Jak dojechać z dworca Łódź Widzew?

Na początek kilka słów wstępu dla podróżujących pociągami. W systemach rezerwacyjnych przewoźników kolejowych (oraz np. komercyjnych aplikacjach na smartfony) nie wystarczy wyszukać połączenia z Łodzią jako taką. Wiele pociągów dojeżdża i zatrzymuje się tylko na stacji Łódź Kaliska albo tylko na Łodzi Widzewie. Jeżeli wpiszemy w wyszukiwarkę tylko jeden z nich, dostaniemy bardzo okrojoną liczbę połączeń. Możemy też się — zupełnie niepotrzebnie — przestraszyć przesiadki. Radzimy wyszukiwać po kolei co najmniej dwa dworce docelowe: Łódź Kaliską i Łódź Widzew.

W każdym tramwaju (w pierwszym wagonie) i autobusie łódzkiego MPK (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne) znajduje się automat biletowy. Można w nich kupić bilety płacąc kartami płatniczymi, nie akceptują jednak gotówki. Turystom odwiedzającym Łódź na nieco dłużej polecamy raczej bilety 24-godzinne, które „zwracają się” już po czwartym-piątym przejeździe. Bilety aglomeracyjne są potrzebne tylko w sytuacji, gdy planujemy wyjazd poza administracyjne granice Łodzi. Pełną ofertę biletów komunikacji publicznej, w tym grupowych, można znaleźć na stronie MPK.

Dojazd autobusem do EC1 Łódź

Łódź Widzew — czyli nasz „dworzec wschodni”. Przez pewien czas po wyłączeniu z eksploatacji Łodzi Fabrycznej pełnił funkcję głównego dworca dla całego miasta. Tuż koło niego znajduje się przystanek autobusowy, na którym należy wsiąść w 85 lub 85A. Już po kwadransie, bo tylko tyle zajmuje przejechanie dziesięciu przystanków, wysiadamy na przystanku „Kopcińskiego — Tuwima”. Tutaj, w trakcie schodzenia z estakady na ulicę pod nami, podejmujemy decyzję: czy wolimy iść czy jechać. Pieszo przejdziemy ten kilometr w mniej więcej dziesięć minut, autobusem w dwie-trzy (plus krótkie oczekiwanie). W czasie powrotu niestety będziemy w praktyce zmuszeni zdecydować się na spacer, ponieważ ul. Tuwima jest jednokierunkowa.

Jeżeli nie zdecydowaliśmy się na bilet dobowy, w autobusie trzeba skasować bilet upoważniający do jazdy przez 20 minut (jeżeli zdecydujemy się na kilometrowy spacer) lub 40 minut (z dojazdem dwóch przystanków autobusem).