Łódź filmowa 2017

Rok 2017 to przede wszystkim rok świętowania 10 rocznicy powstania pierwszego regionalnego funduszu filmowego w Polsce – Łódzkiego Funduszu Filmowego. To także rok seriali telewizyjnych oraz spotkania producentów filmowych z Europy i Polski na najbardziej prestiżowych międzynarodowych warsztatach EAVE.

Monika Głowacka i Ewa Puszczyńska

Monika Głowacka (Łódź Film Commission) i Ewa Puszczyńska (producentka filmowa) w czasie konferencji prasowej

 

Łódzki Fundusz Filmowy

W tym roku minęło 10 lat od powstania pierwszego regionalnego funduszu filmowego w Polsce – Łódzkiego Funduszu Filmowego. Pierwsze produkcje filmowe: „Wiosna 1941” w reż. Uri Barbasha, „Satry człowiek i pies” w reż. Witolda Leszczyńskiego i Andrzeja Kostenko, wielokrotnie nagradzane „Miasto płynie” w reż. Balbiny Bruszewskiej otrzymały dofinansowanie Miasta Łodzi w 2007 roku. Fundusz wspiera produkcję filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, które tematycznie bądź realizacyjnie związane są z Łodzią i regionem łódzkim. Od początku swojego istnienia Fundusz dofinansował 69 filmów na łączną kwotę ponad 8 milionów złotych. Od września 2015 r. funkcjonuje on, na zasadach koprodukcyjnych, w ramach „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi, a jego operatorem jest Łódź Film Commission. Warto wspomnieć, że Łódzki Fundusz Filmowy jest obecnie jednym z największych tego typu w Polsce – więcej środków na realizację obrazów filmowych można pozyskać tylko aplikując do jego mazowieckiego odpowiednika.

W 2016 r. „EC1 Łódź – Miasto Kultury” zostało koproducentem polskiego kandydata do Oskara pt. „Powidoki” w reż. Andrzeja Wajdy (to ostatni film Mistrza), nowych filmów: łódzkiego studia Opus Film „Pomiędzy Słowami” w reż. Urszuli Antoniak (m.in.nagroda za najlepsze zdjęcia i dźwięk na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, premiera w 2018 r.) oraz „Wspomnienie Lata” w reż. Adama Guzińskiego, a także „Las, 4 Rano” w reż. Jana Jakuba Kolskiego, „Maria Skłodowska-Curie” w reż. Marie Noelle, „Bikini Blue” w reż. Jarosława Marszewskiego, dokumentalnych „Biegaczy” w reż. Łukasza Borowskiego i „Diagnozy” w reż. Ewy Podgórskiej oraz trzeciej serii uznanej animacji pt. „Pamiętniki Florki”, którą realizuje Anima-Pol.

Wg. danych na 26 listopada 2017 na filmy wsparte w tym roku przez EC1 Łódź - Miasto Kultury wybrało się do kin 708 456 widzów. Liczba ta obejmuje frekwencję na filmach: "Maria Curie - Skłodowska", "Powidoki", "Bikini Blue" i "Las, 4. rano".

2017 rok był natomiast wyjątkowym rokiem biorąc pod uwagę liczbę dofinansowanych produkcji  - aż 11 filmów otrzymało wsparcie na łączną kwotą 1,2 mln zł. Ostatnią odsłonę Funduszu wyróżnia także nowatorska w skali kraju formuła - w tym roku zrezygnowano z wymogu realizacji minimum 1 dnia zdjęciowego na terenie regionu łódzkiego. Od tej pory możliwość ubiegania się o dofinansowanie przysługuje także w przypadku realizacji w województwie jedynie prac
z zakresu postprodukcji. Na takich właśnie warunkach dofinansowanie otrzymał dokumentalny film Mateja Bobrika pt. "Sztuka zrozumienia", którego producentem jest warszawskie Koi Studio (planowana premiera - połowa 2018 roku). Ponadto, dofinansowanie uzyskały 4 filmy fabularne: "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego, "Dom tułaczy" Mariko Saga, "Ułaskawienie" Jana Jakuba Kolskiego i "Ja teraz kłamię" Pawła Borowskiego; 3 dokumenty: "Who will write our history" Roberty Grossmann, "II wojna światowa w małych rękach" i "Położna" Marii Stachurskiej; 3 produkcje animowane: "Pamiętnik Florki cz. 4", "Wielkie zmartwienie" Zbigniewa Koteckiego oraz "Sacculina carcini" Katarzyny Nalewajki.

Nabór wniosków na 2018 r zostanie ogłoszony najprawdopodobniej na początku 2018 r.

