Dwieście tysięcy widzów Planetarium EC1!

Z dumą informujemy, że otwarte 8 stycznia 2016 r. Planetarium EC1 odwiedziło ponad dwieście tysięcy widzów. Tak duże zainteresowanie może wyłącznie cieszyć, szczególnie w kontekście zbliżającego się otwarcia Centrum Nauki i Techniki EC1, którego częścią jest nasze Planetarium – mówi jego kierownik Tomasz Kisiel – ulokowana w CNiT EC1 strefa Głębokiego Kosmosu oraz kino 3d na pewno uzupełnią i tak bogaty repertuar pokazów, które można oglądać pod naszą kopułą.

Frekwencja i zainteresowanie widzów to najważniejszy dowód uznania dla placówki z ulicy Targowej. Warto jednak przypomnieć, że Planetarium EC1 zdobyło laur pierwszego z siedmiu nowych cudów Polski” w ogólnopolskim plebiscycie National Geographic Magazine. Otrzymało także tzw. Turystycznego Oscara, czyli certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej jako jeden z najlepszych krajowych produktów turystycznych minionego roku.

Obok pokazów astronomicznych czy popularno-naukowych Planetarium gościło wydarzenia kulturalne, jak chociażby cykl koncertów „Sfera Muzyki”, podczas których wykonywanym na żywo utworom towarzyszyły specjalnie przygotowane animacje i wizualizacje, wyświetlane na kopule. W jednym z najnowocześniejszych planetariów Europy wystąpiły  Joanna Woś i Iza Lach.

Zespół grafików Planetarium EC1 może się pochwalić międzynarodowymi wyróżnieniami. M.in. za animacje do muzyki Gustava Theodore’a Holsta oraz za zestaw rysunkowych gwiazdozbiorów dla dzieci oraz animowaną ilustrację antycznego wyobrażenia budowy świata. Z kolei rok wcześniej, w 2015 roku, zespół graficzny Planetarium EC1 został doceniony za animowany model 3D planety Pluton, wykorzystujący najnowsze wówczas zdjęcia z sondy kosmicznej New Horizons.

W  Planetarium EC1 Łódź znajduje się sto dziesięć miejsc siedzących. Za całość  projektu, zapewnienie wyposażenia i oprogramowania odpowiada konsorcjum wrocławskiego A+V i amerykańskiego Evans&Sutherland.