisma? Jaka była geneza powstania?

Tytuł: Czas na Relax
Autor: Sebastian Chosiński
Wydawca: Wydawnictwo Kurc

 

Wydawnictwo Kurc - logotyp

 


Sebastian Chosiński (ur. 1969). Wielkopolanin. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; nauczyciel historii i społecznik w Wągrowcu. Dziennikarz, redaktor magazynu kultury popularnej „Esensja”, radia internetowego RockSerwis FM oraz bloga historycznego Wągrowiec 1381. Autor wierszy, dramatów, opowiadań, powieści, artykułów historycznych i tysięcy recenzji. Główne rejony badawcze to: kultura i historia Rosji, muzyka jazzowa i rockowa, kino, literatura, komiks... i dziesiątki innych. Wierny poddany swoich kotów. Autor bestsellerowej książki Teczka personalna. O komiksie „Kapitan Żbik” (2018). Na 30. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi premierę miała jego najnowsza książka Czas na „Relax” czyli anatomia najbardziej znanego magazynu komiksowego. 

 

Sebastian Chosiński

 

 

Czas na Relax - okładka

 

Czas na Relax - wstęp

 

 

Czas na Relax - strona 45

 

 

Czas na Relax - strona 258