Maria Skłodowska-Curie

Z radością informujemy o terminie łódzkiej premiery filmu „Maria Curie” – obrazu, który uzyskał dofinansowanie w ramach Łódzkiego Funduszu Filmowego w roku 2016. „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi jest koproducentem dzieła. Łódzka premiera filmu odbyła się 21 lutego 2017 r. w kinie Helios-Sukcesja a do szerokiej dystrybucji kinowej wejdzie on 3 marca.

Maria Skłodowska-Curie, reż. Marie Noelle

Maria Skłodowska-Curie, reż. Marie Noelle

„Maria Curie” w reżyserii Marie Noëlle to historia kobiety, która niemalże musiała wyrzec się swojej płci, by móc realizować się w całkowicie zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki. To także intymny portret inteligentnej, ambitnej i silnej kobiety, czułej matki, kochającej żony i zmysłowej kochanki. Wzruszająca historia odwzajemnionej lecz nieszczęśliwej miłości, przez którą Maria Skłodowska - Curie mogła stracić wszystko to, na co tak ciężko przez całe życie pracowała.

Maria Skłodowska-Curie, reż. Marie Noelle

Łódzki Fundusz Filmowy jest najstarszym regionalnym funduszem filmowym w Polsce. Od 2007 roku w jego ramach dofinansowano 47 produkcji na łączną kwotę sięgającą 5 390 000 złotych. Miasto Łódź wsparło m. in. zdobywczynię Oscara "Idę" w reż. Pawła Pawlikowskiego, nominowane do Oscara "W ciemności" w reż. Agnieszki Holland, "Mój rower" w reż. Piotra Trzaskalskiego, "Małe stłuczki" w reż. Ireneusza Grzyba i Aleksandry Gowin, "Obywatela" w reż. Jerzego Stuhra,  "Miasto 44" w reż. Jana Komasy, "Sąsiady" Grzegorza Królikiewicza, animacje realizowane przez Se-Ma-For i Anima Pol czy filmy dokumentalne Roberta Glińskiego "Ślady" i "Kontrapunkt" Andrzeja Papuzińskiego.

Od 2016 roku fundusz działa w strukturach instytucji ,,EC1 Łódź-Miasto Kultury’’ w Łodzi, oraz działa na zasadach koproducenta. Oznacza to, że fundusz ma  większy wpływ na przebieg produkcji filmowej, promocję i dystrybucję filmu oraz udział w przyszłych zyskach z eksploatacji filmów w kinach, telewizji i na nośnikach cyfrowych takich jak DVD. Korzyścią dla producentów jest z kolei możliwość wcześniejszego otrzymania środków, ponieważ część wkładu koprodukcyjnego wypłacana będzie bezpośrednio po podpisaniu umowy.