EC1 numerem 1 w zdobywaniu funduszy UE

EC1 stał się ogólnopolskim liderem wśród instytucji kultury w pozyskiwaniu środków unijnych. Z programów na lata 2014-2020 otrzyma prawie 86 mln zł. Drugie w kolejności Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zdobyło dofinansowania na ok. 29 mln zł.

Jednym z ważnych obiektów architektonicznych w centrum miasta jest zespół budynków dawnej Elektrowni Łódzkiej, w której obecnie działa instytucja kultury prowadzona przez Miasto Łódź i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą „EC1 Łódź — Miasto Kultury” w Łodzi. Obecnie w EC1 działa Planetarium, które w ciągu półtora roku od uruchomienia odwiedziło ponad 200 tys. widzów. Dawna Elektrownia Łódzka jest także miejscem prestiżowych wydarzeń o ogólnopolskiej skali, jak chociażby niedawny kongres ABSL czy premiera ostatniego filmu Andrzeja Wajdy „Powidoki”. W listopadzie 2017 r. EC1 otworzy międzynarodową wystawę „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu”. Warto wspomnieć o jej polskiej części, w której zaprezentujemy naszym gościom polskich wynalazców, którzy niesłusznie popadli w zapomnienie a których dzieła wyprzedzały ich czas.

EC1 Łódź - Miasto Kultury nocą

EC1 wyrasta zatem nie tylko na jedną z najważniejszych łódzkich placówek kulturalnych, ale także na największą tego typu instytucję w kraju. W jej strukturze znajdziemy Narodowe Centrum Kultury Filmowej, współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Nauki i Techniki, które uruchomione zostanie w grudniu tego roku, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, które zagospodaruje ostatnią z niezrewitalizowanych części kompleksu. Z kolei Łódź Film Commission to jednostka, która operuje Łódzkim Funduszem Filmowym – najstarszym w Polsce, z dziesięcioletnią tradycją. Dzięki tej różnorodności EC1 może występować w roli organizatora wystaw popularno-naukowych, producenta filmów o światowym zasięgu, miejsca spotkań i mądrego spędzania czasu.

Hala Maszyn EC1 z zewnątrz

Te zadania wymagają oczywiście sporych zasobów finansowych. Dlatego z dumą informujemy, że porównując kwoty pozyskanego unijnego dofinansowania osiągnęliśmy sumę 85 686 158, 15 zł., co daje nam pierwsze miejsce w Polsce spośród instytucji kultury. Szacunki dotyczą perspektywy 2014-2020 i programów RPO (Regionalny Program Operacyjny) oraz POIiŚ (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko). Jeśli możemy pokusić się o porównanie, to następne w kolejności Muzeum Historyczne Miasta Krakowa pozyskało w analogicznym okresie i programach 29 047 310, 83 zł.

EC1 Łódź to także docelowo największa placówka kulturalna w kraju pod względem powierzchni wystawienniczej. Po uruchomieniu Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, co zaplanowano na rok 2020, powierzchnia ta będzie wynosiła 12.660 m2.

Przeglądarka stereoskopowa ze zbiorów Narodowego Centrum Kultury Filmowej

— Jesteśmy dumni z pozyskanych środków. To w dużej mierze dzięki nim możemy dziś pochwalić się niezwykłym obiektem – zabytkową elektrownią z początku minionego stulecia o niezwykłych walorach architektonicznych i ulokowaną w sercu miasta. Już sama skala transformacji i remontu jest olbrzymia. Wystarczy porównać zdjęcia z 2010 r. z obecnym stanem – mówi Błażej Moder, dyrektor placówki – Oczywiście same, choćby najpiękniejsze mury, to nie rewitalizacja. Wspomniane kwoty pozwalają zbudować profesjonalne zespoły, pracujące między innymi nad ekspozycją Centrum Nauki i Techniki, gdzie zabytkowa elektrownia wraca do życia dzięki nowoczesnym narzędziom multimedialnym. Tu prace są najbardziej zaawansowane, co nie znaczy, że nie toczą się w innych Centrach. Warto zapamiętać, że ekspozycje Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oraz Narodowego Centrum Kultury Filmowej będą co najmniej tak samo atrakcyjne. Zapraszam do EC1!

W instytucji przy ul. Targowej powstają obecnie m.in. ekspozycje i obiekty:

Narodowego Centrum Kultury Filmowej (planowane otwarcie w 2020 r.)
Materia Kina
Mechaniczne Oko
Kino Polonia
Kino studyjne

Centrum Nauki i Techniki (otwarcie w grudniu 2017 r.)
Przetwarzanie Energii
Mikroświat – Makroświat
Rozwój Cywilizacji
Kino 3D

Sferyczne Kino 3D w Centrum Nauki i Techniki EC1

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej (planowane uruchomienie 2020 r.)
Ścieżka historyczna
Ścieżka krytyczna
Ścieżka światów interaktywnych
Ścieżka nowych technologii
Ścieżka tworzenia gier

Osobno powstanie Strefa dla dzieci, poszerzająca ofertę Centrum Nauki i Techniki dla najmłodszych gości placówki. Pozwoli na zdobywanie wiedzy poprzez zabawę i będzie dostosowana do potrzeb dzieci i ich opiekunów.

Strefa dla dzieci w Centrum Nauki i Techniki EC1

Wizualizacja poglądowa Strefy dla Dzieci w budynku EC1–Zachód – widok z poziomu 0.
Źródło: Program Funkcjonalno-Użytkowy: wykonawca Deloitte

Strefa dla dzieci w CNiT EC1

Przykładowa aranżacja przestrzeni gier i warsztatów w budynku EC1–Zachód.
Źródło: Program Funkcjonalno-Użytkowy: wykonawca Deloitte