Krzysztof Piątkowski

Wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski

 

10-lecie Łódzkiego Funduszu Filmowego

Obchody 10-lecia Łódzkiego Funduszu Filmowego zainaugurowała uroczysta premiera "Powidoków" Andrzeja Wajdy w zabytkowej Hali Maszyn w budynku EC1 Wschód. W programie 10-lecia Funduszu znalazły się również projekcje i spotkania z autorami wybranych filmów funduszowych, które otrzymały dofinansowanie w ostatnich latach. Wspomniane pokazy i spotkania zostały włączone w programy łódzkich wydarzeń filmowych: Festiwal „Transatlantyk”, Animarkt, Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu" i Forum Kina Europejskiego CINERGIA. Kolejną inicjatywą wpisaną w jubileusz Funduszu było wytypowanie 6 filmów najmocniej związanych z Łodzią i zaproszenie trojga pochodzących z Łodzi artystów grafików: Mariusza Andryszczyka, Krzysztofa Iwańskiego i Oli Niepsuj, do zaprojektowania autorskich plakatów inspirowanych wybranymi filmami. Uhonorowane w ten sposób produkcje to "Powidoki" w reż. Andrzeja Wajdy, "Sąsiady" w reż. Grzegorza Królikiewicza, "DOM/Łódź" w reż. Piotra Szczepańskiego, "Diagnoza" w reż. Ewy Podgórskiej, "Danny Boy" w reż. Marka Skrobeckiego, "Miasto płynie" w reż. Balbiny Bruszewskiej.
Nie mogło zabraknąć również filmowych akcentów.

Łódź Film Commission przygotowało 6 specjalnych reportaży, każdy poświęcony innemu filmowi. To w nich reżyserzy, operatorzy czy scenografowie opowiadają o kulisach produkcji filmu w Łodzi. W gronie zaproszonych gości znaleźli się: operator Paweł Edelman - „Powidoki”, reżyser Adam Guziński „Wspomnienie lata”, reżyser Jan Jakub Kolski „Las 4 rano”, scenografowie: Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński – „W ciemności”, scenograf Marek Warszewski „Miasto 44” i operator Łukasz Żal „Ida”.

Wreszcie, we współpracy z Agora S.A powstała multimedialna prezentacja poświęcona działalności Funduszu i jego 10-leciu:

Kadr z prezentacji poświęconej 10-leciu Łódzkiego Funduszu Filmowego

Prezentacja multimedialna "10 lat Łódzkiego Funduszu Filmowego"

 

Organizacja obchodów 10-lecia Łódzkiego Funduszu Filmowego była możliwa dzięki dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

 

Profesjonalne warsztaty dla branży filmowej

W dniach 19-26 czerwca 2017 r. w Łodzi, dzięki staraniom Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych i Łódź Film Commission oraz dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Miasta Łodzi, odbyły się największe i najstarsze w Europie międzynarodowe warsztaty dla profesjonalistów z branży filmowej - EAVE Producers Workshop 2017. W ciągu 30 lat historii EAVE Producers Workshop zawitały do Polski po raz drugi. Łódzka część warsztatów poświęcona była omówieniu takich aspektów produkcji filmowej jak: marketing, pozyskiwanie finansowania czy sprzedaż międzynarodowa. Poruszone zostały także kwestie praw autorskich do muzyki i problemów, z którymi spotykają się uczestnicy warsztatów przy realizacji swoich projektów. Dzięki warsztatom Łódź odwiedziło 50 producentów z 40 krajów świata oraz kilkunastu najwyższej klasy ekspertów z branży filmowej.

Konferencja prasowa: 10-lecie Łódzkiego Funduszu Filmowego

Konferencja prasowa podsumowująca obchody dziesięciolecia Łódzkiego Funduszu Filmowego

 

Działalność Łódź Film Commission

Według statystyk przygotowanych przez Łódź Film Commission w ciągu kończącego się roku na terenie Łodzi i regionu łódzkiego zrealizowano 308 dni zdjęciowych do różnych produkcji audiowizualnych - to największa ilość dni zdjęciowych od 2013 r. kiedy w Łodzi powstawały takie filmy jak "Ida", "Miasto 44", "Sąsiady" czy "Obywatel", a łączna liczba dni zdjęciowych przekroczyła 400. Ze wspomnianych ponad 300 dni, 268 dni przypadło na produkcje, którym bezpośrednim wsparciem organizacyjnym służyło Łódź Film Commission. Oprócz filmów, które otrzymały również dofinansowanie z Łódzkiego Funduszu Filmowego wsparte zostały m. in. seriale kryminalne „Komisarz Aleks” – 10 i 11 seria (emisja: TVP),  "Ultraviolet" (emisja AXN) i "Kruk" (emisja Canal +).

W 2017 roku, podobnie jak w latach poprzednich, Łódź Film Commission angażowało się w promocję i wspieranie lokalnej branży filmowej. W tym celu wydany został Producers Guide - przewodnik po firmach produkcyjnych działających na terenie Łodzi, który był kolportowany m.in. na festiwalach filmowych w Berlinie i Cannes, Annency i na najważniejszych polskich wydarzeniach branżowych.

Łódzka Komisja Filmowa rozpoczęła również działania prowadzące do konsolidacji i rozwoju sektora animacji i postprodukcji, co zostało ujęte w strategii Łodzi - Miasta Filmu UNESCO. Drugie zagadnienie, w które jest zaangażowana Komisja to opracowanie wytycznych do rewitalizacji obszarowej uwzględniających potrzeby ekip filmowych oraz utworzenie "żywej" ulicy filmowej, która z jednej strony stanowiłaby niemal gotowy plan filmowy dla produkcji filmowych a z drugiej słałaby się rozpoznawalnym produktem turystycznym wpisującym się w filmową tożsamość naszego miasta.

 

Powrót do strony Łódź Film Commission