Biopleograf - jedyny egzemplarz na świecie

Do wernisażu międzynarodowej wystawy poświęconej inżynierskiemu geniuszowi Leonarda zostały już ostatnie dni. Obecnie instalowane są historyczne modele, które trafiają do Łodzi z Muzeum Leonarda da Vinci w Mediolanie. Przestrzeń Hali Maszyn EC1 została już zaaranżowana i od 25.11.2017 r. ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających. Ale już teraz cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W ciągu dwóch tygodni odnotowaliśmy ponad cztery i pół tysiąca zakupionych biletów i rezerwacji!

Od marzeń o lataniu do fabryki snów.

Polska część wystawy „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu”, przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej, prezentuje sylwetki i projekty krajowych wynalazców, wszechstronnych jak Leonardo, którzy zapisali się w historii światowego lotnictwa, włókiennictwa i kinematografii, przyczynili do powstania fotografii barwnej i rozwoju telewizji.

EC1 jest jedynym miejscem na świecie, gdzie będzie można zobaczyć biopleograf – aparat kinematograficzny autorstwa nazywanego Kolumbem Kina Kazimierza Prószyńskiego, odtworzony przez NCKF w ramach eksperymentalnej rekonstrukcji po ponad 100 latach od jego zniszczenia.
„Przyrząd służący do kopiowania z natury i odtwarzania wrażeń świetlnych, jakie odbiera oko nasze przy wszelkich widocznych ruchach ciał z zachowaniem wrażenia ciągłości danych ruchów” to udoskonalona wersja pleografu z roku 1894 (a zatem wcześniejszego o rok od kinematografu braci Lumière!), służąca do rejestracji i projekcji materiału filmowego. Na wystawie znajdzie się też replika stworzonego przez Prószyńskiego chwytaka taśmy filmowej.

Biopleograf - jedyny egzemplarz na świecie

Poza pleografem i chwytakiem Prószyński opatentował także m.in. pierwszą ręczną kamerę filmową do zdjęć reporterskich, tzw. aeroskop (urządzeń według jego projektu używano m.in. do realizacji kronik z walk na froncie zachodnim I wojny światowej) i popularny amatorski aparat filmowy „Oko”, jest również jest autorem systemu umożliwiającego równomierny, skokowy przesuw taśmy filmowej minimalizujący drgania oraz eliminujący wady migotania obrazu podczas projekcji.
Louis Lumière, komentując wynalazki Prószyńskiego., miał powiedzieć: „Panowie, ten człowiek jest pierwszy w kinematografii, ja jestem drugi”.

Kazimierz Prószyński był genialnym wynalazcą, ale i pierwowzorem dzisiejszych start-upowców – mówi Piotr Kulesza, kurator polskiej części wystawy. – Wielokrotnie inwestował swoją wiedzę, czas i pieniądze w wynalazki, których współcześni nie uważali za szczególnie przyszłościowe, a które zrewolucjonizowały ówczesne spojrzenie na świat. Ale i ponosił porażki: aby nikt nie skopiował pomysłu, kiedy zbankrutował inwestor osobiście zniszczył sto pierwszych egzemplarzy kamery „Oko”, które zjechały z taśmy jego własnej fabryki.
Biopleograf został zrekonstruowany przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Więcej informacji o wystawie: www.leonardowlodzi.pl

Drugim „filmowym” bohaterem wystawy będzie Jan Szczepanik, autor kilkuset opatentowanych rozwiązań z dziedziny techniki filmowej i fotograficznej. Wśród jego wynalazków są m.in. telektroskop i telefot – urządzenia do przesyłania na odległość ruchomego obrazu kolorowego wraz z dźwiękiem (czyli pierwowzór telewizji), kamera wykorzystująca system rolek, który umożliwiał stabilizację taśmy filmowej wewnątrz obudowy, pozwalał zmniejszyć rozmiary urządzenia i zwiększyć precyzję rejestracji obrazu, system filmu barwnego, a także… programowanie wyrobu tkanin żakardowych oraz kamizelka kuloodporna. Twórczością Szczepanika zafascynowany był jego przyjaciel Mark Twain.

