Instytut Wszechzbytków profesora Talenta
Niezwykła wystawa prezentująca świat wykreowany przez Papcia Chmiela otworzyła swoje podwoje 15 września 2017 r. Przez ponad dwa miesiące, do 24 listopada, będzie można ją zwiedzić w Strefie Wystaw Czasowych Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi przy ul. Targowej 1/3. Zapraszamy od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 - 18:00.
Papcio Chmiel jest autorem kojarzonym przez wszystkie bez wyjątku pokolenia. Jego bohaterowie, Tytus, Romek i A’Tomek, są rozpoznawalni zarówno przez emerytów jak i przedszkolaków. Wystawa jest hołdem złożonym artyście i jednocześnie ucieleśnieniem marzeń wielu tysięcy fanów, którzy dzięki niej będą mogli przenieść się w komiksowy świat niemal dosłownie.
Dla wielu tysięcy fanów będzie to powrót do krainy dzieciństwa. Wszystko dzięki wizualizacjom wiernym komiksowi, jednakże w wymiarze 1:1. Znajdą się tu atrakcje dla młodszych i starszych, m.in. konkurs wiedzy, szukanie ukrytych liter tworzących hasło, układanie swojej wersji dialogu między postaciami (zabawa w tworzenie scenariusza), podróż do wnętrza Ziemi (gra wideo), możliwość zrobienia pamiątkowych fotografii, duża dawka informacji na temat komiksu, bohaterów i autora, a przede wszystkim sporo humoru poprzez ukazanie wybranych, najciekawszych przykładów, także oryginalnych plansz z serii o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka.
Ideą główną ekspozycji będzie świat fantastycznych pojazdów profesora Talenta i jego Instytut Wszechzbytków, gdzie pojazdy te powstają. Wśród nich m.in. mechaniczny koń Rozalia, wannolot oraz spektakularny wkrętacz, do którego nie tylko można będzie wsiąść i poczuć się jak pilot, ale i uczestniczyć (za pomocą programu – gry wideo) w podróży do wnętrza Ziemi.
Bilety wstępu w cenie 5 zł dla osób dorosłych i 2 zł dla dzieci do 12. roku życia można kupić na miejscu, bezpośrednio przed wejściem na wystawę.
Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” jest organizatorem wystawy, jej realizatorem jest Stowarzyszenie Twórców „Contur”, a gospodarzem "EC1 Łódź – Miasto Kultury" w Łodzi. Na przełomie roku wystawę będzie można zobaczyć w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
Istniejący od 2007 roku Ośrodek „Pamięć i Przyszłość" zajmuje się badaniem oraz prezentowaniem powojennej historii Wrocławia oraz Ziem Zachodnich. Od 2016 roku Ośrodek prowadzi Centrum Historii Zajezdnia, w którym mieści się nowoczesna wystawa „Wrocław 1945–2016". Ekspozycja jest opowieścią o losach miasta i jego mieszkańców, którzy od nowa tworzyli społeczną, kulturową i naukową tkankę miasta. Centrum jest także miejscem spotkań wrocławian i organizacji wydarzeń kulturalnych, debat, konferencji, koncertów oraz pokazów filmowych.
(1) - wystawa "Tytus, Romek i A'Tomek" w Strefie Wystaw Czasowych CNiT EC1 * * * (2) - Planetarium EC1