Obok filmowych eksponatów, odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć polskie wynalazki bliższe technologicznie myśli Leonarda da Vinci: loty Jana Wnęka i lotnię Czesława Tańskiego.
Cieśla i artysta rzeźbiarz, samouk z okolic Odporyszowa, nazywany „Ikarem znad Dunajca” Jan Wnęk praktykował loty na lotach na blisko ćwierć wieku przed uznawanym za ojca szybownictwa Ottonem Lilienthalem. Bazując wyłącznie na obserwacji ptaków, owadów i nietoperzy, stworzył najprawdopodobniej pierwszy na świecie sterowalny załogowy statek powietrzny.  Zmarł w wyniku obrażeń odniesionych podczas lotniczej eskapady. Jego niezwykłe rzeźby można oglądać m.in. w odporyszowskiej parafii, gdzie znajduje się muzeum jego imienia, oraz w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, a od piątku także w EC1.

Czesław Tański z kolei jest autorem pierwszego polskiego szybowca, tzw. lotni, przy pomocy której jako prawdopodobnie pierwszy człowiek na świecie wzbił się w powietrze z płaskiego terenu. Oryginalna lotnia uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej; jej rekonstrukcję będzie można zobaczyć na wystawie.

Obiekty zrekonstruowane na potrzeby wystawy zostaną później włączone do kolekcji Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

Wystawa Leonardo da VInci - Energia Umysłu

Więcej informacji o wystawie: www.leonardowlodzi.pl

Aplikacja „Energia Umysłu” stworzona przez Hycom

Partnerem technologicznym EC1 przy realizacji wystawy jest łódzka firma Hycom*.   Zaprojektowała ona i stworzył aplikację mobilną, która stanowi integralną część ekspozycji „Leonardo da Vinci - Energia Umysłu”, warto ją więc zainstalować przed zwiedzaniem. Aplikacja pozwoli na zapoznanie się ze wszystkimi niezbędnymi informacjami organizacyjnymi, jak ceny biletów, godziny otwarcia oraz pomoże bez problemu dotrzeć do łódzkiego EC1.

Oczywiście najważniejsza pozostaje część merytoryczna: podczas zwiedzania wystawy aplikacja Energia Umysłu oprowadza po kolejnych częściach ekspozycji i w łatwy sposób podaje informacje i ciekawostki związane z kolejnymi sekcjami ekspozycji i eksponatami. Pomaga też osobom niepełnosprawnym, dzięki głosowym opisom eksponatów oraz możliwości wezwania asystenta osób niepełnosprawnych zwiedzających EC1. Aplikacja sprawia, że uczestnictwo w wystawie jest pełne. Po jej uruchomieniu wystarczy skierować telefon na wybrany eksponat, aby uzyskać o nim więcej informacji.

- Dzięki temu multimedialnemu narzędziu będziemy też mogli zabrać fragment doświadczeń z wystawy ze sobą, we własnym telefonie – mówi Artur Urbański z Hycom.  – To rodzaj osobistego przewodnika, który ułatwia nam przygotowanie do zwiedzania, asystuje nam w oglądaniu rozbudowanej wystawy i zostanie z nami nawet po opuszczeniu EC1. Pomoże nam wrócić do interesujących eksponatów a także przypomni, co podobało się nam najbardziej i zwróci uwagę na to, że coś pominęliśmy. Pozwoli też podzielić się ze znajomymi ciekawostkami oraz sprawdzić ile przyswoiliśmy wiedzy o Leonardzie Da Vinci.

Aplikacja Energia Umysłu jest dostępna w wersjach na iOS oraz Android. Będzie można ją pobierać od dnia otwarcia wystawy w sklepach App Store i Google Play oraz dzięki linkom na stronie wystawy.

* Firma Hycom z siedzibami w Łodzi i w Warszawie realizuje znaczące projekty e-commerce i e-care, głównie dla europejskich dostawców usług telekomunikacyjnych i energetycznych. Prowadzi też szereg innowacyjnych projektów we współpracy z instytucjami nauki i kultury.

Więcej informacji o wystawie: www.leonardowlodzi.pl

Podstawowe fakty o wystawie "EC1 Łódź - Miasto Kultury" w Łodzi

  • 750 tys. osób odwiedziło wystawę na całym świecie
  • 70 eksponatów
  • 40 historycznych modeli
  • 2,5 godziny zwiedzania
  • 46 multimedialnych instalacji
  • Ostatnia okazja do obejrzenia wystawy poza murami Muzeum Leonarda da Vinci w Mediolanie

Informacje na temat wystawy można znaleźć na stronie www.leonardowlodzi.pl oraz na Facebooku EC1: www.facebook.com/EC1LodzMiastoKultury

Patronem medialnym wernisażu wystawy było RADIO ŁÓDŹ